Bebek ve Çocuk

Bebek kabız olursa ne yapılmalı, kabız olan bebeğe ne verilmeli

2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık, 1 yaş bebeklerde kabızlık sorunları

Bebeklerde kabızlık dışkının normalden katı olması anlamına gelir. Bağırsaklardaki dışkının sertleşerek dışkı (kaka) yapmada zorlanmaya, kaka yapamamaya veya uzun süreli büyük abdest olarak tabir ettiğimiz dışkının çıkmamasına neden olur. Genel olarak 3 günden uzun süreli dışkı yapmayanlar “kabız” olarak adlandırılır. Bebeklerin yetişkinlere göre böyle bir süre ile sınırlandırılması söz konusu değildir. Günde 4-5 sefer bir bebek özellikle anne sütü ile besleniyorsa kaka yapabilir.

Bebekler neden kabız olur?

Annesütü ile beslenen bebeklerde kabızlık çok nadir görülür. 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 ve 6 aylık bebeklerin sadece anne sütü ile beslendiklerinden çok sık bu durumla karşılaşılmaz. 6. aydan sonra bebeklerde 7 aylık, 8 aylık, 9 aylık, 10 aylık, 11 aylık ve 12 aylık, 1 yaş gibi büyüdüklerinde katı gıdalara, mamalara başladıklarında kabızlık sıkça görülebilir.

Genelde kabızlık olmasındaki sorunların başında sıvının az alınması gelir. Susuz kalan bebek ayrıca kusma, ishal ve buna benzer sorunlar oluşturan sindirim sistemli sorunlarıda beraberinde getirebilir.

Sütten katı gıdalara başlanıldığında kabızlık daha fazla görülür. Bunun nedeni ise, vücudun farklı türden besinleri sindirmeye yeni yeni adapte olmasıdır.

Bebeklerde kabızlığa ayrıca şunlar neden olur;

Susuzluk, katı gıdalar gibi sorunların yanında ayrıca metabolik düzensizlikler ve besin zehirlenmeleri ile meydana gelebilir.

Kabız olan bebek nasıl anlaşılır, bebekte kabızlık belirtileri

Bebeklerde büyük abdest sorunları ağrı ve sancılarla anlaşılabileceği gibi başka belirtilerle de belli olur bunlar;

  1. Kakasını yaparken bebeğin ağlaması, acılı ve sancılı kaka yapma,
  2. Dışkının sert olması, bebekte kanlı kaka görülmesi, kuru dışkı olması,
  3. Bebeklerin az kaka yapması (haftada 3 günden az yapıyorsa),
  4. Bebeklerde karında ağrı, sancı, kramplar olması,
  5. Bebek iştahının kapanması, karında şişlik

yukarıdaki belirtiler bebeğin kabız olduğuna işaret eder.

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir

Bebeklerde kabızlık masajı

Bebeklerde kabızlık için göbek deliği etrafına fazla bastırılmadan masaj yapılabilir. Nemlendirici krem veya zeytinyağı ile göbek deliği etrafında daireler çizilerek masaj uygulaması yapılır. Karın ağrıları ve sindirim için faydalıdır.

Bebeği sırt üstü yatırıp ayaklarını havaya kaldırın ve karına doğru biraz dizlerden bükerek bisiklet pedalı çevirme kareketleri yapmak mide ve bağırsaklara fayda sağlar.

Sıcak duş altında bebeğe karın bölgesine masaj yapmak bağırsak hareketlerinde hızlanma yapacaktır.

Kabız olan bebeğe ne verilmeli

Kabızlık için temel çözüm bebek beslenmesidir. Öncelikle bebeği kabız yapan besin maddelerini tesbit ederek çözüme daha kolay gidebilirsiniz. Yüksek lifli besinler kabızlık oluşmasını engeller. Erik, elma gib meyveler kabızlık oluşmasını engelleyecektir.

Kabız olan bebeklere şunları verebilirsiniz;

Şeftali, kayısı, erik, armut gibi meyveleri veya bu meyvelerin suyundan da faydalanabilirsiniz. Kayısı, erik özellikle kabız bebekler için çok faydalı olacaktır. Kayısı suyu, erik suyu veya hoşafı faydalıdır. Günde 2 sefer verilebilir.

Bebeği kabız yapan yiyecekler

Kabızlığa neden olan besin maddeleri arasına şunları koyabilirsiniz;

Muz, pirinç, peynir, yoğurt, ekmek (beyaz), patates, pastalar kabız olan bebeklere verilmemelidir.

Bebek kabız olursa ne yapılmalı

Bebeklerde kabızlık için bir çay bardağı suyu ılıklaştırıp içerisine 1-2 damla hint yağı damlatarak bebeğe günde 2 ile 3 sefer içirerek bağırsaktaki tıkanma ve mide ağrılarına fayda sağlayabilirsiniz.

Kabız bebekler için rezene çayı: Kabızlıkta görülen gaz oluşmasını önlemekte fayda sağladığı gibi sindirimi daha kolay hale getirir. 1 bardak rezene çayını 1 litre suya dökün ve 3 gün kadar günde 2 sefer bebeğe içirin.

Marketten kuru üzüm alın ve bu üzümleri akşamdan bir bardak suya bırakın. Sabah şişen üzümleri ve suyu bebeğe kaşıkla içirip yedirebilirsiniz. Kabızlık kolayca geçer.

Ayrıca portakal suyu ile bağırsak hareketlerini hızlandırabilirsiniz. Kabız olsun olmasın portakal suyu C vitaminleri ve lifleri ile çok fayda sağlayacağından içecekleri arasında olmalıdır.

Not: Burada yer alan yöntemler bilgi niteliği taşımaktadır ve doktor onayı ile kullanılabilir. Doktorunuza sormadan ilaç veya başka yöntemler küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu