Bebek ve Çocuk

Bebeğim yataktan düştü kustu, koltuktan düştü burnu kanadı, düştü kafası şişti

Bebek yataktan düşünce ne yapmalı, kafasını çarpan bebeğe ne yapılır, kaç saat uyutulmaz

Bebeklerde düşme ne yazıkki sıklıkla yaşanan bir durumdur. Bebekler düşe kalka büyür ama bazı düşüşler bebekler için tehlikeli olabilir. Bebek kafa üstü düştüğünde kafasının çarpma sesini bile duyarsınız ve çok korkutucudur. Bebeğin düştükten sonraki ilk günü yani 24 saatlik süre takip gerektirir.

Sıkça bebeklerde düşmesi genelde yataktan, koltuktan, sandalyeden, çekyat gibi yüksek zeminlerden gerçekleşir. Bebeğin kontrolsüzlüğünden kaynaklanan düşmelerde halıya veya zemine düştüğünde hasarı en aza indirmek için yatak etrafına halının üzerine minder veya katlanmış battaniye ile kafasının çarpmasında oluşabilecek zararlara karşı önlemler alınabilir.

Bebek düşerse kaç saat uyumamalı, bebek düşünce kaç saat uyutulmaz?

Oldu ya bebeğiniz düştüğünde bunu farkederseniz mutlaka 24 saat bebeğinizi gözetim altında tutun ve bebeği en az 2 saat uyutmayın, uyumasına müsade etmeyin.

Bebekler kafa üstü düştüğünde ne zaman doktora götürülmelidir?

Şu durumlarda bebeğin acile götürülmesi gerekir;

 1. Düşen bebekte kusma meydana geldiyse,
 2. Kafasının üzerine düşen bebekte dalgınlık, sersemlik gözlemliyorsanız,
 3. Düşen bebekte havale gerçekleştiyse,
 4. Düşen bebeğin göz bebeklerinde anormallik varsa,
 5. Düşen bebeğin kulağından kan geldiyse
 6. Düşen bebeğin gözlerine kan indiyse

zaman kaybetmeden doktora götürmelisiniz.

Bebek düştükten sonra emmeyi reddediyor, ağlıyor, kafasına dokundurtmuyorsa korkudan olabilir ancak bebeğin böyle durumlarda kafa grafilerinin çekilerek belirli bir süre kontrol altında olması gerekir. En azından içinizin rahat olması için iyi gelecektir.

Yataktan düşen bir bebek normal gibi davranabilir ancak bir süre sonra değişim başladıysa şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Ateşlenme,
 • Kusma,
 • Uyuma arzusu
 • Garip hareketler
 • Gözde kayma
 • Bayılma

bu şekilde belirtiler kendini gösteriyorsa beyin cerrahına gidilmelidir.

Eğer bebek düştükten sonrak 24 saat içerisinde kusma, ateş gibi bir sorun meydana gelmiyorsa korkmanıza gerek yoktur.

Bebek düştükten sonra nasıl gözlemlenir, düşen bebek nasıl takip edilir?

Bebeklerin düşmesinin ardından bir sorun olmadığını ateşlenme, kusma veya dalgınlık, tuhaf hareketler sergileyip sergilemediğini gözlemleyebilirsiniz. Beslenmesi ve hareketleri normalse problem olmadığını gösterir. Anormal uykulu hali devamlı ise doktora gidilmelidir. Basit düşemelerde bebeğin kafasını vurduğu yerlerin kızarması veya kızarıklık olması normaldir.

Burnunun üzerine düştüğünde burnu kanayabilir. Kafasını geriye yaslayarak genzine kan gitmesine sebep olabilirsiniz. Bebeğin burnuna tampon çözüm olur. Kafasını geriye atmayın.

Kafası şişen bebek için soğuk tampon yapılabilir. Küçük bebeklerde dikkatli olunmalıdır muayeneye gidin.

Not: Bebeklerin düşmelerinden kaynaklı çok fazla sorun yaşanmaz ancak hem sizin içinizin rahatlaması hem de bebeğin sağlığı açısından anormallik sezinliyorsanız doktora götürülmesi önemlidir. Düşen bebeğin kafasını çarpma şiddeti önemlidir doktor kontrolü gerektirir. Vücun kontrol mekanizması olan beynin bulunduğu kafa bölgesi çarpmanın şiddetine göre hasar alabilir, bebeğin kafasında çatlama meydana gelmiş olabilir.

Bebekler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu