Bebek ve Çocuk

Bebekler neden kulakla oynar, bebeğim sürekli kulağını kaşıyor, bebeğim kulağını çekiştiriyor

Bebeklerde kulak kaşıntısı, kulaklarıyla oynaması, kulak çekiştirmesi nedenleri

Bebeğin kulaklarında kaşınma, kulaklarıyla oynaması, kulağını kurcamaları gibi durumlar olabilir. Önemli olan bebeğin kulağı ile ilgilenmesinin altındaki neden bir oyun mu, alışkanlık mı yoksa bir hastalık veya rahatsızlıktan mı kaynaklanıyor öğrenilmesi gereken asıl konudur. Bebek organları tanımaya başladığında sürekli onlarla oynar, burnu, kulakları, ayakları buna dahildir. Merakını ve keşiflerini bu şekilde sürdürür.

Bebeklerde kulak kaşıntısı, ağrı, sızlanma, ağlamalar ve huzursuzluk gibi durumlarda beraberinde geliyorsa bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Bebeklerde kulak kaşıntısı neden olur?

Bebeklerde dış kulak iltihabı kaşıntı yapar

Dış kulaktaki iltihaplanma (yüzücü kulağı) olduğunda bebek kulağını çeker, kulağını sürekli kurcalar ve kulaklarını kaşır. Bu belirtiler dış kulak iltihabı belirtileri arasındadır. Yüzücü kulağı, bebeğin havuz, banyo gibi suyun kulakta kanalda kalması veya kulak temizleme esnasında pamuklu çubuğun kulakta tahrişi ile dış kulak zarı enfeksiyon kapar. Tahrişten etkilenen kulakta bakteriler çabuk ürer. Dış kulak iltihabı olup olmadığını sarımsı, su gibi, koku yapan akıntı, şişme, kızarıklık gibi belirtilerden analayabilirsiniz. Banyo sonrasında veya kulağın su ile temas ettiği durumlarda kulağa su kaçırılmamalı ve banyodan sonra iyice havlu ile silinerek kurutulur.

Kulak iltihabı olan bebeğin kulağı kaşınır

Yine dış kulak iltihabında olduğu gibi kulak iltihabından da da bebek kulağını çeker, kaşır ve kurcalar. Bebekte kulak iltihabı olduğunda burunda akıntı, huzursuzlanma, kulak ağrısı, ateş, işitme sorunları gibi belirtiler gösterir. Eğer bebeğiniz emiyorken ağlıyorsa kulağa yapılan emme, yutma anındaki basınçtan kaynaklı ağrı oluşmasındandır.

Diş çıkaran bebek kulaklarını çekiştirir

Diş çıkaran bebek acı dolu günler yaşar. Bu acının dişinden mi yoksa başka bölgesinden mi kaynaklandığını ayırt edemediğinden kulaklarını çekebilir, kaşıyabilir hatta zarar bile verebilir. Salya akması, tuttuğu herşeyi ağzına götürmesi, sinirlilik, ağlama gibi belirtiler diş çıkardığına işaret eder.

Bebeklerde kulak kaşınması şunlardanda olabilir;

  • Egzama,
  • Sedef hastalığı,
  • Kulağın enfeksiyon kapması,
  • Alerjiden,
  • Güneşten dolayı yanan kulak,

kulaklarda birinde veya ikisinde birde kaşıntı yapar ve bebeğin kulakları ile oynamasına neden olur.

Bebeklede kulak kaşıntısına ne yapılır, kulak kaşıntısı nasıl geçer?

  1. Bebeğin kulağında kaşıntıyla beraber ateşlenme, akıntı, huysuzluk, aşırı ağlama gibi durumlarda yaşanıyorsa bebek doktora götürülmelidir.
  2. Kulak mantarı olan bebeğiniz varsa tedavisine devam edilir veya tedavisi için doktor tavsiyeleri alınır.
  3. Bebek kulağına sıcak su torbası veya ısıtılmış bir havluyla ılık şekilde dokundurmak bebeği rahatlatır.
  4. Sarımsak ile zeytinyağı karıştırılarak damlatılabilir ancak bu tür uygulamalar için doktordan onay alınmalıdır.
  5. Eczaneden anestetik kulak damlası alınarak damlatılabilir ancak yine doktorun onayı gereklidir.

Not: Doktora danışılmadan tedaviye başlanılmamalıdır. Sizin göremeyeceğiniz bir başka sorun bebeğin kulağında kaşınma yaratabilir. Kulak zarı hassas bölge olduğundan yapacağınız hatalı davranışlar bebekte kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu yazımızda belirtilenler bilgi verme amacı taşır tedavisi için tavsiye vermez. Doktorunuzla görüşerek onay almalısınız.

Bebekler için faydalı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu