Bebek ve Çocuk

Bebeğimin saçı dökülüyor ne yapmalıyım, bebeklerin saçı neden dökülür?

Bebeklerde saç dökülmesi neden olur, bebeğin saçı neden dökülür, saçı dökülen bebeğe ne yapılır?

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık bebeklerin saç dökülmesi sorunu yaşaması normal mi? sorusunun yarısı evettir. Bebeğimin saçı dökülüyor diye yakınan annelerin ortak sorunlarından biridir ve bebeklerde 1 yaş dönemleri yani 0-12 aylık bebeklerde saç dökülmeye meyillidir ve saç dökülmesi görülür.

Bebeklerde saç dökülmesi normal mi, bebeklerin saçı dökülür mü?

Bebeklerinde tıpkı yetişkinler gibi “saç dökülmesi” sorunu yaşandığı sıklıkla görülür. Yeni doğan bebeklerde saç dökülmesi normal sayılır. İlk senelerinde bebeklerin saç dökülmesi eğilimi vardır. Yeni doğanlarda normal saç dökülmesi olurken pek endişe edilmez. Bu ilk 6 aylık süreçte gerçekleşir ve tıp dilinde “telojen” olarak isimlendirilir.

Bebeklerde saç dökülmesi nedenler, bebeklerin saçı neden dökülür?

Normal olarak dökülen saçların yanında başka nedenlerde yüzünden de saçlar kayıp oluşur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Bağışıklık sisteminde saç diplerine yapılan saldırı sonucu saç dökülmesi olur. Buna Alopesi areata denir.
 2. Saçların diplerinde oluşan derideki saç kıranlar bir mantar enfeksiyonları bebek saçı döker ki buna sıkça rastlanır. Pullanmalı şekilde yamalar saç diplerindeki deri üzerinde siyah noktalar şeklinde olur. Adına tinea capitis denir.
 3. Saçın çekilerek kopmasıyla oluşan dökülmeler olur. Duygusal veya stres genelde kompulsif davranış şeklidir. İsmine trikotilomani denir.
 4. Hep aynı tarafına yatan bebekte saç dökülmeleri olur. Ayrıca kullanılan yastık saç çekilmesi yaparak saç dökülmesine neden olabilir. Yastık yüzü kullanın.
 5. Saç derisinde dinlenme evreleri olur. Stes, ateş ve hormonların değişmesi ile saçlarda büyüme durması, dökülmesi, kopması yaşanabilir.
 6. Vitamin eksikliği saç gelişimini olumsuz etkiler saçlar dökülür. H vitamini veya Biotin bedendeki karbonhidratları glikoza dönüştürüp enerji sağlar. Çinko ise çeşitli alanlarda göre yapan mineraldir. Bu değerlerde eksiklik olursa saçlar güçsüzleşir, cansızlaşır ve saç dökülmesi gözlemleyebilirsiniz.
 7. Eğer troid bezi normalden az çalışırsa troid salgısı azalarak saç dökülmesine sebep olabilir. (Sık görülmez)
 8. Uzun saçlı bebeklerde saçlar daha çabuk kırılır. Sürekli yatağında dönüyor olması bile saçın kırılmasına sebep olabilir. Genelde kırılmaları veya kopmaları saç dökülmesi ile karıştırırız.

Saçı dökülen bebeğe ne yapılır, saç dökülmesi nasıl durur, saç dökülmesine ne iyi gelir?

Eğer saç dökülmesi ciddi boyutlarda ise doktor tarafından tetkikler yapılmalıdır. Tedavisi doktorun tanısı sonucu iyileştirilmeye gidilir.

 1. Bebek yastığını değiştirin. At nalına benzeyen yastıklar vardır onlardan kullanın.
 2. Bebeklerin saçlarını yıkarken veya banyoda kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırıcı bitkisel ürünler kullanın bunlar; badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.
 3. Bebeğin odasını sıklıkla kontrol edip yatış pozisyonlarını değiştirin.

Not: Bebeklerde saç dökülmesine vitamin eksiklikleri neden olabilir ve sık karşılaşılır. Evde vitamin eksikliğini belirlemek güç olacağından bebeğinizin saç dökülme evrelerinde “vitamin testi” yaptırmak faydalı olur. Kafa derisinin saç gelişimi için korunması gereken değerleri vardır. Bu değerlerde azalma, düşme olursa saç kökleri güçsüzlereşer kopmalar yapar. Yine bebeğin saçını uzun tutmak kolay kırılmasına neden olur.

Bebek için önemli diğer konular

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu