Bebek ve Çocuk

Bebeğimin vücudunda kızarıklık var, bebeklerde kızarıklık neden olur, çocuğumun vücudunda kırmızı lekeler

Bebeğin yanaklarında, vücudunda, yüzünde ve yanaklarında kızarıklık

Bebek cildi hassastır. Yüz kısmında, yanaklarda kızarıklıklar oluşu bebeklerin sıklıkla yaşadıkları cilt sorunlarındadır. Bebeklerde olan cilt sorunlar genel olarak bir problem çıkarmaz ve tedavi edilmesi kolaydır. Aşağıda bebeklerin cildinin kızarmasına neden olan etkenleri ve kızarıklıkların nasıl giderileceğine dair çözümler bulabilirsiniz.

Bebeklerin yüzünde isilik, bebek yüzünde kızarıklık, bebeklerin yüzündeki sivilceler, bebeklerde yanaklarda kızarıklık, bebeklerde kızarıklık neden olur, çocuğumun vücudunda kırmızı lekeler için çözümler;

Bebeklerde isilik

İsiliğin genel nedeni yaz aylarındaki terlemelere bağlı olarak su kaybından oluşur. Sıkça vücutta, yüzde, yanak, ense, boyun ve genel deri üzerinde küçük kızarıklıklar, kırmızı noktalar olarak kendini belli eder.

İsiliğe bebeğin kıyafetleri de neden olabilir. Sıkı giydirirseniz isilik çıkar. Pamuklu ve bol elbise giydirin bebek rahat eder. Güneşe fazla çıkarmayarak isiliğe karşı önlem alabilirsiniz.

İsilik nasıl geçer; evde bebek için kızarıklık giderici bitkisel yöntemler için doktorla görüşülerek uygulamalısınız. Örneğin; 1 bardak suya 2 kaşık karbonat karıştırıp isilik olan yerlere günde 4 sefer sürebilirsiniz. Sürdükten sonra kurutulmalıdır. Losyonlardan kalamin kullanabilirsiniz.

Bebekte kurdeşen

Bebek cildinde görülen kızarıklıktır. Kırmızı kabarıklar şeklinde deride görebilirsiniz bu en yaygın olanıdır. Kaşıntı yapabilir. Ayrıca daha ileri boyutta baş dönmesi, dudak şişmesi, nefes darlığı gibi belirtilerde çıkarabilir.

Kurdeşen tedavisi; bebekteki bu alerjik ve iltihaplar için antihistaminikler ve kortikosteroidler soruna çözüm olur.

Bebekte çilek lekesi

Bebeğin vücudunda kabarmış halde izler olarak çilek lekesi olabilir. Leke, derinin alrındaki damaların belirginleşmesi ve büyümesiyle oluşur.

Çilek lekesi nasıl geçer; bebekteki çilek lekeleri zamanla geçer. Bebek yaşına bastığında azalır ve kaybolur. Kalıcı izler genellikle olmaz.

Bebeklerde su çiçeği

Bebeklerde su çiçeğine herpes isimli virüs sebep olur. Kafada, yüzde, boyun, göğüs, vücudun hemen her bölgesinde kırmızı nokta ve döküntüler şeklinde kenini gösterir. Bebekte kaşıntı yapar.

Su çiçeği tedavisi; su çiçeğine karşı doktor ilaç verir.

Bebek egzaması

Egzamalar çoğu bebekte görülen cilt hastalığıdır. Yüzde ve vücutta olabilir. Kızarma, kabuklanma ve döküntülü şekilde kendini bell eder. Bebekte alerjik reaksiyonlar ve yatkın olan bebeklerde görülür.

Egzama tedavisi; tedavisi için sebep olan faktör tesbit edilerek giderilmesidir. Antihistamin kremler ve kaşıntı giderici kremler derdinize derman olabilir.

Bebeklerde kızamık

Virüsten katnaklı bir hastalıktır. Bebekle kızamığı 2-3 hafta kadar çektikten sonra geçer. Belirtileri arasında bebeğin vücudunda, yüzünde kızarıklıklar görülür. Ateş, burun akıntısı, öksürük, göz sulanması gibi belirtiler gösterir.

Tedavisi; kızamık için cildiye doktorunun vereceği ilaçlar kullanılır.

Bebeklerde sivilcelenme

Bebeklerde sivilceler yeni doğanlarda 15-21 günlük olduklarında sonraki dönemlerde sivilce olabilir. Bebek sivilcesi kızarık görüntüler olarak belirir ve kendiliğinden geçen bir durumdur.

Ayrıca bebekte şunlardan dolayı da kızarıklık olur;

Bebeklerde kızarıklık nasıl geçer, kızarıklığa ne iyi gelir?

Kızarıklığın nedenini saptamak önemlidir. En doğru çözüm cildiye doktoruna göstermektir. Doktor teşhisi koyduktan sonra en uygun tedavi biçimini uygulamanız için size reçete verecektir. Sıkça doktorlar antihistaminik, antialerjik veya hidrokortizon kremler yazar.

Bebek için önemli diğer konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu