Diyet

Ayva Kaç Kalori Ve Kilo Aldırırmı? Ayva Kalori Cetveli

Ayva Kaç Kalori Ve Kilo Aldırırmı? Ayva Kalori Cetveli, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Ayva Kaç Kalori Ve Kilo Aldırırmı? Ayva Kalori Cetveli ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Ayva Kaç Kalori Ve Kilo Aldırırmı? Ayva Kalori Cetveli ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Ayva Kaç Kalori Ve Kilo Aldırırmı? Ayva Kalori Cetveli

Ayva A, C, B12 gibi vitaminlerden kalsiyum, piridoksin, magnezyum, demir gibi minerallerden bir araya gelen bi hayli faydalı bir meyvedir. Ayvanın sağlığa yararları saymakla bitmez; kanseri önler, mide hastalıklarını giderir, bağışıklığı kuvvetlendirir, ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Ayvanın kalorisi düşüktür

100 gram ayva yalnıza 56 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde 2000-2200 olduğu düşünüldüğünde ayvanın kalorisinin çok düşük olduğunu görebiliriz. Kilo verme içinse hedef kalorisi düşük, besin oranı yüksek yiyeceklerle beslenmek olmalıdır.

Ayva ise bunun için ideal besinlerdendir.

Ayva Kalori Cetveli

  1. 1 kilo ayva 390 kaloridir.
  2. 1 adet büyük boy ayva hemen hemen 350 gr. ve 137 kaloridir.
  3. 1 adet ufak boy ayva hemen hemen 200 gr. ve 78 kaloridir.
  4. 1 adet orta boy ayva hemen hemen 250 gr ve 98 kaloridir.
  5. 1 çeyrek ayva hemen hemen 75 gr ve 29 kaloridir.

Ayvanın glisemik indeksi düşüktür

Glisemik indeks yiyecek ve içeceklerin kan şekerini yükseltme hızlarına denir.Günlük beslenmede glisemik indeksi düşük olan yiyecekleri tercih etmek kan şekerini belli bir dengede tutar, şekerdeki dalgalanmayı önleyip tatlı krizleriyle savaşır. Ayva, elma, armut, portakal gibi posalı meyvelerin glisemik indeksi düşüktür. Ayva meyvesinin glisemik indeksi 35’tir. Prof. Dr. Metin Özata glisemik indeksi düşük gıdaların kan şekerini yavaş yükselttiğinden zayıflamakta etkili olduğu bildiriyor.

Ayva tok tutar

Ayva mühim miktarda lif içerir. Vikipedi 100 gram ayvada 1,9 gr lif olduğunu bildiriyor. Lifli yiyeceklerin görevi ishal durumunda dışkıyı katılaştırmak, kabızlıkta ise yumuşatmaktır. Günlük lif ihtiyacı erkeklerde 38 kadınlarda ise 25 gramdır. Ayva lif yönünden zengin yapısıyla zayıflamada mühim rol oynar. Ayvanın lifli yapısı tüketilirken daha fazla çiğneme gerektirir, böylece vücutta türükük salınımını artar, tükürük salgısı arttıkça ise kolesistokinin adında hormonun salgısını tetikler. Uzmanlar lifli yiyeceklerin iştahı bastırdığını, aşırı besin alınımını önlediğini bildiriyor.

Ayva zayıflatır

Uzman diyetisyen Şebnem Kandıralı,ayvanın zayıflamaya faydaları ile ilgili bize şu bilgileri veriyor; Ayva yüksek lif içeri ile kilo vermenize yardımcı olmaktadır. 100 gram taze ayva yalnızca 57 kaloridir.  Diüretik yani idrar söktürücü detaya sahip olduğundan dolayı vücuttaki ödemin doğal yoldan giderilmesini sağlar.

Diyete yardımcıdır
Ayva, “A, C ve B grubu vitaminleri (folat) ile kalsiyum, demir, fosfor, bakır, potasyum, selenyum, Çinko ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerir. Vitamin ve mineral dolu yapısıyla bağışıklığınızı güçlendirerek hastalanmanızı önüne geçer ve sağlıklı bir diyet sağlar.

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

15 Günde 15 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

10 Günde 10 Kilo – Acil Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu