Bebek ve Çocuk

Bebek gazı çıkarma yöntemleri, yenidoğan bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri

Emzirilen bebeğin gazı nasıl çıkarılır, emzirdikten sonra bebekten gaz nasıl alınır, yenidoğan bebekte gaz çıkarma

Bebek emzirildikten sonra gaz birikebilir ve biriken bu gaz bebekte yoğun bir sancı yapar. Çoğunlukla ağlamasının nedenleri arasındadır. Gazını tam çıkaramadığınız durumlarda bile bebek huzursuzlaşır ve sebebi belli olmayan ağlamalar, huysuzlaşmalar başlar. Çoğu anne bebeğin gaz sancısı yüzünden ağladığını anlayamayabilir. Çünkü bu durum dışırıdan bakıldığında anlaşılmaz. Ancak ağlamaları, şiddetli ağlamaları ve kıvranışları ile tahmin edilebilir.

Emdikten sonra bebeklerde neden gaz olur?

Çoğunlukla gaz bebeği yanlış emzirmelerden kaynaklanır. Bununla beraber annenin yediklerinden dolayı da emzirilen bebeklerde gaz olur. Biberonla veya sadece emerek beslenen bebeklerde meme başının tam oturtulmaması veya biberonun yanlış açıda tutulmasından dolayı bebeklerin içlerine çektikleri hava ve sıvı (süt) bebekte gaz yapar. Memenin bebeğin ağzına tam oturtulması yani kahvrengi kısmın iyice yerleştirilmesi bebekte gazı azaltır.

Emzirme sonrası bebeğin gazını çıkarma/alma

Bebekte emme esnasında bir miktar hava yuttuğu görülür. Yutulan hava sadece gaz yapmakla kalmaz aynı zamanda bebeğin tok gibi olmasına da neden olur. Bu durumda bebek yeterince beslenemez. Bazı durumlarda yutulan havaların oluşturduğu bebekteki gaz mideye baskı yaparak yediklerini çıkarmasına “kusma”ya sebep olabilir. Bu olasılıklar düşünülerek bebek emzirmenin hemen ardından yatırılmadan (memeyi emdikten sonra) gazı alınmalıdır. Yani bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Bebek gazı çıkarma teknikleri, bebeğin gazı tam olarak nasıl çıkarılır

Bebeğin yuttuğu havayı çıkarmak için şu teknikleri kullanabilirsiniz;

  1. Bebeğin başı annenin omzuna yaslanır anne bebeğini poposundan turar. Bebeğin sırtı yavaşça az bir baskı yapılarak ritmik bir şekilde nazik nazik vurularak gazının çıkmasına yardımcı olunur. Not: Bu durumda bebek ağzından süt gelebileceğinden omzunuza bir havlu veya bez koyabilirsiniz.
  2. Bebek yüz üstü annenin dizlerine yatırılır ve sırtı hafif baskı ile sıvazlanarak bebeğin gazı alınır. Yine aynı şekilde süt gelebileceğinden kucağınıza bebeğin ağzının geldiği yere bez/havlu koymanız faydalı olacaktır.
  3. Bebek oturabiliyorsa anne bebeği dizine oturtur ve bir eli bebeğin ögğsünden tutarken diğer eli ile bebeği aynı diğer yöntemlerdeki gibi sırtını sıvazlayarak bebeğin gazı çıkarılabilir.

Faydalı yazılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu