Bebek ve Çocuk

Bebeğin ağzında beyaz lekeler ve benekler, bebek ağzında sarımsı ve kremsi leke

Bebeklerde ağızda çıkan beyaz lekeler, bebek ağız mantarı, bebek ağız içindeki sarı lekeler

Bebeklerde ağızda beyaz lekeler veya beyazımsı benekler görüyorsanız ağız içi mantar olabilir. Bebeklerde sıkça ağızda mantar 1-24 ay yani 2 yaşının altında olanlarda rastlanır. Bebeğinizin ağzının içine bakınca beyaz renk lekelenmeler olur. Bu lekeler bir tane veya daha fazla şekilde benekli olabilir. Peynir şekline benziyor gibi de olabilirler.

Eğer emen bebeğin huzursuzluğu veya emmek istememesi gibi tepkiler vermesine neden olabilir.

Bebeklerde ağız mantarı nasıl anlaşılır, bebek ağzı mantarının belirtileri nelerdir?

  1. Bebeğin ağzında bir veya birden çok benekli veya lekeler olması mantar olduğunu gösterebilir.
  2. Bebeğin ağzında sarı tonlarda sarımsı renk yaralar veya krem tonlarında oluşu mantar olabilir.
  3. Toplu veya büyükçe ağızdaki lekeler.

Bebek ağzında oluşan bu görüntüler bebeğin diş etlerinde, damaklarda, iki taraflı yanak içlerinde de olabilir ve basitçe soyulabilir. Yerinden çıkınca kırmızı renk zemin bırakır az miktar kan çıkabilir.

Doktorlar bu yaraların şekline, oluştuğu bölgeye göre bıraktığı belirtiler sonucunda teşhis koyar.

Bebeklerde ağız mantarı nasıl geçer, ağız mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Bebekler için ağızdaki mantarların genellikle kalma süresi 2-3 gündür ve tedavi uygulamadan kendiğinden geçer. Eğer bu yaralarda iltihap olur, bebek huzursuzlanır, yeme ve içmeden kesilmesine sebep olursa doktora gidin. Yaraları geçirmek için tedavisine doktorlar jel verebilir. Siz bu tür krem veya jel alarak doktordan habersiz kullanmayuın. İlaçların dozunu ayarlarken hata yapabileceğinizden kullanım sıklığı ve miktarı doktor tarafından belirlenmelidir.

Bebek ağız mantarı ortalama 100 bebekten 5 tanesinde görülür. 1 aylık bebeklerde etkisi daha fazladır ancak tüm aylarda bebekleri de etkiler. Bebek erken doğan prematüre ise daha fazla mantar riski taşır.

Bebek ağız mantarı ilaçları, bebekler için ağız mantarı ilaç isimleri

Bebek ağız mantarını geçirmek için doktorlar mantar giderici çeşitli ilaçlar yazar. 1 aydan küçük bebekler için genellikle Nystatin önerilir.

Bebeklerde ağız mantarı olmaması için ne yapılmalı?

Bebeklerde şu sebepten dolayı mantar olur denilemediği için hijyen ve temizlik önemlidir. Bebeğin ağzı ile temas eden eşyalar ve araç-gereçlerin bakımı ve temizliği iyi yapılmalıdır.

Örneğin; Bebek emziği ağzına zorla giren değil daha küçük olmalı ve iyice her ağzına vermeden önce sık sık temizlenerek verilmelidir. Biberon veya kaşıkla besleniyorsa tüm malzemeler sıkça temizlenmelidir.

Bebekler için şunları da öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu