Bebek ve Çocuk

Bebeğim uyurken çok terliyor, terleyen bebeğe ne yapmalı, bebeğimin sırtı çok terliyor

Bebekler neden aşırı terler, bebeklerde ve yeni doğanlarda terleme sorunları

Çocuklarda bazal metabolizmanın yetişkinlere nazarak daha hızlı çalışması sonucunda fazla ısı meydana gelir. Sonuç olarak ortaya terleme sorunu çıkar. Sadece metabolizma kaynaklı değil aynı zamanda birçok sorun da bebeklerin ve çocukların terleme sebebidir.

Terleme nedenleri nelerdir?

 1. D vitamin kaynaklı eksiklik terleme yapar.
 2. Kansızlık sonucu terleme oluşur.
 3. Genetik sebepler terleme nedenidir. Annenin, babanın terleme sorunu olması veya ikisinin birden aşırı terliyor olması.
 4. Kalp anomalileri terlemeye neden olur.
 5. Vitamin yetersizliği bebeklerde terleme sebebidir.
 6. Sıkı ve kalın giyindirmek terleme yapar.
 7. Uyuduğu odanın sıcak olması, battaniye veya kıyafetlerinden kaynaklı olarak bebeğim uyurken çok terliyor diyebilirsiniz.
 8. Troid rahatsızlıkları terleme meydana getirir.
 9. Soğuk algınlıkları yüzünden terleme olur.
 10. Hormonel problemler sonucu aşırı terleme görülebilir.
 11. Guatr sorunlarında aşırı terleme meydana gelebilir.

Bebeğimin sırtı çok terliyorçocuğun kafası neden terler?

Bebeklerde sırt ve kafasında terlemeler burunun tıkalı olması veya geniz etinden kaynaklı olarak nefes darlığı yaparak çocukta terleme meydana getirebilir. Sıcak alanlar ve giysilerden kaynaklı değilse doktora götürülerek sebebin bulunması gerekir. Terleme hafife alınmamalıdır. Hormonel sorunlardan dolayı da bebeklerde veya çocuklarda aşırı terlemeler görülebilir. Böyle durumlar için çocuk veya bebeğin troid hormonları ile kardiyak fonksiyonlarına bakılması gerekmektedir.

Bebeğim çok terliyor, bebeklerde aşırı terleme neden olur?

Yaz aylarında fizyolojik olarak bebeklerde aşırı terlemeler meydana gelebilir. D vitamin eksiliği en çok aşırı terleme sebebi olarak bilinir. Yine terlemeler devam ediyorsa bebek troid fonksiyon testine sokulmalıdır.

Bebeğim uyurken çok terliyor, uyuyan bebek neden terler?

Bebeklerde uyurken çok terleme nedenlerinden biri de kansızlık sorunudur. Böyle bir durum mevcutsa uyayan bebeklerde terleme olabilir. Çözüm olarak bebeğin kan sayımı yapılarak tedavisine gidilmelidir.

Terleyen bebeğe ne yapmalı, terleyen bebek için ne yapılır?

Giyim tarzı, oda sıcaklığı, metabolizmanın hızı gibi basit sebeplerden dolayı özellikle bebeklerde baş çevrelerinde terlemeler olması normaldir. Bu durumları ortadan kaldırdığınız halde bebekte veya çocukta halen aşırı terleme sorunu yaşanıyorsa yukarıdaki nedenlerden biri olabilir. Böyle durumda yapılması gereken ise bebeğin doktora götürülerek kan sayımı testi, troid fonksiyonu testi, D vitamini testi gibi değerler kontrol edilerek terlemeye sebep olan neden ortadan kaldırılmalıdır.

Terleyen bebek hasta olur mu?

Teri olan bebek iç çamaşırları sürekli değiştirilmelidir. Terin elbisesi ile beraber üzerinde kurumasına izin vermeyin hasta edersiniz. Su kaybına dikkat edilerek sıvı takviyelerine özen gösterin.

Bebek için bu bilgileri de öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu