Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeğin kakasından kan gelmesi, bebeğimin kakasında kan var

Bebeğin kakasından kan gelmesi, bebeğimin kakasında kan var

Bebek kakasında kan neden olur, bebeğin dışkısında kan görülmesi, dışkıda kan görülmesi tehlikeli mi?

Bebeklerin kakasından (dışkı) kan gelmesi, kan görülmesi bebekte bir sorun olduğuna işaret eder. Durduk yere bebek kakasında kan görülmez. Kan lekesi, kanlı kaka gibi kırmızı lekelenmeler kabızlık yüzünden olabileceği gibi bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Aşağıda bebeklerin dışkısında kan görülmesine en fazla neden olan etkenlere yer verdik.

Makattan gelen kan için bebeklerde olası sorunlar şunlardır;

Bebeğin kakasında kan olmasının nedenleri

Kabız: Eğer bebek kabızsa kakasında kan görülebilir. Bu sıkça rastlanan bir sorundur. Bebeğinizin dışkı yapma sayısında azalma varsa kabızlıktan şüphelenebilirsiniz. Kabızlık yüzünden kakanın sert olması çıkışta bağırsaklardan geçerken zorlanma ve tahriş aynı şekilde makatta sürtünmelerden dolayı katı kaka hassas olan bölgelerde yırtılmalar yaparken kanlı kaka çıkabilir. Kabızlığı geçirmek kakanın kanlı çıkmasını önler.

Enfeksiyon: Enfeksiyon kapan bebekte dışkı kanına rastlanır. Kanlı ishal varsa durum doktorluktur. Hangi enfeksiyonun neden olduğu doktor tarafından belirlenmelidir. Bulaşıcı bir enfeksiyonda olabileceğinden zaman kaybetmeyin.

Alerji: Bebekte sümüksü kaka ve kana neden olur. Süt ve süt ürünlerinden olabileceği gibi alerjik reaksiyon ortaya çıkarır. İltihaplanma ile beraber dışkıda kanlanma olabilir.

Tahriş: Parlak kırmızı kanlı kaka görülmesinde makat bölgesindeki tahriş etkilidir. Kan miktarı az olur lekeli kan şeklinde görülür. Bu durum 1-2 güne kadar kendiliğinden geçer.
Şu sebeplerden de bebeğin dışkısında kan olur;

  • Bağırsak sorunları, bağırsak düşümlenmesi
  • Meme başındaki çatlamalar yüzünden çıkan kanın bebek tarafından emilmesi
  • Alerjisi olan bebeklerde alerjiye neden olan gıdalar
  • Bazı bakteriler
  • Çok anne sütü içen bebeklerde

Bebeğimin kakasında kan var ne yapmayılım?

Bebeğin geçirmekte olduğu kabızlık gibi sorunlar için bebeğe kabızlık giderici yiyecekler veya içecekler vererek bebeğin sorununu ortadan kaladırabilirsiniz. Bebek dışkısındaki kanın basit sebeplerden dışkının sertliği ile geçiş noktalarındaki sürtünmenin verdiği küçük yırtıklardan olabileceği gibi çeşitli rahatsızlıklardan da kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Eğer bebekte kana sıkça rastlıyor, fazla miktar kan geliyor, kanama gibi kan akıntısı, ishal ile birlikte gelen kanların testler yapılarak sebebinin anlaşılması gerektiğinden zaman kaybetden doktora gitmelisiniz.

Bebekler için şunları da öğrenin

] }
Henüz Yorum Yok