Bebek ve Çocuk

Bebeğe keçi sütü mü yoksa inek sütü mü daha faydalı?

Bebekler için hangi süt daha faydalı, keçi sütü mü yoksa inek süt mü verilmeli?

Bebeklerin emzirme dönemlerinden veya mamalarından sonra süt vermek isteyen anneler inek sütü, keçi sütü veya koyun sütü arasında kararsız kalabilir. Hangi sütün daha faydalı olduğu ve anne sütünden sonra süt veren hangi hayvanın sütünün ne zaman verileceği konusunda bu makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Bir dipnot düşelim: Anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğu belirtilmektedir.

Soru: 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık bebeğe keçi sütü veya inek sütü verilir mi?

Yanıt: Doktorlar 1 yaşının altındaki bebekler için anne sütü haricinde süt verilmesini önermiyor. Ek gıda dönemlerinde süt verilmemesi sebze, meyve ve yoğurt gibi ek gıdaları önermektedirler.

Soru: Sütüm yok hangi sütü içirebilirim?

Yanıt: Bebek eğer 1 yaş altındaysa keçi, koyun veya inek sütü vermeyin. Anne sütü alamayan bebekler için mama kullanmak daha faydalı olacaktır. Eğer süt vermek gerekliyse bu durumda devam sütü ve mama formüllerini tercih edin.

Soru: Neden 1 yaş altında bebeklere inek, keçi, koyun sütü önerilmez?

Yanıt: Küçük bebeklerin bağırsaklarının henüz yetersizliğinden dolayı süt hazmedilemez. 1 yaşının altındaki bebeklerde fayda yerine zarar verebilir.

Keçi sütü mü, inek sütü mü?

Bebek 1 yaş üzerine çıktığında süt verilmesi gerektiği doktorunda onayı alınmışsa verilmesi gereken daha faydalı süt keçi sütüdür. Bunun nedeni kolay sindirilebilir bir besin kaynağı olmasıdır. Ayrıca inek sütüne göre alerjik yapısı yoktur. Keçi sütlü mama ve inek sütü olan mamalarda alerjen durum daha azdır ve daha az gaz ve şişlik yapar.

Keçi sütü bebeğe nasıl içirilir?

Su ile karıştırılarak, mamaya katılarak veya yoğurt yapılarak verilir. Doktordan izin almak önemlidir.

Keçi sütü bebeğe faydalı mı?

Keçi sütünün özelliklerini ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Alerjiye neden olan protein inek sütünde vardır ancak keçi sütünde yoktur. Bebek keç sütünü daha rahat içer.
  2. Sindirimi kolay süttür. Yağ asitleri midenin kolay hazmedeceği türdendir. İnek sütü daha zor sindirilir.
  3. Bebeğe laktik asidi sayesinde pişik, sivilce, isilik gibi sorunlara karşı fayda sağlar. pH değerleri bakımından cilt kolay kabullenerek bakterileri ciltten uzaklaştırır.

Not: Eğer bebekte laktoz intoleransı şiddetli derecedeyse keçi sütü verilmez. Keçi süründeki lakotoz buna engeldir. Sadece keçi sütü değil aynı zamanda koyun ve inek sütüde kolay sindirilmez.

2 Yorum

  1. İnek sütünün içinde bulunan kazain proteini sebebiyle, yeni doğanların bu proteini sindirmememsi sonucu kabızlık oluşuyor. bu nedenle öncelikle anne sütü olmak olmak kaydıyla 1 yaşından byük çocuklara 3 yaşına kadar keçi sütü öneriliyor

    1. Haklsınız Elvan Hanım, yeni doğanlardaöncelik anne sütünün olmakla birlikte, anne sütünün mümkün olmadığı yada yetersiz olduğu durumlarda özel bebek mamaları tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu