Bebek ve Çocuk

Bebeğin genzine süt kaçarsa ne yapmalı, bebeklerde genize süt kaçması, bebeğimin genzine süt kaçıyor

Bebeğin genzine süt kaçarsa ne yapmalı, bebeklerde genize süt kaçması durumunda ne yapmalıyım?

Emziren annelerin sıkça yaşadığı sorunlardan biri de bebeğin genzine süt kaçması sorunudur. Genze süt kaçırılan bebeklerin çoğu yanlış emzirme pozisyonlarından kaynaklandığı gibi solunum yollarındaki tıkanıklıklardan dolayı da genize süt kaçabilir. Doğru pozisyonda bebek emzirilir, nefes yollarındaki tıkanıklıklar tesbit edilirse genize süt kaçışı az yaşanır. Aşağıda bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiği ve nasıl bir bebek emzirme pozisyonu almanız gerektiği ve genize süt kaçması durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilere yer verdik.

Bebeğin emerken nefessiz kalması

Bebeklerin emerken nefessiz kalması boğazına kaçan süt yüzünden olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız bebeğin başı yukarıda tutularak yani yüksek pozisyona getirilerek emzirilmelidir. Özellikle yatarak emzirilen bebeklerde sıkça karşılaşıldığından kucağa alarak emzirmek sorunu çözecektir.

Burun yolları kontrol edilmelidir. Burundan nefes alamayan bebeklerde sıkça emzirme sorunları yaşarsınız.

Bebek emerken sıkça süt boğazına kaçıyorsa bebeği tutuş açınızı 45-60 derece dik pozisyna alarak emzirebilir, emmeye başlamadan önce her iki taraf burnuna tonimer damlatılabilir. Emzirildikten sonra 15-20 dakika kadar dik tutularak hafif eğilimli zeminde yatırın.

Burun damlası bu durumlarda kullanılabilir ancak başka bir uygulama yapılmaz.

Dik emzirildiği halde yine genzine süt kaçan bebekler için doktorlar serum fizyolojik verebilir. Doktorunuza sorarak saat başlarında 10’ar damla şeklinde uygulanabilir.

Bebeğin genzine süt kaçarsa ne yapmalı?

Bebeğin genzine süt kaçması durumunda bebek yan çevrilir ve sırtına hafif hafif şekilde vurularak çözüm üretilir. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce burun yolları tıkalı mı değil mi kontrol ederseniz sorunun yaşanmasını daha aza indirebilirsiniz.

Bebeklerde akciğere süt kaçması

Bebeklerde emzirme esnasında akciğere süt kaçabilir. Uygun pozisyon alarak emzirmek bu yüzden önemlidir. Bebek süt içerken sütün hava yollarına kaçarak özellikle sağ akciğerin üst kısmında kapanma yaratabilir. Bu gibi genize süt kaçması tehlikeli olabilir. Emzirmediğiniz durumlarda bebeğin yatarken başının altına yastık koyun ve 45 derece bir açı yaratarak aniden kusmalar sonucu meydana gelen bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Biberonla emzirirlen genize süt kaçması

Bebeğin emerken aynı zamanda nefes alma ve yutma işlemleri bir koordinasyon gerektiren durumdur. Tecrübesiz olan bebekler zamanla bu koordinasyona alışır ve öğrenir. Bebeğin burnunda tıkanıklık ve hırıltı durumunda sütün boğaza kaçışı sıkça görülür. Böyle durumlarda bebeğin nefes kontrolü yapılmalıdır. Eğer biberonla beslerken bebek sıklıkla genize süt kaçması sorunu yaşıyorsa çocuk doktorunun gözlemi altında emzirilerek kontrolün sağlanması ile yemek ve nefes borusu arasındaki bağlantı olasılıkları tetkiklerin yapılmasına gerek duyulabilir.

Bebeğiniz için bunlarıda öğrenin!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu