Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeğe fitil atarken acır mı?, bebeğe fitil nasıl verilir, bebeklere fitil nasıl atılır

Bebeğe fitil atarken acır mı?, bebeğe fitil nasıl verilir, bebeklere fitil nasıl atılır

Bebeklere fitil nasıl verilir, bebeğe fitil kaç saatte bir atılır, bebeklere günde kaç tane fitil verilir?

Bebeklere ilaçlar değişik yöntemlerle verilir. Ağızdan hap, şurup, damardan enjeksiyonla veya cilt üzerine sürülme gibi yöntemlerle ilaç verilir. Fitil bu yöntemlerden farklı olarak makattan verilir. Yani bebeğin poposundan, anüsünden içeriye atılır.

Bebeklere fitil neden atılır?

Bebeğe fitil vermeniz için bazı durumların oluşması gerekmektedir bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Bebeğe ağız yolu ile şurup veya ilaç veremiyorsanız,
  2. İleri derecede kabızlık sorunu yaşayan bebekse,
  3. Kakasının çok katı olması durumunda,

bebeklere verilen fitiller, tez zamanda kana karışıp, bebeğin ateşini kısa sürede keserek sorunun ortadan kalkması için verilir.

Bebeklere fitil nasıl atılır, bebeğe fitil nasıl verilir?

Bebeklere fitil makattan verilir. Yani bebeğin poposundaki kakasını yaptığı yerden içeri atılır.

Bebeklere fitil acı verir mi, bebeğe fitil atarken acır mı?

Bebeğe fitil atarken dikkat edilir. Çünkü bebeğin anüs bölgesi hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Bu bölgeye fitili atmadan önce kremlemek veya yağlamak fitil daha rahat girmesine yardım eder.

Fitil nasıl atılır?

Bebeğin iki ayağını dikkatlice havaya kaldırın. Fitili kaka yapılan yerden içeriye doğru parmak ucunuzla iterek nazikçe sokun. Fitili attıktan sonra kalçalarını nazik şekilde ortada birleştirip fitilin geriye çıkmasını önleyin. Bebeğe fitil sert şekilde sokulmaya çalışırsa anüsün çatlamasına ve zarar görmesine neden olabilirsiniz. Kakasını yaparken bu yüzden acı duyabilir.

Bebeklere fitil zarar verir mi?

Bebekte sorun yaşandığında hemen fitile sarılmak doğru değildir. Yani fitili ilk çare olarak düşünmeyin. Prematüre bir bebeğe sahipseniz fitil kullanımından zarar görebilir.

Bebeklere fitil eğer çok çaresiz kalmıyorsanız verilmemelidir.
Bebeklere günde kaç fitil verilebilir, bebeklere fitil kaç saatte bir atılır?

Bebeklere ilk fitili attıysanız ikinci fitil için aradan 4 ile 6 saat arasında bir zaman geçmesi gerekir. Peşpeşe fitiller atılmamalıdır.

Bebeklerde fitil bağımlılığı alışkanlığı olur mu?

Bebeklere fitil alışkanlık yaptığı pek rastlanmaz. Eğer bebek kabızlık yüzünden fitil kullanımı sıkça yapılıyorsa süreklilik gerekebilir. Bunun yerine bebeğin kabızlığını önleyici lifli gıdalarla beslemek önemlidir.

Kabız bebeğe fitil verilir mi, kabızlıkta fitil atılır mı?

Bebeklerin kabız olmaması için beslenmesine ve sıvı alımına dikkat etmelisiniz. Fitil atarak bebeği rahatlatabilirsiniz ancak fitille kabızlığı gidermek yerine doğal şekilde bebeğin kabız olmamasını sağlamalısınız.

Fitil atarak bebekte kabızlık çözümü basit gelebilir. Fakat bebeğin kabız olmasında beslenmenin etkisi çok olduğundan demekki beslenmede bir hata yapıyorsunuz demektir. Ek gıdaya başlayan bebeklerin bol sulu besinlerle ve lifli gıdalarla beslemelisiniz. İşin özü, bebeğin kabızlığını sıkça görüyorsanız beslenmeye dikkat edip fitil atmaktan kurtulun.

Bebekler için diğer önemli bilgiler

] }
Henüz Yorum Yok