Bebek ve Çocuk

Bebeğimin kulağı ağrıyor ne yapmalıyım

Bebeklerde kulak ağrısı bitkisel çözüm, anne sütü, evde nasıl giderilir, evde tedavi

Bebeklerin kulaklarında oluşan ağrılarda ilk aklınıza gelenlerden biri bebeğin ortağı kulak iltihabı olmasıdır. Bebeklerde 10 kulağı ağrıyandan 9 tanesinde orta kulak iltihabı görülür. Çeşitli yöntemler uygulanarak kulak ağrılarına evde bitkisel ve tedavi yöntemleri uygulanarak geçirilebilir. İlerlemesi durumunda ise doktora gidilmesi şarttır.

Bebeğin kulağının ağrıdığını nasıl anlarız, bebekte kulak ağrısı belirtileri

Küçük bebeklerin ağrıyan, sancılanan veya bir nedenden dolayı canlarının yandığını göstermenin tek yolu ağlamaktır. Biraz büyüdüklerini dokunuşları ile bunu belli edebilirler ama konuşamadıkları için kendilerini ifade edemezler. Annenin dikkati bu yüzden önemlidir.

 • Kulak ağrılarında şiddetli bağırmalar ve ağlamalar duyabilirsiniz.
 • Kulakları arıyan bebekte uykusuzluk ve sürekli ağlamalar meydana gelir.
 • Bebeği yatırdığınızda iltihabın organlara daha fazla baskısı ağrıyı arttırabileceğinden ağlama şiddetine göre belirlenebilir.
 • Kulaklarına dokunmayı düşünemeyen bebeklerde yüzüne dokunmalar, kulaklara dokunmaya çalışma çabası görebilirsiniz.
 • Kafalarını sağa sola sallamaları olabilir, duyamadıklarında bundan kurtulmaya bu şekilde çözüm arayabilir.
 • İltihaplı kulaktan sarı akıntı veya beyaz akıntı gelebilir.

Not: Eğer bu belirtilerin yanında bebekte ateşlenme, iştahsızlık ve sürekli huzursuzluk hali mevcutsa zaman kaybetmeden doktora gidiniz.

Bebeklerde kulak ağrısı neden olur?

Bebeklerde kulak ağrısı nedenlerin hemen hepsi orta kulak iltihabından kaynaklanmaktadır. Ortakulak, kulak zarının hemen ardındaki küçük alandır. Östaki borusu ile havalanarak kuruluğunu sağlar. Bebeklerde östaki borusu tam olarak işlevini olgunlaşmaması yüzünden yerine getiremeyebilir ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar sonucunda iltihaplanabilir. Orta kulak iltihaplanması oluşur.

Suyu temiz olmayan havuz, küvet veya su birikintileri bebeğin dış kulak iltihaplanmasına neden olabilir. Kulak çöpü kullanarak dış kulaktaki sıvı alınması ile enfeksiyon meydana gelebilir.

Bunlara ek olarak şunlarda sebep olur;

 • Bebeğin kulağına yabancı cisim girmesi,
 • Süt diş ağrıları, ağız ağrıları, çene ağrıları,
 • Boğazda meydana gelen enfeksiyonlar,
 • Kabakulaki,
 • 6 aydan kısa süreli emzirilen bebeklerde bağışıklık sisteminin güçsüz olması

gibi nedenlerden dolayı bebeklerde kulak ağrısı oluşumuna zemin hazırlar.

Bebeklerde kulak ağrısı tedavisi

Bebeklerde kulak ağrısı çoğu durumlarda kendi kendine geçer. Eğer bu ağrılar ve iltihaplanmalar şiddetlenmişse antibiyotik tedavisine gidilir. Bakteri kaynaklı iltihaplanmalarda antibiyotikler fayda sağlayacaktır. Antibiyotiklerin bebekler üzerinde kullanımı çok doğru bulunmadığından sadece ağrı kesiciler yardımı ile bu süreç atlatılmaya çalışılabilir. Bu durum tamamen doktorun uygun gördüğü şekilde tedavi sürecidir.

Not: Antibiyotik, damlar veya ilaç tedavisi doktor tarafından berlirlenen ilaç ve gün kadar kullanılmalıdır. Bebeklere kulak ağrısı için aspirin verilmez, eğer kulağına bir cisim kaçtığını düşünüyorsanız çıkarmaya çalışmamalısınız. Doktora gitmelisiniz.

Bebeklerde kulak ağrısı bitkisel çözümbebeklerde kulak ağrısı evde tedavi

Bebeklerde kulak ağrısına anne sütü kullanarak sorunun giderildiğini belirten çok anne bulunmaktadır. Anne sütü çapaklanmalarda kullanıldığı gibi kulak ağrılarında da anneler arasında tercih edilmektedir. Anne sütü bebekler için en iyi antibiyotiktir.

Bebeklerde kulak ağrısı bitkisel çözüm, evde tedavi:

 1. Zeytinyağı, çay ağacı yağı, susam yağı gibi bitkisel ürünler damlatıldığında iltihaba iyi gelmektedir. Yoğun kıvamda damlatmak yerine su ile inceltilebilir.
 2. Bebeklerde kulak ağrısı sarımsak yine çok tercih edilenler arasında olup, ezilerek suyu çıkarılır ve damlatılır.
 3. Ihlamur, Papatya, Lavantalı kulak damlaları yine aynı şekilde evde tedavi yöntemleri arasındadır.

Not: Yukarıdaki anlatımlar bilgi niteliği taşımaktadır. Tedavi önerileri veya yöntemleri sadece doktor tarafından verilmelidir. Doktorunuza danışmadan yöntemleri denemeyiniz.

Bunlarıda öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu