Bebek ve Çocuk

Bebek Kakasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Kakasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne baba olmak hem çok güzel hem de zor anlar yaşatır ebeveynlere. Bebek kakası kavramı iyice hayatlarına girer. Özellikle anneler bir çeşit kaka uzmanı olurlar. Hele daha ilk aylarını yaşayan bebekler anne tecrübe sahibi oluncaya kadar yani kakanın durumunu anlayabilecek hale gelinceye kadar onlarda biraz endişe yaratırlar.

Bebek Kakasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaka Çocuğun Sağlığının Göstergesidir

İlk ayda bebeğin kaka yapma sayısı fazladır, günde sekiz defaya kadar çıkabilir. Cıvık ve yeşilimsi olan kaka zaman geçtikçe sarıya döner. İlk ayda en az altı kez idrar çıkışı da normaldir ki bu beslenmenin yeterli miktarda olduğunu da gösterir. İkinci ay bitimine doğru bebek günde iki üç dışkılamaya döner, normal gelişim budur. Hazır mama ile beslenen bebeklerde kaka daha kıvamlı olabilir. Bebek kakası beslenme ile direk ilişkilidir, doğal olarak emziren annenin beslenmesiyle de ilgilidir.

 

Kaka Sümüksü Bir Hal Almışsa

Dışkıda bir miktar sümüksü oluşum (mukoza) olması uzmanlarca normal kabul edilir. Ama dışkı yeşilse ve mukozalı durum çoksa o zaman bir enfeksiyon akla gelebilir. Diş çıkarma döneminde ise bu durum da normaldir, çünkü bebek diş çıkartırken çok fazla salya üretir. Salya da bağırsaklardaki kakayı sümüksü bir hale getirecektir. Bebeklerde muz gibi bazı meyveler bile kakanın durumunu değiştirebilir. Fakat bu durum bağırsak tıkanıklığı gibi acil bir durumun belirtisi de olabilir. Bebek aynı zamanda kusmaya başlamışsa, ateşlenmişse, kaka jöle gibiyse, hatta kan görülüyorsa derhal hastaneye gidin. Özellikle sümüksü yapı kırmızıya dönüşüyorsa hemen bir çocuk doktoruna başvurun. Yapılacak gaita testi ile durum anlaşılacak ve doktorun antibiyotik tedavisi başlayacaktır.

 

Kabızlık da Yaşanacaklar Arasındadır

Fakat her sümüksü kaka çıkışı bebekler hakkında panik anlamına gelmez, dışkıda kan görürseniz tıbbi yardım aklınıza gelsin. Gene de bebeğin genel hali sağlıklıysa yani yukarıda saydığımız belirtiler görülmüyorsa bir iki gün bebeği gözlemleyin, durum düzelebilir. Kakanın yapılmaması ise bildiğiniz gibi kabızlık demektir, kabız olan bebeklerin kakasında zorlama nedeniyle az bir miktar kan görülebilir. Kaka zamanı ağlayan bebek kabızlık çekiyor olabilir. Popoya yağ sürmek ya da bebeğin bacaklarını karnına doğru ileri geri çekerek hafif egzersiz yaptırmak ilk yapılacak şeylerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu