Bebek ve Çocuk

Bebeğim gece çok sık uyanıyor, gece sık uyanan bebeğe ne yapılmalı, sık sık uyanan bebek

2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık , 7 aylık, 8 aylık, 9 aylık, 10 aylık, 11 aylık, 12 aylık, 13 aylık, 14 aylık Bebeğim gece çok sık uyanıyor

2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 aylık bebeğim çok sık uyanıyor sorunu çoğu annenin sıkça yaşadıkları durumlardır. Bebeğin psikolojik ve fiziki gelişimi için uyku şarttır. Öncelik beslenme sonrasında uyku en önemli kurallardır. “Cennet annelerin ayakları altındadır” sözüne, bu sabır gerektiren gecelerdeki yaşadıklarınızı da bir neden olarak ekleyebilirsiniz.

Bebeklerin gece uyanmaması için ne yapılır?

 1. Gündüz uykuları azaltılır. Gündüzleri az uyuyan bebek gece çok uyur.
 2. Emziren anneler içeceklerine besin kaynaklarına dikkat etmeli. Farkında olmadan bebeğe anne sütüyle kafein takviyesi yaparak uykusuzluk sorunları yaşamasına neden olabilir.
 3. Gece uyanmalar gaz, hastalık, altına yapma, diş çıkarma durumlarında olabildiğinden dikkat edin.
 4. İyi geceler çayı, uyku damlası bebeğe doktor onayı ile verilebilir. (Melila uyku damlası, bay bay uyku damlası en çok tercih edilenlerdir.)
 5. Gece uyumadan önce banyo yaptırmak, bebeği yoracak şekilde onunla oynamak bebeğin rahat uyumasını sağlar.

Not: Bebeğe uyku ilacı verilmez.

Bebeklerde gece sık uyanmalar olası durumlardır ve endişe edecek bir durum ortaya pek çıkmaz.

Bebeklerde gece sık uyanma neden olur?

 • Bebekler 6 aylık seviyelere ulaştıklarında rüya görmeye başlar. Bu durumlar bebeğin gece uyanmalarına, ağlayarak ve sıçrayarak uyanmasına sebep olabilir.
 • Gaz sancıları, hastalık, bebeğe çay, kola gibi veya annenin çay, kahve, kola gibi içeceklerden kafein almaları geceleri uykusuzluk yapabilir.
 • Bebek diş çıkarıyor olabilir. Diş çıkarma dönemlerinde huzursuzluk, ağlama ve uyanmalar sıkça yaşanır.
 • Bebek açlıktan uyanabilir. Küçük bebeklerde 3-4 saat aralıklarla emzirilmesi gerekebilir.
 • Bebeğin ağlayarak uyanması endişe edilecek durum değildir. Yanıma gel anne haykırışıdır.
 • Bebeklerde belirli saatlerde uyanma bir alışkanlık haline gelmiş olabilir.

Bebeklerin gece uyanmaları belli başlı çok fazla neden olmadan sıralanabilir. Genelde bebekler gaz ve açlık yüzünden sıkça uyanır. Diş çıkarma dönemlerinde de sıkça uyanmaktadır.

Bitkisel çaylar vererek bebeği rahatlatıp uyutmaya çalışmayın. Alerjik bebeklerde çok faydalı gördüğünüz bitki çaylarının verilmesi 1 yaşın altında olmamalıdır. Normalde ıhlamur gibi, papatya gibi çaylar vererek bebeğin rahat uyumasını sağlayabilirsiniz. Bu çaylar doktorunuzdan onaylı olmalıdır.

Kendinize bebeği emzirdiğiniz bir zaman aralığı hazırlayın. Gece 11 de ilk emzirme, gece 3 te 2. emzirme sabah 7 de 3.emzirme gibi bir program hazırlayabilirsiniz. Bebek bu düzene alışırsa hem size faydalı olur hem de gelişimi için gereken uykuyu almasını sağlarsınız.

Bebekler büyüyene kadar özellikle annelerin uykuyla imtihanı çok olacaktır. Sabırlı olunması gereken bir dönemdir.

Bu konularda önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu