Bebek ve Çocuk

Bebeğimin gözü çapaklandı ne yapmalıyım, çapaklandı ve şişti, gözü kızardı ve çapaklandı

Bebeklerde göz çapaklanması neden olur, tedavisi nasıl yapılır, hangi yöntemlerle göz çapağı giderilir?

Bebeklerde göz çapaklanması, nasıl temizlenir, anne sütü, masajı nasıl yapılır, bitkisel tedavi, damla, çay pansumanı, bebek göz çapaklanması nasıl geçer gibi soruların karşılığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Çapaklanma bebeklerde sıkça yaşanan bir problemdir. Sıvımsı kıvamda veya kurumuş halde sarı renk, yeşil renk akıntı şeklinde görülerek genelde kirpiklerin birbirine yapışmasına sebep olan bir cerahattir. Gözlerde kızarma ve göz kapaklarında şişmeler yaratır.

Bebeklerin gözü neden çapaklanır, bebeklerde göz çapağı neden olur?

  • Göz iltihabı (bebek gözünde konjonktivit)
  • Bebeğin gözyaşı kanalında tıkanıklık olması
  • Göz nezlesi, alerji, sinüzit, üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar

bebeklerde göz çapaklanması olarak kendini gösterir.

Not: Eğer bebekte sık sık göz çapaklanması sorunu yaşıyorsanız göz doktoruna gidilmelidir. Genelde enfeksiyon kaynaklı göz çapakları için antibiyotik tedavi uygulanarak kısa sürede geçer.

Bebeklerde göz çapaklanması nasıl temizlenir?

Bebek gözündeki çapak, ılık su ve temiz bir bez kullanılarak temizlenir. Bez önce ıslatılır çapak olan yer kurumuşsa ılık suda ıslattığınız bez yardımı ile hafif bastırılarak yumuşatılır. Yumuşatmadan çıkarmaya çalışmayın. Eğer bezle yumuşamıyorsa göz kapaklarını kapatmışsa, bebeğin çapaklı olan bölgelerini ılık su ile yumuşatın.

Bebeklerde göz çapaklanması masajı nasıl yapılır?

Bebekte masaj yaparak gözyaşı kanallarını açabilirsiniz. Gözyaşı kanalları gözün burun tarafındakı alt kenarında bulunur. Masaj yaparken bu bölgede kabartıyı elle hissedebilirsiniz.

Masaja başlamadan önce eller sabun kullanılarak iyice yıkanarak temizlenir ve kurulanır. Gözden burun tarafında doğu yarım daire çizer gibi hafif bastırılarak masaj yapılır. Yarım daire şeklini her masajda 5 ile 10 sefer yapın.

Bebeklerde göz çapaklanması anne sütü

Doktora sorularak bebeğin gözündeki çapaklanma için anne sütü damlatılabilir. Doğal bir antibiyotik olan anne sütünü parmak ucu ile 1-2 damla burnun hemen yanındaki gözün köşesine damlatın.

Bebeklerde göz çapaklanması için damla

Bebeklerde genelde göz çağaklanmasına enfeksiyon yüzünden antibiyotik damla verilir bu damla doktorun onayı ile damlatılmalıdır.

Bebeklerde göz çapaklanması için merhem

Damlalar gibi merhem de antibiyotiktiktir ve doktor onayı ile sürülür. Merhemi sürmeden önce ılık su ile ıslatılmış gözler iyice temizlenerek sürülür. Elinizin temiz olmasına dikkat edin.

Diğer bilgiler:

  • Genta göz damlası günde 3 sefer 1-2 damla gece çapaklanıp kirpikleri birbirine yapışan bebeklerde kullanılmaktadır.
  • Bebeklerde 1, 2, 3, 4, 5, 6 aylık ilk dönemlerde çapaklanma sıkça rastlanır ve anne sütü damlatılarak veya ılık su ile temizlenir.
  • Eğer çapaklanmalar 1 yaşına vardığında halen devam ediyorsa ufak bir cerrahi operasyon gerekebilir.

Not: Doktorunuzdan onay almadan bebeğin gözüne merhem, damla gibi antibiyotik ilaçlar kullanmayınız. Bebeklerde göz çapaklanmasına sıkça rastlanır ve bu durum ılık su yardımdı ile doğal olarak kolayca üstesinden gelinebilir. Bebeklere bitkisel tedavi yöntemlerine başvurarak çay pansumanı gibi değişik bitkisel karışımlar sadece doktor onayı ile olmalıdır.

Bebekler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu