Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ağızda kayma, yüzde seyirme, tek taraflı gülümseme, gözü kapatmakta zorlanma

Bebeklerde ve çocuklarda yüz felci, belirtileri, tedavisi, iyileşme belirtileri

Bebeklerde yüz felci olduğunda dışarıdan çıplak gözle görebileceğiniz yaygın belirtiler; ağızda kayma, yüzde seyirme, tek taraflı gülümseme, gözü kapatmakta zorlanma gibi belirtilerdir. Yüz felci geçiren bebek veya çocuğun yüz kaslarından bir kımının çalışamamasıdır. Yüzdeki sinirlerde oluşan iltihap yüzünden kaslar zayıflayarak felce neden olur. Bu hasar ile felç yüzün tek tarafına vurur. Bazense iki yüzde de nadir olarak görülebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda yüz felci nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Yüz felci olan bebeğin veya çocuğun yüzündeki anormalliği hemen anlayabilirsiniz. Ayrıca şu belirtiler olur;

  1. Gözlerde kuruma veya aşırı yaşarma
  2. Felç olan yanaktaki gözün kapanma sorunları
  3. Kulaklardaki hassaslık
  4. Salyalanma
  5. Tad alma ve his kayıpları
  6. Baş ağrıları
  7. Felçli yüzün kulak arkası ağrısı
  8. Yüzde seyirmeler
  9. Gülümsemenin tek taraflı olması

Yüz felci neden olur, sebepleri nelerdir?

Yüz sinirlerinde oluşan bir iltihaplanma yüzünden yüz felci olur. Sıkça herpes virüsü veya uçuk yüzünden, annede olan bir enfeksiyonun çocuğa geçtiği hakkında bilgiler bulunmaktadır. Enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlığı gibi çeşitli üst solunum enfeksiyonları sebebiyle bile olabilmektedir.

Bebeklerde yüz felci testi

Bebeğiniz veya çocuğunuz yüz felciyle karşılaştığında felç geçirdiğin hemen anlarsınız. Doktora götürülen hasta için çeşitli testler istenebilir. Bu testler, duyma, görme, algı içindir. Bu testlerin yetersiz kaldığı veya daha fazlası gerektiğinde ise CT taraması ya da MRI ile kas içindeki sinirler kontrol edilebilir. EEG elektitik ve nörojik hareketleri test edip sinirledeki çalışmanın kontrolü ve sinyal iletişim etkinliğine bakılır.

Bebeklerde yüz felci kalıcı mıdır, ne zaman geçer?

Bebeklerde ve çocuklarda felcin geçmesi zaman alabilir. Bu süre ayları bulabilir. Doktor tarafından yapılan kontroller sonrasıda ilaç veya fizik tedavisi uygular. Bebeklerde yüz felci kalıcı değildir. Eğer felç hafif bir vakaysa 1-2 ay içerisinde tedaviye gerek kalmadan kendi kendine geçer. Ciddi olduğunda, Cortiocosteroid veya Acyclovir ilaçları kullanılır. Şiddetli bir felç olduğunda sinir hasarı oluşturabilir, tedavinin ardından yüz hareketleri yerine gelir.

Ağır yüz felci durumlarda yüzün hangi yanına felç vurmuşsa o taraftaki göze zarar gelerek gözde körlük olabilir. Bu tam körlüktür.

Bebekler için bilmeniz gereken diğerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu