Hastalıklar

Bağırsak Kıl Kurdu (Parazit) Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Bağırsak kıl kurdu neden olur belirtileri ve tedavisi nedir?

Beyaz küçük bağırsak kurtları, tıpkı solucanı andıran bir görünümü olan parazitlerdir. Bağırsak kurtlarının vücudumuzda bulunduğu yerler ince ve kalın bağırsaktır. Çok fazla üreme yaptıklarında kıl kurtları kalın bağırsaktan çıkarak mesaneye geçiş yapabilirler. Beyaz kıl kurdu olarak da bilinen bağırsak kurtları yumurtlama yaparak üreyebilen canlı parazitlerdir.

Bu parazitlerin insana bulaşması ise genel olarak yumurtaların bir şekilde vücuda girmesi ile gerçekleşir. Ülkemiz de sıklıkla görülen kıl kurtları 1-2 milimetre çapında olup, 1-2 santimetre boyutunda olabilmektedir. Tenyalar ise tedavisi yapılmadığı taktirde 1 metreye kadar olabilmektedir.

Bağırsak kurdu nasıl bulaşır?

Hijyenik ortamlarda işlenmemiş et ürünleri, tenyaları barındırabilir. Kirli su ve bu suyla yetiştirilmiş sebze gibi yiyeceklerden de vücudumuza çeşitli parazitler bulaşabilir. Sebzelerin güzelce yıkanması ve mümkün olduğu durumlarda sirkeli suyun içerisinde bekletilmesi hijyen açısından son derece önemlidir. Tabi ki kendinizde hijyenik olması önemli. Sadece parazitler et, sebze veya sizin hijyenik olmamanızdan vücudunuza bulaşmaz ayrıca toprak ve hayvan dışkılarından da bulaşabilmektedir.

Bu parazitler insana hava yolu ile bile bulaşabilmektedir. Parazitlerle aynı havayı ve ortamı paylaşan insandan insana bile bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle çocuklarda hijyen kurallarına dikkat edilmediği için kıl kurdu çocuklara bulaşması daha fazla görülmektedir.

Bağırsak kurdu belirtileri ve tanısı nedir?

Bağırsaklarda oluşan parazitlerin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu parazitlerin belirtileri ise vücudunuza bulaşan kurdun cinsi ve ne kadar ürediklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda bağırsak parazitlerinin belirtileri olmamaktadır.

 • Anlam veremediğiniz karın ağrıları,
 • Sıklık derecesi yüksek ishal ve kabızlık sorunları yaşamanız,
 • Kendinizi rahatsız, huzursuz hissetmeniz,
 • Midenizde hafiften hafife bulantılar olması,
 • Makatta yanma, kaşıntı gibi sorunların olması,
 • İştahsızlık çekmeniz veya tam tersi aşırı iştahlı doymama gibi beslenme sorunlarının olması,
 • Kansızlık, vitamin eksikliği gibi sorunların oluşması,
 • Kendinizi yorgun, halsiz, bitkin hissetmeniz,
 • Gece uyurken dişlerinizi gıcırdatma, yastığınıza salya akıtmanız gibi problemler.

NOT: Yukarıda yazılan belirtilerden birkaçı sizde varsa parazitoloji uzmanına gözükerek tahliller yaptırmalısınız. Bu tahlilleri belirli aralıklarda yaptırırsanız daha iyi ve net sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bağırsakta kıl kurdu tahlili nasıl yapılır?

Bağırsakta kurt olup olmadığını anlaşılabilmesi için öncelikle kişinin şikayetleri dinlenmelidir. Kişinin çevresindeki diğer kişilerde bağırsak paraziti olup olmadığı da son derece önemli bir konudur. Hasta nerede yemek yediği, su tükettiği gibi ortamlarda sorulur. Uzman doktor bu aşamadan sonra bağırsaklarda kurt olduğundan şüphe ederse gaita tahlilinin yapılmasını istemektedir. Hastadan dışkı örneği alınarak net bir şekilde teşhis koyulabilir.

Dışkı testi sonuçlarının daha net olabilmesi için en az 3-4 kez bu durum tekrarlanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise dışkı örneğinde bağırsak kurdu yumurtası olmama ihtimalidir. Kıl kurdu teşhisi konulabilmesi için kullanılan selofan bantları, her çeşit bağırsak kurdu teşhisi için kullanılamaz. Çünkü bağırsak kurdu çeşitleri yumurtalarını anüs çevrelerine bırakmamasıdır. Bunun yanı sıra kıl kurdu yumurtaları da dışkıda genellikle görülmez, anüs çevrelerinde görülebilir. O nedenle kıl kurdu tahlili yapılırken, anüs ve çevrelerine yapıştırılan selofan bantları kullanılmaktadır.

Bağırsak kurdu nasıl tedavi edilir?

Parazitlere karşı çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri, ilaçla tedavi edilmesi yöntemleri gibi farklı bağırsak kurdu tedavisi bulunsa bile bu konumuzda biz size genellikle ilaçla tedavi edilebilmesini anlatmaya çalışacağız. Parazit tedavisinde ilaç kullanımı genel olarak 2 doz şurup şeklinde kullanılmaktadır. 1. inci doz kullanılır ve 15 gün sonra 2. inci doz kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus ise tedavi sırasında tırnak arasında veya iç çamaşırlarınızda bulunan parazitlerin yumurtaları yok edilemez. Bu nedenle ilaç tedavisi uygularken beden ve bölgesel temizlikte oldukça önemlidir.

Bağırsak kurdu (parazit) tedavisi için kullanılan ilaçların yanı sıra, giydiğiniz kıyafetlerin hijyenik ve temiz olduklarına çok dikkat etmelisiniz. Kapı kolları, herkesin girip çıktığı dokunduğu ne varsa çamaşır suyu ile güzelce temizlemelisiniz. Tırnaklarınız uzun olmamalı, el hijyenine önem vermelisiniz.

Bağırsak kurdu ameliyatı nasıl yapılır?

 • Genel anestezi ile bağırsak kurdu ameliyatı yapılmaktadır,
 • Teşhis konulan hasta gerek görüldüğü durumlarda anestezi uygulaması yapılarak, karın kısmının uygun bir bölgesine kesik açılmaktadır,
 • Açılan kesik sonrası kişinin ince bağırsağı görünmesi için bölgede biriken kan çekilerek temizlenmesi yapılır,
 • Ameliyat doktoru (cerrah) hastanın ince bağırsak uç kısmından bir kesik açar,
 • İnce bağırsakta kesik açılan yerden sıkıştırma ve presleme yöntemleri ile bağırsaktaki kurtları dışarıya çıkartmaktadır,
 • İnce bağırsaktan kurtların temizlenmesi sonrasında ise açılan kesiğin dikilerek kapatılması işlemi yapılır,
 • Kanama kontrol altına alınarak, karındaki kesi dikilerek kapatılır,
 • Ameliyattan sonra hasta dikişlerin olduğu bölgesine pansuman işlemleri yapılır. Ve 7-10 gün sonra dikiş karın bölgesinden alınarak hastanın tedavisi tamamlanmış olur.

Tenya nedir?

Ülkemizde sıklıkla görülebilen bağırsak parazitidir. Genellikle tenya sığır eti tüketimi ile bulaşabilen en tehlikeli parazittir. Tenya sürdürülebilir yaşam boyunca 2-3 farklı canlı vücudunda yaşayabilmektedir. Tenya‘nın yaşam sürdürdüğü son yer ise insan vücududur. Bu parazit genellikle domuz, sığır olmak üzere birden çok memeli hayvandır. Bu hayvanların etlerini az pişirerek tüketilmesi durumunda tenya yumurtaları ölmeyebilir. Ve tüketildiğinde ise insan vücuduna geçebilir. Bu nedenle tenya parazitlerinden korunabilmek için tüketilen etlerin iyi temizlenmesi ve iyice pişirildiğinden emin olmak gerekir.

Aşağıdaki bu kıl kurdu ile ilgili bağlantılara da bakabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu