Bebek ve Çocuk

Bebeğim kilo almıyor yardım, bebeğim emiyor ama kilo almıyor, yiyor ama kilo almıyor

Bebeğim neden kilo almıyor, bebeğim zayıf kaldı, bebeklere nasıl kilo aldırılır?

Zayıf kalan bebek annelerin yaşamak istemeyecekleri bir tecrübedir. Bebeğin yaşıtlarına göre kilosunun düşük olması, aynı aydaki diğer bebeklerden daha zayıf kalmasına neden olan faktörlerin belirlenmesi şarttır. Bebek sürekli gelişmekte olan bir varlıktır. Gelişimin ayına göre normal olması için besin değeri yüksek gıdalarla beslenmelidir. Eğer yediklerinizden içtiklerinizden veya bebeğe verdiğim yiyeceklerden eminim ama bebeğim kilo almıyor diyorsanız muhakkak doktora gitmelisiniz.

Neden doktora gitmelisiniz?

Beslenmesinde sorun olmayan bir bebeğin kilo almaması için gözle görülemeyen nedenler sebep olabilir. Örneğin; demir bakımından zengin besinler tüketirsiniz ama bunu çayla birlikte yerseniz demirin emilimi azalır ve değerini vücut alamadan dışarı atar. Böyle bir durum gibi bebekte yenilen besinlerin emilimini, yararlı olduğu halde vücuda katkı sağlayamamasına bebekteki bir sorunlar sebep olabilir. Böyle durumları ancak doktor teşhis edebilir.

Emziren anneler  yeni doğan bebeğinizin kilo alamadığından şikayetçiyseniz  yediklerinizi gözden geçirin. Besin değeri az olan gıdalarla beslenmeyin. Besin değeri olmayan yiyecekler bebeğe katkı vermez. Bebeğin ağzından hortum sokup midesini şişirerek tokluk hissi vermiş gibi olursunuz.

Kilo alınabilmesi için günlük normal alınması gereken kaloriden fazla kalori alınmalıdır.

Bebeklerin kilo alması için günlük kaç kalori almalıdır

 • Yeni doğan bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 90 ile 140 kaloridir.
 • 1, 2, 3 aylık bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 120 kaloridir.
 • 4, 5, 6, 7, 8, 9 aylık bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 110 kaloridir.
 • 10, 11, 12 aylık bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 105 kaloridir.
 • 1 yaş bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 1000 kal.
 • 2 yaş bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 1100 kal.
 • 3 yaş bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 1200 kal.
 • 4 yaş bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 1300 kal.
 • 5 yaş bebeklerin günlük kalori ihtiyacı: 1400 kal.

Bebeklere nasıl kilo aldırılır, zayıf bebek nasıl kilo alır?

Bebeğinizi kalorisi yüksek gıdalarla beslerseniz bebek kilo alır. Sorunun neden kaynaklandığını öğrenmek içinse doktora gidilir. Bu iki yöntem bebeğin kilo alması ve zayıflıktan kurtulması için yeterlidir.

Bebeklere kilo aldıran yiyecekler şunlardır;

Bebeğin kilo alması için ceviz

Ceviz hem protein hem de yağlar için önemlidir. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir.100 gram cevizde 700 kal bulunur. bebeğe en iyi kilo aldıran besinler arasındadır. Bebeklere ceviz öğütülerek boğazında kalmayacak şekilde 6. ayından sonra verilebilir. Pürelerinde ve kahvaltılıklarında karışımlar olarak yedirerek kilo aldırabilirsiniz.

Bebeklere avokado kilo aldırır

Bebeğin ihtiyacı olan yağlar avokado’da bulunur. 1 avokado yerseniz 200 kal alırsınız. Bebeklere 6. aydan sonra yedirilebilir. Olgunlaşmış olmasına ve çekirdeği alınarak bebeğin yiyebileceği kıvamda verilerek kilo almasına yardımcı olur.

Bebeğin kilo alması için meyve kurusu

Kurutulmuş meyveler bebeklere kilo yapar. Üzüm, incir, kayısı gibi meyvelerde bolca kalori vardır bebek çabuk kilo alır. Bebeğe kilo aldırmasının yanında bu meyveler aynı zamanda bebeği kuvvetlendirir. Kansızlık, enerji eksikliği, kabızlık gibi durumlarında önüne geçerek bebeğe hızlı kilo aldırırsınız.  Kuru meyveler kaynatılarak ezilir veya blenderden geçirilerek püre yapılabilir, suyu içirilebilir. 8-9 aylık bebeklere verilebilir.

Bebeklere hurma kilo yapar

Eğer bebeğe hurma yedirseniz 100 gramında 280 kalori takviyesi olur. Kilo aldırmasının yanında anemi (kansızlık) için faydalıdır ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 6. aydan sonra bebeklere yedirilebilir. Diğer bebek yiyecekleri ile karıştırılabilir, çekirdeği alınarak blenderde püre yapılabilir.

Hızlı kilo aldıran bebek besinleri arasında fıstık ezmesi

Bebekler için hem lezzeti güzeldir hem de hızlı kilo aldırır. Fıstık ezmesinde dikkat etmeniz gereken alerji yapma ihtimalidir. Alerjik yapıdaki bebeklere verilmesi için biraz zaman gerekebilir. Normalde doktor onayı ile 7-8 aylık bebeklere yedirilerek kilo alımına yardımcı olunabilir.

Bebeklere kuruyemişler kilo aldırır

Örneğin; fıstık, fındık, badem, Antep fıstığı gibi kuruyemişlerde yüksek kalori bulunur. Ortalama 100gr kuruyemişlerin 600-800 arası kalorileri mevcuttur. Bebekler 6. aydan sonra yiyebilir ama dikkat edilmelidir. Bu kaynaklar bebeğin boğazına kaçar. Öğütülerek besinlerine ilave edilmelidir.

Notlar:

 1. Bebeklere 6 aydan önce ek gıda verilmez. Sadece anne sütü verilir. Bu kaynakları annenin tüketmesi bebeğe süt aracılığı ile geçişini sağlar.
 2. Bebeğin alerjik durumu gözlemlenmeli ve araştırılmalıdır. Alerji testleri ile ek gıdaya başlayın.
 3. Doktora danışmadan bebeğe besin tattırmayın. Doktorunuzdan onay almalısınız.
 4. Besin kaynaklarının verildiği halde kilo almayan bebekler doktora götürülmelidir.

Bebek için önemli diğer konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu