Hamilelik - Gebelik

Bebeğin güzel olması için hamilelikte ne yemeli, ayva yiyen annelerin bebekleri

Hamilelikte bebeğin güzelliği için ne yemeli, ayva bebeği gamzeli ve güzel yapar mı?

Gebelikte güzel bir bebek doğsun istiyorsanız ayva yemeyi ihmal etmeyin. Doktorun onayı ile yiyeceğiniz bir ayva hem sizin hem de bebeğin güzelliği açısında oldukça fazla bişelen sağlayarak cildin güzelliğinde olduğu gibi birçok alanda ekstra fayda sağlar.

Ayvanın içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler şu şekilde sıralanabilir;

  • A vitamini,
  • C vitamini,
  • B12 vitamini,
  • B16 vitamini
  • Kalsiyum,
  • Demir,
  • Magnezyum,
  • Potasyum,
  • Karbonhidrat

Tek bir meyve yiyerek bunca mineral ve vitamini alma imkanınız varken neden bebeği bunlardan mahrum edesiniz ki!

Ayvanın dinimizde de hamileler için ayrı bir önemi vardır,

Bir zamanın müminleri tarafından bebeklerin çirkin olduğuna dair şikayetler gelmiştir. Gelen vahiy ile birlikte “Ümmetine söyle, çocuğu olacak kadınlar, ayva yesin” burada da belirtildiği gibi “Bebeğin güzel olması için hamilelikte ne yemeli?” diyorsanız ayvayı ihmal etmeyin. O dönemlerde hamile kadınlar bebek doğmadan “ayva” doğduktan sonra “hurma” yerlerdi. Bebeğin güzel olması için okunacak dua ile birlikte ayva tüketebilirsiniz.

Hamilelikte ayva yemenin faydaları

Bağışıklık: Ayvanın içeriğinde C vitamini bulunur ve hamilenin günlük ihtiyacı için içerisinde fazlaca miktar bulunur. Güçlü antioksidan olan bu vitamin ile hastalıkların önüne geçmek için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bulantı ve kusma: Gebelikte sıkça rastlanan bulantı ve kusmaları önlemek adına ayva ile mide asit salgısını dengede tutabilirsiniz.

Düşük kalori: Ayva kaç kalori diye merak ediyorsanız, 50 gram ayvanın içinde 28 kalori bulunur. 100gr/58 kcal. Günlük hamile bir kadının normalde 2000-2300 seviyelerinde kalori alması gerektiğini düşünürsek oldukça düşük kalorili yiyecek diyebilir. Zaten ayva öyle oturupta 2-3 tane yiyebileceğiniz bir meyve değildir. Besin değerinin yüksekliği ile çok faydalıdır.

Kolesterol: Ayva yediğinizde kandaki kötü kolesterol seviyesinde düşüş yaşanır. Bebek ve annenin kalp sağlığı için faydalıdır.

Güzellik: İçeriğindeki bakır, çinko ve demirin seviyesinin yüksek olması kan hücrelerinin çoğalıp üremesinde çok faydalıdır. Kan hücrelerinin yeteri seviyede olmasında cildin güzelliği için gereken oksijen sağlanarak cilt korunarak güzelleşir.

Kanser: Ayvanın bileşenleri ile serbest radikallere karşı savaşmak kolaylaştığından kanser riski azalır.

Kabızlık: Kabızlığı önlemek adına ayvanın içinde bolca lif bulunur. Mide ve bağırsak sorunları yaşamamak adına lifli yiyecekler faydalıdır.

Kan şekeri: Ayvanın glisemik indeksi düşük olduğundan yenilmesi durumunda kan şekeri seviyesini kontrol altına alır.

Vitamin: A vitamini, C ve B vitamini gibi hemen her vitamini temin edebileceğiniz bir meyve olduğundan vitamin eksikliği yaşatmaz.

Kansızlık: Ayvanın demir içeriği ile yeni kan hücreleri üretimine katkı sağlayarak, gebelikte anemiyi önlemek adına fayda görürsünüz.

Ayva yemek bebekte gamze yapar mı?

Ayvanın bebekerde güzellik kattığı bilinir ancak “gamzeli bebek” oluşumuna katkısı bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değildir. Yani bebeğin gamzeli ve güzel olması için bolca ayva tüketilerek özellikle ayvayı bebeğin ilk 1., 2., 3. ve 4. aylarında yiyerek yüzünüzün iki yanına veya tek yanağınıza parmağınızla bastırıp Allah’a dua etmelisiniz.

Bu kaynaklar ilginizi çekebilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu