Bebek ve Çocuk

Bebek dudak kuruması, bebeklerde dudak soyulması, bebeklerde dudak çatlaması

Bebek dudak yarılması ve kuruması, bebeklerde dudak soyulması, yeni doğan bebeklerde dudak çatlaması

Bebeklerde dudak çatlaması, kuruması, soyulması ve yarılması yeni doğan bebekler dahil hemen hepsinde görülür. Dudaklardaki bu sorunlara çinko gibi vitamin eksikliği neden olabileceği gibi suyun yani bebeğin sıvı ihtiyacının tam karşılanmaması gibi giderilebilir sebeplerden olur. Aynı zamanda bazı hastalıklarda bebeklerin dudaklarında çatlama ve kurulama yapabilir. Örneğin; soğuk algınlığı yüzünden ağızdan soluk alma verme, şeker hastalaıkları da bebeklerde dudaklarda çatlama görülme nedenleri arasındadır.

Bebek dudak yarılması,kuruması, soyulması, dudak çatlaması neden olur?

Bebeğinizde bu tür sorunlar olduğundan yakınıyorsanız aşağıdaki nedenler size buna sebep olan faktörü bulmanızda yardımcı olabilir. Sıkça bebeklerde dudaklarda bu tür sorunlara neden olan etkenler şunlardır;

 1. En önemli neden; yetersiz sıvı alımı. Emen bebek sıkça emzirilmeli diğer bebeklerde sıvı alımına dikkat edilmelidir.
 2. Hangi vitamin eksikliği dudak çatlaması yapar diyorsanız; B, B2 ve C vitamini eksikliklerinde bebeklerde dudak kuruluğu olur.
 3. Eğer şeker hastalığı varsa veya şeker hastalığına işaret eder.
 4. Dudaklarındaki ıslaklığı kurulamıyor, bebeğin dudaklarını sıkça yaladığını gözden kaçırıyorsanız dudaklarda çatlama olur.
 5. Kansızlık yüzünden bebek dudaklarında kuruluk olabilir. Genelde demir eksikliğindendir.
 6. Ayrıca rüzgaz, sıcak ve soğuk havalar etkilidir.

sıkça karşılaşılan nedenler bunlardır.

Bebek dudak yarılması,kuruması, soyulması, dudak çatlaması nasıl geçer

Ne yapmalısınız;

Sıkça karşılaşıyorsanız doktorun vitamin ve kan testi yapmasını sağlayın. Eğer test sonuçlarında eksiklik çıkarsa doktor çatlamaya veya yarılmaya neden olan vitamin eksikliği için takviye reçete eder.

Şunları yapın;

 1. Çatlayan dudaklara memenizde sağacağınız sütten sürün. Dudakların nemlenmesi için faydalı olacaktır. İçeriğindeki takviyeler ise çatlamanın getirebileceği enfeksiyona karşı doğal bir önleme yöntemidir.
 2. Oda kuru kalıyorsa nemi çoğaltın. Buhar makinesi işinize yarayabilir veya demlik tencere gibi bir kab içerisinde kaynamış su ile buhar yapabilirsiniz. Dudak nemi için faydalı olduğu kadar boğaz yollarında yumuşama yaparak rahat uyumasını sağlar.
 3. Bebek dudak çatlaklarına zeytinyağı sürülebilir. Az miktar temiz parmağınızla veta pamuklu çubukla çatlayan yerlere sürerek kurumadan kaynaklı acı azalarak yumuşar. Zeytinyağı ile ayrıca salyalanmanın zarar vermemesi adına önlem almış olursunuz.
 4. Yeni doğan bebeklerde dudak kremi olarak Lansinohin krem kullanılabilir. Lanolin krem normalde anne göğüs çatlaklarında da kullanılan bu ürünler güvenlidir.
 5. Rüzgar kuruluk yapar ayrıca ıslak dudakların kolayca çatlamasını sağlar. Bu nedenle dışarı çıkarken bebeğin ağzını açıkta bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Not: Çocuklarda dudak kuruluğu ve çatlamalar için nemlendirici kremler fayda sağlar ve sürülebilir. Ancak ilaç kullanımları doktora sorulmadan verilmemeli/uygulanmamalıdır.

Bebekler için diğer önemli bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu