Faydalı Bilgiler

Bebeği Teknolojiden Uzak Tutmak

Bebeği Teknolojiden Uzak Tutmak

Günümüzün vazgeçilemeyen bağımlıklarından biri de teknoloji. Evet, yanlış duymadınız teknoloji başlı başına bir bağımlılık. Nasıl ki sigara, alkol gibi bağımlıklarımız varsa maalesef ki neredeyse hepimiz teknolojiye bağımlı ve onun kölesi haline gelmiş durumdayız. Üstelik sadece kendimiz bağımlı olmadığımız gibi küçücük, minicik bebeklerimizi bile teknolojiye bağımlı yapıyoruz. Hepinizden hayır ben çocuğuma öyle bir şey yapmıyorum itirazlarını ya da ben ilerde çocuğum olunca onu bağımlı yapmayacağım seslerini duyabiliyorum. Fakat siz bu teknolojiye kölelik derecesinde bağımlıyken bunu çocuğunuzdan nasıl engelleyeceksiniz?

Teknoloji Bağımlılığı

İnternet, tablet ve akıllı telefonların artmasıyla teknoloji günümüzde hayatımızın her alanında mevcut konumda bulunmaktadır. İşlerimizi kolaylaştırması açısından faydalı gibi gözüken bu küçük kutucuklar bizi kendine hapsetmiş ve sosyalleşmemizi engellediği gibi bizi aile bireylerimizden de uzaklaştırmıştır.

Müzik dinlemek, film izlemek, sosyal medyada dolaşmak gibi birçok faktörlerle hepimiz çok yoğun bir şekilde interneti kullanmaktayız. Hal böyle olunca internet kullanım yaşı neredeyse bebeklere kadar geldi. Tabiri caizse yürümeyi bilmeyen çocuk bir bakıyorsunuz almış eline akıllı telefonu her uygulamayı açabiliyor ya da telefonla yapılacak her şeyi size yapıyor. Sonrasında ne mi oluyor? Ebeveynler çocuk çok güzel bir şey yapmış gibi alkışlıyor ve hadi oğlum hadi kızım bir daha yap. Veya da çocuk nasıl olsa alıştı telefonla vakit geçirmeye sizde stresli bir gün geçirmişsiniz bebeğinizin mızmızlanmasını ağlamasını çekemeyecek konumda onunla ilgilenemeyecek kadar yorgunsunuz. Hadi bakalım al sen bu akıllı telefonu ya da tableti hadi buradan çizgi film izle. Sonra ne mi oluyor sanki bunları siz yapmamış çocuğunuzu alıştırmamışsınız gibi çocuk sizden telefonunuzu istediği zaman vermiyor ya da engellediğiniz zaman çocuk öfkeleniyor, saldırgan bir davranış sergiliyor. Peki, bebeğimi teknolojiden uzak tutmak için ne yapmalıyım?


Bebeği Teknolojiden Uzak Tutmak Faydalı Bilgiler

Bebeğimi Teknolojiden Uzak Tutmak İçin Ne Yapmalıyım?

  • Öncelikle, bebeğimi teknolojiden uzak tutmak için ne yapmalıyım diyorsanız siz kendiniz akıllı telefonlardan ve tabletlerden uzak kalmalısınız.
  • Bilinmesi gereken bir başka önemli faktörde şudur ki bir çocuğun teknolojiyle iletişimi 12 yaşından sonra uygunluk göstermektedir ve muhakkak ki bu da belli saatlerde olmalıdır.
  • Kesinlikle koyduğunuz kurallarda ya da saatlerde esneklik göstermemelisiniz.
  • Bebeğinizin yemeğini yedirirken eline tablet ya da akıllı telefonunuzu vermemelisiniz.
  • Çocuğunuza zaman geçirmesi için ya da oyuncakmış gibi kullansın diye hiçbir zaman telefonunuzu vermeyiniz.
  • Telefonla ya da tabletinizle yapmanız gereken işleriniz muhakkak ki olacaktır. Ancak bunu çocuğunuzun yanında yapmamaya özen gösterin.
  • Tablet ya da akıllı telefonunuzda geçireceğiniz vakti çocuğunuza harcayın. Onun gelişimi ve etkili bir iletişim kurması için öncelikle olan şey sizin ona ilginizdir.
  • Unutmayın ki teknolojinin en büyük yan etkisi radyasyon sizi etkilediğinin en azı kadar çocuğunuzu da etkilemekte ve beyin gelişimine zarar vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu