Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ağız suyu akması nedenleri, çocuğun ağız suyunun akması

Bebeklerde ağız suyu neden gelir, bebeklerde salya neden olur, bebek salyası nasıl geçer?

Bebeklerde salya gelmesine hemen her anne şahit olur. Salyalanma bebekten çok anneyi daha fazla rahatsız eder. Bebeklerde ağız suyu akıntısına bir enfeksiyon sebep olabileceği gibi diş çıkarma dönemlerinde de görülebilir. Bu dönemde salyanın ağızda bıraktığı ıslaklık sık sık kurutulmalıdır. Suyun, bebeğin ağız çevresinde kalması veya hava ile kuruyor olması bebeklerde ağız kenarlarında kızarıklık ya da yaralar yapabilir. Bebek bu yaralardan dolayı ağzını açmakta zorlanabilir yangı oluşabilir. Temiz bir bezle akan suyu kurulamanız önemlidir.

Bebeklerde ağız suyu neden akar, bebeklerde salya nedenleri?

Eğer bebeğiniz 6, 7, 8. aylarında salyalanıyor, akan suyla birlikte huysuzlanıyor, ağzına aldıklarını kemirme veya ağız içi kaşınma arzusu artıyorsa bu dönemlerdeki akan salyaların büyük çoğunluğu diş çıkarma belirtilerine girer ve doğal olarak bebeğin ağzında akıntı görülür.

Salyalanan bebek normal kabul edilir ve hemen hepsinde salyanın ciddi bir sonuç veya hastalık olduğu görülmez.

Bazı durumlarda bebeğin ağzından suyun akması enfeksiyonel bir rahatsızlıktan da kaynaklabilir. Böyle durumların teşhisi doktor tarafından konulara ilaç tedavisine başvurulabilir.

Bebeklerde salya nasıl geçer, salyalı bebeğe ne yapılır?

Eğer bebekteki salya akıntısı uzun süreli devam ediyorsa doktora götürün. Doktorun reçete edeceği ilaçlar ile tedavisi yapılır. Enfeksiyondan kaynaklı akıntılarla birlikte bebekte huzursuzluk ve ateşlenmeler görülebilir. Bu durumun çözümü doktordur.

  1. Diş çıkarma dönemlerinde salya akıntısını geçirmek yerine bebeği rahatlatmak daha önemlidir. Çoğu mağazalarda bulabileceğiniz diş çıkarma halkaları var. Bunlardan alarak bebeğin diş etlerinde rahatlama sağlayabilirsiniz. En kestirme salya akıntısıni giderme yolu bu şekilde olabilir.
  2. Emzik kullanıyorsa bebekten emziği ayırın. Zor olabilir ama ısrarla vermemeye özen gösterin. Başedemiyosanız kısa süreli verin.
  3. Salya akıntısına önlem olarak dudak altına bebek diş jeli veya vazelin sürmek akıntıdan kaynaklanabilecek sorunları önlemeye yardım eder. Jel sürüldüğünde cildin tahriş olması önlenebilir. Salyaya karşı bebek için önlem olacaktır. Yine bandana türü önlük kullanarak akan suyu silmek işiniz kolaylaştırabilir.
  4. Çok fazla tavsiye edilmez ama elektirikli diş fırçaları ile bebeğin diş etlerine masaj yapılabilir. Bu yöntem için önce doktorla görüşerek tavsiye almalısınız. Kullanımın amacı ise; bebeğin ağız hassaslığını arttırarak bebeğin ağzından suyun geldiğinin anlaması sağlanır. Akan suyu bu şekilde dışarıya bırakmak yerine yutmayı öğrenmesi sağlanabilir.
  5. Bebeğe suyu bardakla veriyorsanız bu yönteme kısa süreli ara verebilirsiniz. Pipet kullanarak veya bebek için pipetli bardaklar vardır onlardan alarak dili yardımı ile akan salyanın yutulması sağlanabilir.

Salyan akıntısı hemen her bebekte görülür ve çok endişe edilecek bir durum değildir. Zamanla kendiliğinden düzelen doğal bir gelişim evreleri içerisinde bulunur.

Bebekler için şunları da öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu