Bebek ve Çocuk

Bebeğinizin bağımsız uyuyabilmesi için…

Merhabalar,

Dünkü paylaşımımızda 0-4 ay arası dönemde bebeklerin beslenerek, sallanarak, emzikle, kucakla, pışpışla ve farklı destek şekilleriyle uyumaya neden ve nasıl alıştıklarını detaylıca konuşmuştuk.

Bugün de kendi kendilerine bağımsız uyumaya alışabilmelerinin ipuçlarını bu e-postada konuşacağız.

Elbette böylesine detaylı ve hassas bir konuyu e-posta ortamında tüm cevaplarıyla kapsamak mümkün değil, dolayısıyla daha genel ama yine faydalı ipuçlarına odaklanacağız.

Gelelim bugün paylaşacağımız desteksiz uyku ipuçlarına…

1. Verimli uyku ortamı

Bebeğinizin her ortamda kolayca uyuduğu ilk 6-8 haftada belki uyku ortamı çok kritik değil ama özellikle 8-12 hafta döneminden itibaren bebeğinizin algıları ve çevreye olan ilgisi iyice açılmaya ve doğumla gelen melatonin yani uyku hormonu da azalmaya başlayacağı için artık nerede nasıl uyuduğu önem kazanmaya başlayacak.

Elbette yine dışarıya çıkacaksınız, dışarıda bebek arabasında, otomobilde, kucağınızda uyuyakaldığı zamanlar olacak ama artık yavaş yavaş çoğu uykusunu evde sakin ve karanlık bir ortamda yatağında yapma ihtiyacı artacak.

Henüz buna alışık değilse belki başta biraz direnç gösterebilir ama düzenli devam ederseniz mutlaka alışacaktır ve özellikle gündüz uykularını daha uzun uyuma ihtimali artacaktır.

Dolayısıyla sizin dışarıda olma ihtiyacınızla, onun kaliteli bir ortamda uyuma ihtiyacını dengelemeye başlamak önemli.

cicekailem.com’da Uyku Bölümünde bebeğinizin ayına uygun yazılarda uyku ortamının güvenli ve verimli düzenlenmesiyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

2. Makul yorgunluk seviyesinde yatırmak

Hedef yeterince yorgun olması ama aşırı yorgun da olmaması çünkü bebeklerin uykuya direnmelerinin başlıca sebeplerinden biri ideal uyku penceresini kaçırıp onları çok yorgun halde uyutmaya çalışmamız.

Durum böyle olduğu zaman uyku saatine huysuzluk ve ağlamalar eşlik edince bizim de bebeği sakinleştirmek için daha fazla destek vermemiz gerekiyor ve bir kısırdöngü oluşuyor.

Tam tersi dozunda yorgunluk seviyesiyle çok daha az destekle çok daha kolay uykuya dalma şansları artıyor.

4 ayın altındaki bebeklerde ağırlıklı olarak ayına göre uyanık kalabilme süresine göre hareket ediyoruz (2-4 ay arası biraz daha saatlere de bakabiliyoruz).

Yine Uyku Bölümünde bebeğinizin ayına uygun yazılarda hangi dönemde ortalama ne kadar uyanıklık süresi olması gerektiği ve uyku saatlerini nasıl düzenleyebileceğinizle ilgili detaylı bilgiler mevcut.

 

3. Uyku öncesi rutinleri

Uyku öncesi rutinleri bebeğe uyku zamanı olduğunun sinyalini veren ve onu uykuya hazırlayan sakin uyku öncesi aktiviteler dizisi diyebiliriz.

Bebeğinizin kendi kendine bağımsız uykuya geçişe alışmasında en önemli desteklerinizden biri olacaktır.

İlk iki ipucunda bahsettiğimiz şekilde ideal yorgunluk seviyesindeyken bebeğinizi kaliteli/verimli bir uyku ortamına götürüp, düzenli olarak uyku öncesi rutinlerini yaparak onu sakinleştirmek ve uykuya hazırlamak hem uykuya geçişini kolaylaştıracaktır, hem de zamanla adım adım destekli uyutma ihtiyacını da azaltacaktır.

Yine Uyku bölümündeki yazılarda bu rutinlerin içeriğiyle ilgili pek çok ipucu mevcut.

 

4. Yatağa uyanık yatırmak

Biraz önce bahsettiğimiz uyku öncesi rutinleriyle bebeğinizi sakinleştirdikten sonra mayışık ama hala kısmen uyanıkşekilde yatağına bırakmak önemli.

4 ayın üzerinde bebeklerde bunu yaparken yatağa çok daha uyanık ve farkında koymaya özen gösteriyoruz ancak 0-4 ay yenidoğan döneminde henüz kendilerini sakinleştirme konusunda daha fazla desteğe ihtiyaç duyabildikleri için yatağa koyarken biraz daha mayışık ama tam da uyumadan koyabiliyoruz, kademe kademe de bu uyanık koyma seviyesini arttırmaya çalışıyoruz.

Özellikle gece uykusu öncesi olan rutinde genelde beslenme olduğu için, beslenirken elimizden geldiğince uyumamasına çabalamak önemli ki uyku ve beslenme ilişkisi kurmasın.

Peki yatağa mayışık ama uyanık yatırdıktan sonra ağlarsa ne yapacağız?

Bu noktada 16 haftanın üzerindeki bebeklerle olan uygulamalar biraz daha sistemli ve disiplinli çünkü tam bağımsız uyku kapasiteleri tam gelişmiş durumda.

Ama 0-4 ay döneminde özellikle de emerek, biberonla, sallayarak ve kucakta uyuma alışkanlıkları halihazırda oluştuysa, bunları unutturmak için uygulayabileceğimiz yöntemler bebeğin ayının küçük olması itibariyle biraz daha kısıtlı ve de bebek çok güzel gelişmeler gösterebilse de 16 haftaya kadar tam bağımsız uykuya geçemeyebilir, beklentilerde gerçekçi olmak gerekir.

Bu noktada çok genel hatlarıyla şu yolu takip edebilirsiniz;

Eğer bebeğiniz birden fazla şekilde destekle uyuyorsa bunları sırayla teker teker bırakabilirsiniz.

Örneğin hem emerek, hem de sallanarak uyuma alışkanlığı varsa önce sallama desteğini tutup ama emerek uyku alışkanlığını bırakıp ilerleyebilirsiniz.

Bu arada 16 haftaya kadar emzik bu süreçte çok ciddi yardımcı olabiliyor, diğer alışkanlıkları keserken emziği tutabilirsiniz ama 4. aydan sonra bırakmakta fayda olur.

Emerek uykuyu unuttuğunda sadece sallama kaldığında, sallamayı kademeli olarak azaltabilirsiniz veya kademeli azaltmak zorluyorsa sallamayıp kucağınızda gezerek mayıştırmaya çalışabilirsiniz.

Bu noktadan sonra da artık destekli de olsa yatağında uyumaya alıştırma süreci var.

Burada bahsettiğim destek türü Tracy Hogg’un yöntemi Şşş/Pat’a benzer.

Yani mayışık şekilde yatağına koyunca kuvvetli şşşş, ninni veya bebeğinizin hoşlandığı başka ses destekleriyle ve karnını yuvarlak şekilde ovma, kalçasına, bacağına patpat yapma veya bebeğinizin hoşlandığı başka dokunuşlarla ve de kabul ediyorsa emzik yardımıyla yatağında uyumaya teşvik edebilirsiniz.

Sadece mızmızlanıyorsa yatağından almanıza gerek yok ama birkaç geçip hala ağlıyorsa kucağınıza alıp sakinleştiriptekrar mayışık ama uyanık yatırarak deneyebilirsiniz.

Yani Tracy Hogg’un bahsettiği Yatır/Kaldır yaklaşımını uygulayabilirsiniz.

Bir kere yatağında ses ve dokunma ve hatta emzik destekli dahi uyumaya alıştıysa işin en zorlu kısmını atlattınızdemektir.

Bundan sonra kademeli olarak ses ve dokunma desteğinizi azaltarak süreci ilerletebilirsiniz.

İlk 1-2 hafta zor dahi olsa bazı bebekler biraz sabır ve tutarlılıkla bu sürece güzel adapte oluyorlar.

Fakat özellikle emerek ve sallayarak uyuma alışkanlıkları çok derinleşmiş bebekler veya bu süreci tutarlı uygulayamayan ailelerin bebekleri zorlanabiliyor, direnebiliyor.

Her iki şekilde de nihai hedef, bebeğinizi uyku saatinde yatağına uyanık koyup odadan çıkabilmeniz ve onun yatağında kendi kendine uykuya dalmaya alışması.

Bebeğiniz 14-16 haftalık civarı olduğunda o noktaya tam gelemediyseniz ki çok normal, olabilir, bu durumda 16 haftadan büyük bebekler için uyguladığımız bazı metodlarla bu hedefe ulaşabilirsiniz.

4-18 AY Mışıl Mışıl Uyku Programımız bu metodların neler olduğunu ve uygulama şekillerini çok detaylıca kapsıyor, ihtiyaç halinde programla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

5. Gece uyandığında önce biraz fırsat vermek

Bebekler gece uykularından uyandıkları zaman uyku döngüleri arasında “kısmı uyanmalar” yaşarlar.

Yani tam uyanmazlar ama bazı hareketler yapıp, bazı sesler çıkartırlar, fırsat verilirse genelde uykuya geri dönebilirler.

Özellikle de beslenme zamanı değilse, bu sesleri duyduğunuzda lütfen hemen bebeğinize sesle ve dokunarak müdahale etmeyin…en azından birkaç dakika bekleyin, özellikle de tam ağlamayıp sadece mızmızlanıyorsa.

Her en ufak ses ve hareketinde sizden bir tepki almaya alıştığı noktada hem bu bir beklenti haline gelecektir, hem de tam uykuya geri dönecekken uykusu açılacaktır.

Özellikle 0-6 hafta dönemindeyseniz, yani yolun başındaysanız bu uygulama bebeğinizin kendi kendine uykuya dalma alışkanlığı desteklemede çok kritik olacak.

Fakat halihazırda bu beklenti oluştuysa, bu durumda biraz önce bahsettiğimiz şekilde ilk yatağına yatırırken ki uygulamalarınız devreye girecek.

Evet genel olarak 0-4 ay dönemi için bağımsız uyku ipuçlarımız bunlardı.

Biliyorum aklınızda bu konuda çok fazla uygulama sorusu var ve takdir edersiniz ki bu ortamda bunları kapsayabilmem mümkün değil.

Yine de bu e-posta serisi vesilesiyle imkan dahilinde sizlere faydalı olacağını umduğum pek çok önemli bilgi paylaşmaya çalıştım.

Uyku serimizin yarınki konusunda “gece sık uyanma” sorunundan ve çözüm ipuçlarından bahseceğiz.

En çok merak edilen gece/gündüzü karıştırma konusuna da değineceğiz.

Yarın görüşmek üzere.

Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu