Bebek ve Çocuk

Bebeğim hapşırıyor ne yapmalıyım, bebeğim çok hapşırıyor

Bebeklerde hapşırma, yenidoğan bebek neden hapşırır?

Yenidoğan ve bebeklerin hafifçe bir rüzgar görmesi bile hapşırma nedenidir. Tüm bebeklerin ortaklaşa çok fazla karşılaştıkları bir durumdur. Hapşırma bir alerji, soğuk algınlığı gibi nedenlerden olabileceği gibi çoğu faktör hapşırma sebebidir.

Bebekler neden hapşırır?

Bebeklerde ve çocuklarda nefes kanalları ile burun kanallarında hava partiküllerini ve tıkanmayı açmak için kullandığı refleks türüdür. Nefes alırken bizler havadaki kimyasal dumanları, tozları, mikrop ve bakterileri ister istemez yutarız. Yuttuğumuz bu yabancı maddeler hapşırık yöntemi ile bu refleks sayesinde solunum yolu ve burundan atılır.

Eğer bebeğinizde hastalık gibi sorunlar yoksa hapşırmasından dolayı endişe etmenize gerek yoktur. Bebek için hapşırık normaldir ve olması gereken bir mekanizma biçimidir.

Bebeklerin hapşırmasının nedenleri

  • Soğuk algınlığı, üşüten veya üşüdüğü durumlarda bebekler ve çocuklar hapşırır.
  • Alerjiler yüzünden bebeklerde hapşırma oluşur.
  • Burunları küçük olan çocuklard hapşırık sıkça görülür.
  • Dumanlar yüzünden bebeklerde hapşırma oluşur. (Hayvan tüyü, tozlar hapşırma nedenidir)
  • Havanın kuru olması bebeklerde hapşırık yapar. Buhar makinesi ile nemlendirilebilir.

Ayrıca şunları da bilin;

  1. Evin nemli olması veya temiz olması bebeklerde haşırma yaratıyorsa, ev tozları, hayvan kepekleri veya çiçek tohumları yapabilir. Polenler yüzünden de alerjiye sebep hapşırmalar görülebilir.
  2. Bebeklerde 4-5 aylık olana kadar genelde alerji kaynaklı hapşırmalar olduğu düşünülmez. Bebek kıyafetleri için kullanılan yumuşatıcılar, deterjanlar, parfüm türü kimyasal kokular bebeklerde ayrıca hapşırma sebepleri arasındadır.
  3. Hassas bebeklerde kokularda dolayı hapşırmalar daha sık görülür.

Bebeklerde hapşırma nasıl geçer? Bebeğim hapşırıyor ne yapmalıyım?

Bebekler için hapşırmayı giderici ilaçlar kullanılmaz. Eğer bebekte hapşırmaya neden olan şey bir rahatsızlıksa mevcut rahatsızlığı gidermek üzere ilaçlar kullanılır. Evdeki ortamdan (yukarıdaki nedenler) kaynaklı durumlarda ise bebeğin konforunu sağlayıcı önlemler almalısınız. Eğer elektrikli süpürge çalıştırdığınızda bebek daha çok hapşırıyorsa bebeği başka odaya alın. Banyodan sonra bebek odasına gidene kadar hapşırıyorsa banyoda kurulayıp giydirin. Kısaca özetlemek gerekirse; bebeğinizin hapşırmasına neden olay etkenleri ortadan kaldırırsanız hapşırmalar azalır.

Bebekler ne yaparsanız hapın büyüne kadar hapşırıklarına şahit olacaksınız. Aynı durum yeni doğanlarda, bebeklerde ve çocuklarda da geçerlidir.

Bebek için bu bilgileri de öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu