Bebek ve Çocuk

Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bakımında annelerin dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Anneler bebeklerine en iyi şekilde bakmak için elinden geleni yaparlar. Bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerde emzirme düzenli değildir. Bu nedenle anneler bebek her istediğinde emzirmeye dikkat etmelidir. Emzirme sürecinde her iki göğsün eşit şekilde emilmesine dikkat edilmelidir. Emzirilen bebeğe su verilmesine gerek yoktur.

Alt Değiştirme Sıklığı Nedir?

Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelerin bebeklerin bakımında dikkat etmesi gerekenlerden bir diğeri de alt değiştirme sıklığıdır. Bebek 1 aylık olana kadar dışkı sayısı oldukça fazladır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları sıvıdır. Ancak bebek 2 aylık olduğunda dışkılama süreci uzayabilir. Bebeğin cildi hassastır. Bu nedenle bezin sık sık değiştirilmesi gerekir. Aksi halde bebek pişik olur.

Cilt ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt bakımı için sürekli krem ve yağ kullanmaya gerek yoktur.  Bebeğin cildinde kuruluk veya çatlaklar meydana gelirse nemlendirici veya losyon kullanılabilir. Cildi kuru olan bebeklerin sık sık banyo yapması önerilmez.

Bebeklerin tırnakları kısa bir sürede uzar. Anne ve babaların bebekleri için bebek tırnak makası alması gereklidir.  Uzayan tırnak hemen kesilmelidir. Bebeklerin tırnakları keskin olur. Uzayan tırnaklarla yüzüne zarar verebilir. Bu nedenle tırnak kesimini tamamlayan ebeveynler bebeklerinin tırnaklarını törpüleyerek kendisine zarar vermesini önleyebilir.

Yatma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebek bakımında yatış pozisyonu önemlidir. Bebeklerin sırtüstü yatması gereklidir. Bebekler için en güvenilir yatma şekli olan sırtüstü yatış pozisyonu sayesinde bebekler rahatlıkla uykuya dalarlar. Bebeğiniz uyurken başını yan taraflara çevirebilirsiniz.

Oda Isısı Nasıl Olmalıdır?

Kendiniz için rahat ettiğiniz oda ısısı bebeğiniz içinde idealdir. Bebekler için 21-24 derece oda sıcaklığı idealdir. Bebekler soğuk ortamlarda üşürler. Üşüyen bebekler sağlıklı bir şekilde büyüyemezler.

Ziyaretlerden Kaçınılmalıdır.

Bebek bakımının evde gerçekleştirilmesi en doğru olanıdır. Bu nedenle ilk zamanlarda bebek ziyaretlerden kaçınılmalıdır. Yeni doğan bebekleri grup içerisine sokmak doğru değildir. Bebeğin hastalanma riskine karşı ufak çocuklardan uzak tutulmalı ve öpülmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu