Bebek ve Çocuk

Bebeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bebeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi bebeklerin gelişimi ve sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Bebeklerin kaliteli bir şekilde beslenmesi ve yeterli protein, vitamin ve mineralleri alması gerekir. Bağışıklık sisteminde yararlı bakteriler oldukça önemli bir yere sahiptir. Yararlı bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Bebekler yararlı bakterileri anne sütüyle rahatlıkla elde edebilmektedir. Ancak kullanılan temizlik malzemeler ve antibiyotik ilaçlar yararlı bakterilere zarar vermektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmede aşının rolü oldukça önemlidir. Aşılar vücutta direnç oluşmasına imkan sunmaktadır. Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir diye merak eden ebeveynler için birçok dikkat edilmesi gereken yöntem bulunmaktadır.

Bebeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Anne Sütü


Anne sütünün bebeğini gelişimine katkıları çok büyüktür. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de anne sütü önemli bir yere sahiptir. Hem pasif hem de aktif bağışıklık için anne sütü ihmal edilmemeli ve bebekler iki yıl boyunca emzirilmelidir. Anne sütünün bağışıklık sistemine etkisi ikinci yıldan sonra azalsa da yine de etkileri devam etmektedir.

Azalan Sterilizasyon

Bebek üç aylık olana kadar ortamı sterilize etmek ve bebeği kimseye yaklaştırmamak gerekir. İlk üç aylık dönemde bebeğin bağışıklık sistemi henüz eğitilmeye uygun değildir. İlk üç aydan sonra çocuğun kademeli olarak sterilizasyonunu azaltmak gerekir. Çocuğun her gün temiz havaya çıkarılması önemlidir.

Antibiyotiklerden Uzak Durun

Antibiyotiklerin gereksiz yere ve sık sık kullanılması doğru değildir. Ancak bakteriyel enfeksiyonların meydana gelmesi halinde antibiyotikleri kullanmak gerekir.

Fermente Gıdalar

Bebeğin florasının güçlenmesi için 6. Aydan itibaren bebeğinize yoğurt yedirebilirsiniz. Bebeğini bağışıklık sistemindeki fonksiyonlarını güçlendiren fermente gıdalar oldukça önemli bir yere sahiptir.

Probiyotik Takviye

Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için probiyotik takviye oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle bebeklerin üst solunum yolu enfeksiyonları ile mide enfeksiyonları yaşaması halinde düzenli olarak probiyotik tüketmesi önerilmektedir.

Bitkisel Besin Tüketimi

Çocukların bebeklik döneminde itibaren meyve sebzelerden yeterince vitamin alması, organik besinler tüketmesi, vitamin takviyesi alması ve dengeli beslenme çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu