Bebek ve Çocuk

Bebeklerde 34.5, 34.6, 34.7, 34.8, 34.9, 35, 35.5, 35.6, 35.7, 35.8, 35.9 derece ateş normal mi?

Bebeklerde vücut ısısı kaç olmalı, bebeğin ateşi kaç olmalı, düşük ateş kaçtır?

Bebeklerde ateşin yükselmesi korkutur. Bizler genelde özellikle anneler bebeğin başına şöyle bir elini koyar ateşinin yüksekliğini kontrol eder. Peki ya bebeğin ateşi düşükse yani bebekte düşük ateş varsa! Bebeklerde 34.5, 34.6, 34.7, 34.8, 34.9, 35, 35.5, 35.6, 35.7, 35.8, 35.9 derecelerde bir ateş bulunuyorsa bebeğinizin ısısı düşük demektir. Vücut ısısının 36 derece altında olduğu durumlarda bebek düşük ısıda demektir.

Soru: bebeğin ateşi kaç olmalı?

Yanıt: Bebeklerde ateş (vücut ısısı) 36 ile 37 derece oluşu normal olarak kabul görür.

Bebeklerde ateşin düşüklüğü enfeksiyona bağlı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Normalin altında ateşi çıkan bebekte sıkça enfeksiyon sorunları görülür. Bebeğin doğumundan sonraki ilk dönemlerinde yapılan aşılar yüzünden de bebekte ateş düşüklüğü olabilir. Böyle durumlar için çocuk doktoru en iyi çözümdür.

Bebeğin ateşi neden düşer, bebeklerde vücut ısısı neden düşük çıkar?

  1. Solunum yolu enfeksiyonları bebeklerde düşük ateşe neden olabilir. Burun tıkanması, boğaz ağrıları, öksürük gibi belirtiler bu tür enfeksiyonların habercisidir.
  2. Enfeksiyon, virüs veya bakteri yüzünden olur ve ateşi düşürdüğü gibi aynı zamanda bebekte ishal olma, bebeğin kusması veya mide bulantıları bu tür rahatsızlığın habercisidir.
  3. Bebek 6 aylık, 7 aylık veya 8 aylık dönemlerde diş çıkarır. Bebeğin bu evrelerde ateşinin düşmesi vücut ısı kaybı görüldüğü olur. Hem ateş yükselmesi hem de ateşin düşmesine bir nedendir. 6 ay öncesi 3, 4, 5 aylık bebeklerde de aynı şeyler oluşabilir.
  4. Bebekte suçiçeği olduğunda içi su dolu kabarcıklar yüzünden de bebeğinizin ateşi düşük çıkabilir.
  5. Yine kızamık çıkaran bebeklerde cilt döküntüsü gibi belirtiler yanında ateş düşmesi olabilmektedir.
  6. Bebekte kabakulak rahatsızlığı tükürük bezine yapılan virüs saldırısı ile olur. Bebekler kabakulak olduğunda sağ ve sol yanak taraflarında şişlik ve bununla beraber ateşinin düşmesi görülebilir.
  7. Bebekte idrar yolu ve mesane enfeksiyonları yine aynı şekilde çok nadir görülür ama ateş düşüklüğü yapabilir. Genel belirtileri arasında ise ateş yapması olarak bilinir.

Bebeklerde aşıdan sonra yine aynı şekilde ateş düşmesi görülebilir. Bu tür ateş düşmeleri (aşıdan kaynaklı) birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Bebeklerde düşük ateşle karşılaştığınızda doktorunuza danışmadan ilaç veya ilaçlar kullanmaya kalkışmayın. Bu durum gelip geçen bir durum değilde devam eden bir düşüklükse doktora gitmelisiniz.

Bebekler için şunları da öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu