Güzellik

Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Bal Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bal, içindeki çeşitli vitamin ve mineraller aracılığıyla cilt için çok faydalı bir gıdadır. Balın cilde olan bu yararından istifade edebilmek için balı yiyerek tüketebileceğimiz gibi, doğrudan cilde maske olarak da uygulayabiliriz. Bal, kuru cildi nemlendirir, sivilce ve sivilce lekelerini tedavi etmeye de yardımcı olmaktadır. Yüzünüz çok kuruysa balı yüzünüze sürüp, balın nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu makalemizde bal maskesinin faydaları ile ilgili bilimsel araştırma sonuçlarını yayımladık.

Balın sağlığa faydaları da saymakla bitmez; Kan şekerini düzenler, sindirim sistemini kuvvetlendirir, enerji verir, öksürüğü giderir… Bal sağlığa olan yararlarının bunun yanında güzellik amaçlı da kullanılır. Antiseptik, anti bakteriyel, antioksidan, anti-inflamatuar ve nemlendirici özellikleri aracılığıyla sağlıklı bir cilde kavuşmanızda mühim rol oynar.

Cilt lekelerini giderir

Güneşin Uv ışınları, solaryum, sivilce gibi nedenlerden dolayı zamanla ciltte ve yüzde lekeler meydana gelebilir. Bal iyileştirici ve doku üretimini artıran özelliği aracılığıyla cilt hücrelerini yeniden canlandırmaya yardımcı olmaktadır. Eşit miktarda bal ve internetten, aktarlardan temin edebileceğiniz katı haldeki Hindistan cevizi yağını güzelce karıştırın. (Katı Hindistan cevizi yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz.) Bu karışımı cilt lekesi olan yere 1-2 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Üzerine ılık yani hafif sıcak bir bez tutup soğuyana kadar beklemede bırakın. Ardından karışımı pamukla silin. Günde 2 kez tekrarlayın.

Sivilce nasıl tedavi edileceğine yardımcı olmaktadır

Sivilce, cildin aşırı yağ salgılaması ve tozun, bakterinin cilt gözeneklerini tıkamasıyla meydana gelir. Bal, doğal antibiyotik ve anti-inflamatuar ajan olduğu için, akne semptomlarını azaltabilir ve sivilcenin neden bulunacağı enfeksiyonu önleyebilir. Ayrıca içerdiği müthiş besin maddeleri aracılığıyla cildinizi nemli ve sağlıklı tutar. Yüzünüzde, cildinizde sivilce olan yerlere bal sürüp yarım saat bekletip, suyla yıkayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın. Alternatif olarak 1 yemek kaşığı bala yarım tatlı kaşığı toz tarçın katıp sivilce olan yere sürün. 15 dk bekletip yıkayın. Günde birkaç kez terkrarlayın.

Sedef hastalığını tedavi etmeye yardımcı olmaktadır

Sedef hastalığı, cilt hücrelerini etkileyen bağışıklık sistemi hastalıklarındadır. Bu hastalık ciltte kızarıklık, kabarma, kaşıntı ve hatta lezyonlara neden olmaktadır. Bal, sedeften kaynaklanan cilt problemlerini yatıştırabilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve hasar görmüş cildin iltihap kapmasını önleyebilir. Ayrıca ciltteki kuruluğu giderir, yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar. “Complementary Therapies in Medicine” tıp dergisinde 2003 senesinde yayımlanan makaleye göre eşit miktarda doğal bal, balmumu ve zeytinyağı karışımının sedef ve egzama nasıl tedavi edileceğine yardımcı olduğu bilgisi yer almıştır.

1’er tatlı kaşığı bal, zeytinyağı ve balmumunu bir kaseye koyup balmumu eriyene kadar beklemede bırakın. Mikrodalgadan çıkarıp karıştırın ve soğumaya bırakın. Mikrodalga yoksa bu karışımı benmari usulü de eritebilirsiniz. Günde birkaç kez sedef yahut egzama olan yere sürün.

Elleri yumuşatır

Bal, yüksek nem içeriği aracılığıyla çatlamış, kurumuş ve sertleşmiş elleri, parmakları yumuşacık yapar. Balın bu özelliğinden yararlanmak için ellerinize, parmaklarınıza bal sürüp 10-15 dk beklemede bırakın. Ardından suyla yıkayın. Her gün buna devam edin. Alternatif yöntem olarak eşit miktarda bal ve gliserini karıştırıp ellerinize sürüp kurumaya bırakın. Kuruyunca suyla yıkayın. Günde bir kez devam edin.

Küçük kesikler ve yaraları iyileştirir

Bal, mikrop öldürücü özelliği aracılığıyla ufak kesikler ve yaraları tedavi etmek için kullanılabilir. İyileşme zamanını hızlandırmak için etkilenen bölgedeki sıvıyı çekmeye yardımcı olmaktadır. Mikroorganizmaların büyümesini önler ve enfeksiyon riskini azaltır. “Coachrane Database of Systematic Reviews” tıp dergisinde 2013 tarihinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre balın, akut yaraları tedavi etmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Lakin bal, cilt ülseri ve enfekte cerrahi yaraları gibi kronik yaraların nasıl tedavi edileceğinde etkili değildir. Küçük kesikler ve yaraları tedavi etmek için yalnızca yüksek kaliteli Manuka balını kullanın. Kesik olup kuruyan yere bir miktar manuka balı sürün. Üzerine bandaj geçirip birkaç saat beklemede bırakın. Bandajı çıkarın ve alanı nemli bir bezle temizleyin. Gerekirse tekrarlayın. 

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu