Faydalı Bilgiler

Bebek Yürüteçlerinin Zararları Var mı?

Bebek Yürüteçlerinin Zararları Var mı?

Yıllardır kullanılan bebek yürüteçleri anneler için kurtarıcı niteliktedir. Zira ev işlerini ve yemeği yapmak zorunda olan bir anne bebeği yürütece koyduğu zaman onun tek başına rahat hareket ettiğini düşünerek çocuğunu bin bir tane tehlike ile baş başa bırakarak iş yapmaya koyulur.

Fakat anneler yürüteç konusunda ne kadar yanıldıklarını bu yazımızı okuduktan sonra anlayacaklar. Birçok annenin merak ettiği bir konudur aslında yürüteçlerin zararlı olup olmadığı. Maalesef yürüteçler zararlıdır. Dört ve altı ay arasında kullanımı tercih edilen yürüteçler bebeklerde en başta kalça çıkıklığına neden olabiliyor.

Çocuk oturmak suretiyle bütün yükünü kalçaya verir. Bu da kalçada ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca yürüteçlere henüz boyu tam yetmeyen çocuklar kendilerini parmak uçlarında iterek ilerleyeceklerinden parmak uçlarında yürüme alışkanlığına neden olabilir.

Yürüteçler Bebeklerde Ayak Yapısına Zarar Veriyor

Yürüteçler henüz gelişimi tamamlanmamış bebeklerin ayak yapısına zarar veriyor. Dört aylık bebeklerin ayak yapısı gelişmediğinden yere bastırılmaları doğru değildir. Yere bastırıldıkları zaman ayak yapılarında çeşitli bozukluklar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde ayak deformasyonları çocuğun ilerleyen yaşlarında herhangi bir spor dalı ile ilgilenmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca yürürken aksama, zıplama ve parmak ucunda yürüme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Çıkan sorunları tek başınıza çözmeniz imkânsızdır.

Bu nedenle önce bir pedagogla sonra da ortopedi doktoru ile görüşmeniz erken tedavi için uygun bir yöntemdir. Ayak deformasyonu dışında yürüteçlerin sebep olduğu birçok sorun vardır. Bu sorunların birçoğu bebek ölümleri ile sonuçlanabilmektedir.

Örneğin bebek nasıl olsa yürüteçte diye yalnız bırakılırsa, yürüteçle gidip masanın örtüsünü çekebilir ve masanın üzerindeki herhangi bir ağır cismi üzerine düşürebilir. Bu da ağır kafa travmalarından ölümlere kadar büyük sorunlara yol açar.

Bebek Yürüteçlerinin Zararları Var mı? Faydalı Bilgiler

Yürüteç Yerine Ne Kullanılabilir?

Yürüteç yerine kullanılacak oyuncak, bebeğin kendi başına ayağa kalkarak itebileceği türden bir oyuncak olmalıdır. Yürüteç fiyatları ile bu oyuncakların fiyatları arasında çok fazla bir fark yok. Tek fark bu tür oyuncakların yürüteçlere oranla daha sağlıklı olduğudur.

Yalnız bu tür oyuncakları dahi kullanırken bebeğiniz yalnız başına bırakmamaya özen gösteriniz. Zira onun başına gelecek en ufak bir kaza sizi daha çok üzecektir. Bebek yürüteç ürünleri içerisinde bu şekilde ilerlemeyi sağlayacak oyuncaklarda mevcut.

Modern teknoloji bu konulara da el atarak bebekler için daha sağlıklı yürüteç türleri geliştirdi. Bu modeller çocuğun oturarak değil de ayağa kalkıp kendisini itmesini sağlayacak şekilde tasarlandı.

Bebek Yürüteçlerinin Faydası Var mı?

Zararlarının yanında faydası pek zayıf kalsa da evet, yürüteçlerin bebeklere faydası da var. Örneğin bacak kaslarının daha çabuk gelişmesini sağlıyor. Fakat ayak yapısı bozulduktan sonra kasların gelişmesi yürümeyi çabuklaştırmıyor. Bebek yürüteçlerini kullanmayın. Bunun yerine onun ellerinden tutup kendiniz hareket ettirmeyi sağlayın. Böylelikle bebeğiniz ile aranızdaki bağlar da kuvvetlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir