Bebek ve Çocuk

Bebeğimin iştahı kesildi, bebeğimin iştahı azaldı, bebeğim iştahsız ne yapmalıyım

Bebeklerde iştahsızlık nedenleri, bebeğin iştahı neden kesilir, bebeklerin iştahı neden azalır?

Bebeklerde iştahsızlık sorunları yaşanır. İştahın kesilmesi, iştahın kapanması, iştah azalması gibi durumların oluşumuna genelde bebeklerin geçirdiği rahatsızlıklar neden olur. Bebeklerde emzik vererek yemeğe unutması da yaşanabilir. İştahın kapanmasına beslenmede yapılan hatalarla hastalıklar arasında farkın doğru teşhis edilmesi gerekir.

Örneğin; yanlış emzirilen bir bebekte göğsün kahverenki kısmı bebeğin ağzına tam yerleştirilmezse bebek hava yutar ve şişerek doyma hisse yaratır. Memenizi kontrol ettiğinde sütün hala dolu olduğunu ve bebeğin emmediğini düşünebilirsiniz. Birden bire boşalır gibi gelen süt, bebeklerde korku yaratabilir emmeden korkabilir. Emzikler bebeğin açlığını unutmasına neden olur. Biberonda emzirme esnasında bebeğe memede olduğu gibi hava yutturursanız bebek hava yüzünden tokluk hissi yaşar. Siz bitmeyen biberondaki mama veya sütü iştahı kapandı olarak düşünebilirsiniz.

Yine annelerin memesinden sütün az gelmesi ile bebek çene kaslarının tam gelişmemiş olması yorulmasına ve emerken uyumasına neden olarak emme isteğini azaltır.

Özetle; bebeğin emzirme veya beslenme biçimindeki hatalar annede bebeğin iştah kesikliği hissi yaratabilir. Hastalıklar ve diğer nedenlerin iştah anlamında iyi ayırt edilmesi önemlidir.

Aşağıda size bebeğin iştahını kapatan genel sorunları anlatıyor olacağız siz, bu sorunları ortadan kaldırır veya bu sorunların geçmesi için doktorunuzla görüşürseniz bebeğin iştahı açılır.

Bebeklerde iştahın kesilmesi, kapanması, azalması ve bebekte iştahsızlık nedenleri

Diş çıkaran bebekte iştahsızlık olur

Bebeklerde diş çıkarma aylarında iştahın kapandığı görülür. Aslında bu iştahın kesikliği bebeğin başka dertlerle boğuşmasından kaynaklıdır. Yani bebeğin sorunu yemekten çok ateş, ağrı ve huzursuzluktur. Doğal olarak yeme içme bu dönemde bebeğin umrunda değildir onun derdi oluşan ağrılardır.

Bebeklerde bağırsak kurdu iştahsızlık nedenidir

Bebeklerde bağırsak kurdu/soulan veya parazitler olabilir. Bebekteki bu sorunu ishal, kusma ve iştahın gitmesi ile anlayabilirsiniz. Doktor onayıyla ilaca başvurulur.

Çok içen bebekte iştahsızlık yaşanır

Küçücük midesi olan bebeğin su ile kapasitesini doldurması kolaydır. Mide dolduğunda bebekler açlık hissetmez. Bu durum iştah kaybı gibi gelebilir. Aynı şekilde meyve suları da bebeği tok tutar.

Sıcaklar bebekte iştahı kapar

Odasının veya evin çok sıcak oluşu bebeğin iştahının kaçmasına sebep olabilir. Eğer çok terliyorsa hem sıvı kayabı hemde iştah kaybı yaşayarak huzursuzlaşır.

6. aydan sonra bebek iştahı kesilmesi

Bu dönem bebeğin ek gıdalara başladığı dönemdir ve bebekte bu durum sindirim sistemi sorunları yatarak bebeğin rahatsızlanmasına ve iştahın kesimlesine neden olabilir. Aynı şekilde katı gıdaya başlanan dönemlerde besine alışması, çiğnemesi gibi haftalarca yaşanabilecek sorunlar ve iştahsızlıklar yaratabilir.

Kasızlık bebekte iştah kesilması yapar

Kansızlık (anemi) en fazla görülen iştah kaybı nedenidir. Bebeğin demir sayısındaki düşüklük iştahsızlık yaptığı gibi aynı zamanda halsizlik ve yorgunlukta yağar. Yemek yemede zorlanma olur. Kan testi yaptırılarak değerler ölçülmelidir.

Bebeklerde boğaz sorunları iştahı keser

Bebeğin enfeksiyın kapması ile iştahsızlık olur. Bu durumda ateşlenme, boğaz ağrıları ve boğazın şişmesi ile yemek yemede zorlanan bebekte iştahsızlık normaldir.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu