Faydalı Bilgiler

Bebek Nasıl Büyütülür?

Bebek Nasıl Büyütülür?

Dünyanın en mükemmel ama en zor işlerinden biride bebek bakmaktır. Uzaktan başkalarının bebeğini sevmeye benzemez bu iş. Kendi bebeğiniz olunca bebeğinizin yemeğini yemesi, uyuması uyumaması, tuvaletini yapması her şeyi size strese sokabilmektedir. Hatta yeri gelir ki bebeğiniz tuvaletini yaptı diye sevinçten çığlık bile atabilirsiniz.

Annelik duygusu kadınlarda doğuştan gelen içgüdüsel bir kavramdır. Evet, o mükemmel adamla tanıştınız bundan benim çocuğuma baba olur dediniz ve evlendiniz. Bir bakmışsınız hayatınızı birlikte devam ettirmeye düşündüğünüz adamdan hamile kaldınız. Öğrendiğiniz andan itibaren hayatınızın en mutlu ve en stresli günlerini yaşamaya hazır olabilirsiniz. Hamileliğinizden, doğum şeklinize ve ileride bebeğiniz doğduğunda onu nasıl büyüteceğinize kadar her şeyi gözünüzde büyütürsünüz. Hatta sonucunda iyi bir anne olamaz ve çocuğuma yetemezsem korkusu bile gelişebilmektedir.

Doğum Sonrası Dönem

Evet, o güzel an geldi ve bebeğinizi kucağınıza almanın zamanı geldi. Fakat bebeğinize nasıl dokunacağınızı, onu nasıl emzireceğinizi ya da nasıl giydireceğinizi bilmiyorsunuz. İşte doğum sonrası streslerden biri de budur.Bebeğimi nasıl büyüteceğim? Lohusalık döneminde kadın bedenen ve psikolojikman birçok sorun beklemektedir. Siz bu sorunların çözümünü düşünürken etrafınızdan size bir sürü şey söyleyenler olacaktır. Bu çocuk aç, neden ağlıyor, bakmasını bilmiyor musun, şunu ye bunu yeme… Öncelikle kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı açısından dış sesleri kulaklarınızı kapatın. Bırakın konuşsunlar. O bebek sizin ve onun için en iyi şeyi siz biliyorsunuz.

Bebek Nasıl Büyütülür?


Bebeğinizin Beslenmesi

Anne olduktan sonra bebeğinizin beslenmesi sizin için en büyük sorundur. Peki, bebeğimi nasıl besleyeceğim? Kesinlikle etrafınızda gördüğünüz makas şeklinde emzirme tekniği yanlıştır, bebeğinize az miktarda süt gideceği gibi nefessiz kalmasına da sebep olabilirsiniz. Onun yerine daha çok c tekniğini kullanmalısınız. Bir elinizle bebeğinizi alttan kavramışken diğer eliniz başparmağınız memenizin üst kısmında diğer dört parmağınız memenizin altında olacak şekilde memenizi tutmalı ve bebeğinizin memenizin aerola kısmının tamamını ağzına aldığından emin olmalısınız.

Bebek Nasıl Büyütülür?

Bebeğinizin Giyimi

O küçücük minik canlıyı kucağınıza almaktan korkarken birde bunun giydirmesi var. Hepinizin aklından onu giydirirken zarar verir miyim? Kendinizden emin bir şekilde ani hareketler yapmadan yavaş hareketlerle onu giydirmeniz mümkün. Bebeğinize daha çok pamuklu kıyafetler giydirmeye dikkat edin. Naylon ya da sentetik cildine zarar verebilir.

Bebek Nasıl Büyütülür?

Bebeğimin Bezini Nasıl Bağlayacağım

Bebeğinizin bezini bağlamak çok basit bir iş gibi gözükse de öyle değil. Bezi çok sıkı olacak şekilde ve göbek kordonunu kapatacak şekilde bağlamamalısınız. Sıkı olması cildinde morarma ve gangrenliğe neden olabilmektedir. Göbek kordonunun üzerinin kapatılması enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Altını temizlerken parfümlü ıslak bezler yerine sabunlu bezler kullanmalı ve mutlaka önden arkaya doğru temizlemelisiniz.

Bebek Nasıl Büyütülür?

Bebeğimin Uykusu

Bebeklerin gelişimi için gece uykularını iyi uyumaları çok önemlidir. Gece uykularından uyanan bebekler hasta oldukları, gazı oldukları ya da altlarını ıslattıkları için sık sık uyanırlar. Bebeğinizi uyutmadan önce gazını çıkarmalı ve kullanmış olduğunuz bebek bezinin kalitesinin iyi olması gerekmektedir. Gece altlarına yaptıklarında ıslaklığı hemen emen uzun süreli bezler onların rahat uyku uyumasını sağlayacaktır.

Bebek Nasıl Büyütülür?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu