Hastalıklar

Basur

Basur – Hemoroid

Basur (Hemoroid), normal şartlarda var olan hemoroid damarlarının genişlemesi ve dışarıya doğru çıkması ile hemoroid rahatsızlığı (basur) meydana gelir. Hemoroid nasıl belli olur, belirtileri nelerdir, lazer tedavisi, ameliyatı, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır konuları hakkında merak ettiklerinize bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Basurda kanama, kaşıntılar ve ağrılar görülebilir. Tüm bu belirtiler eğer gerçekten basur olduğuna tanı konulması için doktor muayenesi gereklidir. Teşhisi konulursa beslenme, tuvalet düzeni alışkanlığı, uzun süreli tuvalette kalma alışkanlıkları giderilerek çözüme kavuşturulur. Eğer bu yöntemler fayda vermezse ameliyat harici tedaviyöntemleri (infrared fotokoagülasyon, sklerozan madde injeksiyonu , lastik band ligasyonu) ya da ameliyat (cerrahi müdahale) yapılmalıdır.

Hemoroidler anal kanala yerleşen damarsal yapıdır. Normalde de zaten var olan bir dokudur. Normalde üç adet hemoroid yastıkçığı vardır. Bunlar sol orta, sağ ön ve sağ arka yerleşimlidir. Hemoroid damarları iki ayrı bölümden oluşur. Rektumun son kısmı ile anüs arasında kalanlar iç hemoroid olarak adlandırılır. Üzerleri nispeten duyumsama yeteneği az olan mukoza ile kaplıdır. Anal kanalın dışında olup üzeri hassas cilt tabakası ile örtülü olan kısım ise dış hemoroidlerdir. Hemoroidlerin içindeki kan atardamar özelliği taşır ve parlak kırmızı renktedir.

Hemoroid hastalığı

Hemoroid damarlarında oluşan genişleme ile hastalık meydana gelir. İç kısım hemoroidler genişlediğinden kaka (dışkı) esnasında zedelenerek parlak kırmızı renkte kanama oluşur. Tuvaletinizi yaptıktan sonra yıkama esnasında bu memeler ele gelebilir. Belirgin şekilde ağrı veya sancı gibi şikayetler yapmaz.

Dört evrede incelenir bunlar;

 1. Analda bulunan şişmiş hemoroid yastıkçıkları
 2. Büyük abdest (kaka) yaparken dışarıya sarkan memeler. (Dışkılama sonrasında ise yerlerine dönüş yaparlar).
 3. Dışkı sırasında dışarıya çıkan meme yapılara hasta eliyle içeriye itebilir.
 4. Daha fazla büyük olan ve elle içeriye itilemeyenler.

Dış hemoroidlerde üzeri hassas ciltle kaplı olur. Burada toplanan damaların içerisindeki kan pıhtılaşması sonucu ile ağrı yapan mor renkte bir kitle meydana gelir.

Hemoroid neden olur?

 1. Kabızlık sorunu ve kronik ishal olanlarda
 2. Hamilelik haftaları süreçlerinde
 3. Genetik nedenlerden dolayı
 4. Kaka yapma sırasındaki ıkınmalar damarları genişleterek dışarı çıkarabilir. Bu durum başlarda normal gibi görünsede zamanla esnekliğini kaybederek dışarıya sarkabilir.

Hemoroidi olanların şikayetleri

 1. İç hemoroidin belirginleşmesi durumunda kaka yapma esnasında kanama olur.
 2. Yumaklaşan bu damarlar dışarıya çıkar
 3. Makatta gerginlik ve dolgun hissi oluşur.
 4. Bölgenin ıslak (nemli) kalmasıyla kaşıntılar olur.
 5. Anüs etrafında minik bir mercimekten bir çilek, ceviz boyutuna ulaşabilen şişliklikler meydana gelir ve ciddi sancılar yapar.

Hemoroid kanser mi?

Kanser ile sonlanmazlar. Yani hemoroid kansere dönüşmez. Eğer makattan kan geliyorsa bu durum bağırsak kanserini işaret edebilir. Son ana kadar utanç duyguları ile doktora gitmeyenlerde hastalık daha ileri dayanılmaz seviyelere ulaşır son ana kadar beklemek yerine şikayetlerin artması ile doktora gidilmelidir.

Yapılan araştırmalar; hemoroid sorunu olarak düşünülüp doktora giden hastaların yarısında hemoroid, diğer yarısında ise kanser, abse, fistül ve fissür teşhisi konulmaktadır.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Eğer şikayetin başlangıçlarında doktora gidilirse ameliyat gerekmez. Yok ben şundan bundan duydum bitkisel, doğal tedavilerle geçiririm diyerek aksatılan muayene ile büyüyen bu yapıya ameliyat şart olur.

Hemoroidin ameliyatsız tedavisi

Hemoroid hangi aşamada olursa olsun tuvalet düzeninin yerleşmesi ile fayda sağlar. Posalı besinler tüketilerek bağırsaklar bu düzene alıştırılarak zamanla bu sorun azalarak kaybolur. Uzun süreli keyfi tuvalette kalındığında yapılan ıkınmalar zarar vermektedir. Bu alışkanlıklar ortadan kaldırılmalıdır. Tam tuvaletimi yapamadım az daha bekleyeyim diyerek yapılan ıkınmalar yine zararlıdır.

Eğer hasta bu yöntemleri dener ve sonuç alamazsa infrared fotokoagülasyon sklerozan madde injeksiyonu ve lastik band ligasyon yöntemlerine gidilebilir. Uygulanacak bu yöntemler hastanede kalma veya anestezi gerektirmez ağrı yapmaz. Bu yöntemler ile iyileşen hastalarda ilk 5 yıl sonrası yine hemoroid sorunu yaşanabilir. Krem, pomat ve fitil gibi kullanılan tedavi yöntemleri ağrıyı geçirmekten başka işe yaramaz. Aksine alerjik durumlar ortaya çıkarabilir.

Infrared Fotokoagülasyon (IRC):

Hemoroid memesinin yukarı kısmına infrared (enfraruj) ışığı uygulandığında doku küçülür. Kanamanın ön planda olduğu veya minimal sarkma olan durumlarda etkilidir. (Evre 1 ve 2)

Skelerozan Madde İnjeksiyonu:

Hemoroid dokusunun başlangıç noktasına kurutucu bir madde injeksiyonu yapılır. İnjeksiyon yapılmasına rağmen bu bölgedeki sinir uçları gelişmemiş olduğundan ağrı hissedilmez. Kanamanın ön planda olduğu veya minimal sarkma olan durumlarda etkilidir. (Evre 1 ve 2)

Lastik Band Ligasyon:

Hemoroid memeleri özel bir alet yardımı ile tatbik edilen lastik bir halka ile boğulur. 4-5 gün içinde kuruyan meme düşer. Hemoroidin düştüğü yerde bir tamir süreci başlar ve iki hafta içinde iyileşme sağlanır. Kanayan, dışarıya sarkan ancak içeriye giren (Evre 1, 2 ve 3) durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

Hemoroid ameliyatı ne zaman yapılır?

Anüsten sarkan yapının artık çok büyümesi ile geriye geçişi zorlaştığı dönemlerde ve kolayca dışarıya çıktığı zamanlarda artık ameliyat gereksinimi doğmuştur.

Basur ameliyatı; genel, bölgesel (lokal) veya epidural/spinal (belden aşağı) anestezi altında yapılır. Yapılacak bu yöntemlere ise hastanın sağlık durumu ve hekimin belirlediği yöntem olarak uygulama yapılır.

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 1 gece hastanede kalabilir.

Hemoroid sorunu dışta meyda geldiğinde ise 1-2 dakikalık lokal anestezi aştında pıhtı alınır. 5 dakika içerisinde sorun ortadan kalkar. Hastanın hastanede yatışına gerek yoktur.

Hemoroid ameliyatı

Longo Yöntemi (PPH):

Bu yöntemle yapılan ameliyat, dışa doğru sarkan hemoroid ve gevşek mukoza anüsün 3-4 cm yukarısında içeriye doğru toplanır. Stappler isimli cihaz yardımı ile gevşeyen bu yapı kesilerek alınır ve dikilir.

Ameliyat sonrasında ağrı az olacaktır. Ameliyatın ardından ilk gün ağrı kesici verilerek geçişi kolaylaştırılır.

Ciddi bir ameliyat kesisi veya yara oluşmadığından pansumana gerek duyulmaz. Ameliyatın ardından dışkılama rahatlayacaktı. 3-5 gün sonunda düzenli işine geri dönebilir.

Klasik Hemoroiddektomi Ameliyatı:

Bu ameliyat türü dokunun kesilerek alındığı bir ameliyattır. Makas yardımı ile veya (elektrokoter, ligasure, harmonic scalpel vb) gibi enerjisel cihazlarda kullanılabilir. Ameliyat sonunda ağrı olacaktır. Ağrı kesici ile hafifletilir. Sıcak su oturma banyosu ve pomadler ile hasta 1 haftalık süre sonunda işine dönüş yapabilir.

Lazerli hemoroid tedavisi

Bıçak yerine lazer kullanılarak yapılan bu tedavi yönteminin avantaj sağlamadığı ve hastanın ağrısına karşı fayda sağlamadığı görülmüştür. Lazerle hemoroid fiyatları maliyeti açısından yüksek seviyede oluşu yöntemler arasına konulmasında bir caziplik göstermemektedir. Günümüzde lazer ile tedavi olarak düşünülen, yukarıda da bahsedilen, infrared fotokoagülasyondur.

Lazer yöntemi ile tedavi birçok kurumda kullanılmaktadır. Kanamalı basur tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren cihaz dokunduğu anda hemoroidi tahrip etmektedir.

Işığın dalga boyu ve fiziksel özellikler lazerden farklıdır.

Hemoroid ameliyatı sonrası

Yapılan tedaviye yönelik bu işlemlerin sonucu bakterilerin bol olduğu bölgede enfeksiyon ihtimali doğar. Yapılan operasyonlar sonrasında kullanılacak antibiyotik ilaçlarla ihtimal azaltılmaya çalışılır. Ameliyat sonrasında kanama riski olabilir.

Hastalık operasyonlardan sonra sonuca ulaşmış olabilir ancak şikayetlerin tekrarlanmayacağı garantisi verilmez. Tuvalet düzeni, kabızlık, kronik ishal, tuvaletteki zaman ve ıkınma süreleri hastalığın yeninde oluşmasına olanacak sağlar.

Bu bilgileri de gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu