Bebek ve Çocuk

Bebek göz kapağı neden şişer, bebeklerde göz kapağında şişlik neden olur, nasıl geçer

Bebeklerde göz şişmesi, bebek gözünde şişlik, bebek göz kapağında şişik 

Bebeklerde normal yetişkinlerde olduğu gibi göz kapakları ve kapak çevresi ince bir deri tabakası ile çevrili olduğundan kaşıntı yüzünden bile kolayca şişer. Bebeklerde tırnakları uzun bırakmamak bu bakımdan da önemlidir. Bebeklerde alerji, göz iltihabı, gözyaşı tıkanması gibi nedenlerde göz kapakları şişebileceği gibi aynı zamanda üst solunum yollarındaki hastalıklar yüzünden de bebeklerde göz ve göz kapağında şişme olur. Neticesinde göz ve kapaklarda olan şişlikler için ne yapılır ve nasıl geçer konusuna bu yazımızda yer veriyoruz.

Bebeklerin gözü neden şişer, bebeklerde göz kapağında şişlik neden olur?

Başlıca neden olan sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Alerji yüzünden göde şişme olur.
 • Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık gözde şişme yapar.
 • Üst solunum yolu hastalıklarından dolayı göz ve kapaklarda şişme olur.
 • Gözde oluşan iltihap sonucu şişme olur.
 • Gözyaşı bezlerindeki bir rahatsızlık gözde şişme yaratır.
 • Bunlara ek olarak dış sebeplerden dolayı terleme, kaşınma sonucu tahriş olan bölgenin ovuşturulması iltihaplanma şişme yapar.
 • Böcek sokmalarından dolayı gözde şişme olur. Geceleri uyurken kirpikler hareket eder ve küçük canlıların dikkatini çekerek o bölgeyi sokması ve ısırmasına neden olabilir.
 • Tuzlu yeme alışkanlıkları gözde şişme yapar.
 • Su çiçeği yüzünden gözde şişme olur.
 • Kalp, böbrek, graves gibi hastalıklar gözde şişme yapar.
 • Kirpik diplerindeki iltihaplar şişme yapar.

Uykusuzluk gibi basit nedenlerden dolayı da bebeğin gözü şişebileceğinden uyku düzeni ile bu sorun halledilebilir. Yüz üstü uyuyan bebeklerin gözü baskıdan dolayı şişebileceğinden sağ yanına yatırmak faydalı olacaktır.

Bebek gözü şişliği nasıl geçer, bebek göz kapağındaki şişlik için ne yapılmalı?

Bebeklerde hassas olan bu bölgenin şişmesi durumunda doktora gidilmesi gerekir hem de hemen. Tedavisi doktorun uygun gördüğü şekilde merhem veya baş yöntemlerle yapılır.

Bebek gözündeki şişlik için şunlara dikkat edin;

 1. Gözün şişme nedenlerini gözden geçirmelisiniz. Eğer sebebi belli olmayan bir durumdan kaynaklıysa iltihap, hastalık, gözyaşı sorunları kaynaklı olabilir ve muayene edilmelidir.
 2. Bebeklerde böbrek yetmezliği ve protein eksikliğinden kaynaklı nedenlerde göz şişmesi yapabileceğinden sizin teşhis veya tedavi etmeniz olanaksızdır. Doktor kontrolü gerekecektir.

Gözlerde en çok şişme yaratan neden ise iç dokunun enfeksiyon kapması ile oluşur. Doktor böyle durumlarda genelde antibiyotikli damla vererek sorunun aşılmasını sağlar.  Eğer tedaviye başlanmazsa bu sefer gözyaşı kanalında tıkanıklık riski oluşur.

Bebekler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu