Bebek ve Çocuk

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı?

Bebek odası hazırlarken anne ve babaların dikkat etmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bebek odası hazırlanırken anne ve babaların bebeklerinin sağlıklarını göz önünde bulundurmaları ve iyi düşünülmüş bir oda  hazırlamaları gerekir. Bebek odası nasıl hazırlanmalı diye düşünen anne ve babalar için dikkat edilmesi gereken detaylar aşağıda belirtilmiştir.

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı?

Oda Seçimi

Bebek odası hazırlarken odanın güneş alan, yatak odasına yakın, ses ve ısı yalıtımı olan bir oda tercih edilmelidir.

Zemin Seçimi

Bebek odasında zemin seçimi önemli bir yere sahiptir. Zeminde kullanılacak olan halının toz tutmaması, antibakteriyel olması ve yıkanabilir olması bebek sağlığı açısından önem arz eder.

Duvarlar Hangi Renk Olmalı?

Bebek odası hazırlığında olan anne ve babalar odanın duvarlarını hazırlarken pastel tonları tercih etmelidir. Göz yormayan ve ışığı yansıtmayan duvarlar bebeğin ışıktan etkilenmesini engelleyecektir.

Bebek Karyolası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek karyolası seçimi anne ve babaların çok zorlandığı konulardandır. Kullanışlı, sağlıklı ve şık bir karyola seçimi yapmak gerekir. Karyola alırken parmaklıklar arasındaki mesafe ve ayarlanabilir zemin özelliği dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. Karyolada kullanılacak olan yatak seçiminde de dikkatli davranmak gerekir. İlk aylarda yatak seçiminde orta sertliğe sahip sünger bir yatak tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz karyolada yatmaya başladığında lateks yataklar bebeğiniz için son derece konforlu olacaktır.

Bebek Odası Mobilya Seçimi

Bebek odası takımları çeşitlilik göstermektedir. Herkesin zevkine, ihtiyacına ve bütçesine uygun bebek odası mobilyaları bulunmaktadır. Bebek odası takımı alabileceğiniz gibi birbirine uyumlu mobilyalar almayı da tercih edebilirsiniz.

Dolap Seçimi

Bebek odasında dolap ve şifonyer kullanımı son derece yaygındır. Şifonyer seçimi yaparken çekmecelerin kullanışlı olup olmadığına dikkat edilmelidir.  Dolap ve şifonyer seçiminde bebek odası büyüklüğüne uygun mobilyalar tercih edilmelidir.

Aydınlatmalar

Bebek odalarında kullanılacak aydınlatmaların bebeği rahatsız etmemesi oldukça önemlidir. Aydınlatmaların tepeden olmaması gerekir. Tepeden aydınlatma nedeniyle bebeğin gözlerine ışık yansımakta ve uykuya geçiş süreci uzamaktadır. Bebeklerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde uyku uyuması için yandan aydınlatma türlerini tercih ederek bebek odalarına renk katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu