Doğal Tedaviler

Ayakta oluşan siyah ve kırmızı lekeler için nedenler ve çözümler

Ayakta oluşan lekeler

Ayağımın altında leke, ayakta kahverengi lekeler, ayakta siyah leke

Ayaktaki siyah leker ve siyah noktaların şeker hastalığından olabileceğine ve ayak tabanından oluşan siğillerin ayaktaki cide renk veren melanositlerden dolayı oluşan cilt tümörleri olarak belirtiliyor.

Lekeler hakkındaki konunun kaynaklarını yazımızın altında bulabilirsiniz.

Yine bir sağlık haber kaynağına göre ayaktaki siyah noktalar 3 sebepten olduğu belirtiliyor bunlar;

 1. Ayakkabının uygunsuzluğu,
 2. Zayıf kan dolaşımı,
 3. Güneş ışığına maruz olma durumu

Ayak bileğinde oluşan kahverengi lekeler

Bir dermatoloji kitabında bulunan habere göre ayakta oluşan koyu renkli lekeler için dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılar bulunuyor. Lekelerin aynı şekilde ayakkabı ve güneş ışınlarına maruz kalmasından dolayı oluşabileceği gibi ayakta kararma olmasının evde yapılabilecek yöntemlerle geçirilebileceği ancak dolaşım yetersizliğinden kaynaklı koyu lekeleri için mutlaka tıbbi durumdan meydana gelme olasığından dolayı doktora gidilmesi önerilmektedir.

Ayaktaki siyah lekeler için dermatolojiye gidilir. Burada uzman tarafından ayak lekelerine teşhis konularak tedaviye başlanmalıdır.

Oluşan lekeler ciddi sorunlardan dolayı meydana gelmemişsa aşağıdaki yöntemlerle siyah lekelerden kurtulabilirsiniz.

Ayak altında çıkan kırmızı lekeler, ayak üstünde kahverengi lekeler

Bu şeklide basit görünümlü lekeler için güneş ve ayakkabı çok etkilidir. Plajda uzun süre kalma, kumda gezme veya ayağın ayakkabıda rahatsız oluşundan dolayı koyu renk lekeler olabiliyor. Sıkan bir ayakkabı kan toplayabilir ve bu kan pıhtılaşarak kahverengi gibi veya daha koyu bir renk alabilir. Tıpkı derinizin herhangi bir tarafını bir şeye kıstırdığınızda kanın toplanarak mor ve siyah renge bürünmesi gibidir.

Ayak lekeleri için tedavi yöntemleri

Ponza taşınız varsa her banyonun ardından ayaklardaki lekeli olan bölgeyi güzelce ovarak uygulama yapınç Bu taş ile derinin peeling etkisini görmesine yardım ederek ölü hücrelerin atılmasına ve pul görünümlerden giderilmesine yardım edebilirsiniz. Koru lekeli bölgelerin açılarak derinin normal görünüme kavuşmasında ponza taşının önemi büyüktür.

Shea yağı kullanarak ayaklara günlük olarak sabah işe gitmeden önce masaj yapın. Cildin nemlendirilmesinin yanında bölgedeki kan dolaşımını hareketlendirir ve siyah lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Bir eczaneye uğrayın ve E vitamini kapsülü veya ampülü alın. Geceleri kullanmanız gerek bu vitamin ile siyah notaların olduğu deri yüzeriye iyice ovalayarak masaj gibi uygulayın. E vitamini hücre yenilemesinde etkili olduğu gibi ayaktaki lekelerin kaybolmasında da oldukça önemli rol üstlenmektedir.

Ayaklar için faydalı bağlantılar

 1. Ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi neden olur?
 2. Ayak mantarı ve tırnak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
 3. Ayak parmak arası kaşıntısı neden olur?
 4. Ayak üşümesi için bitkisel tedavi yöntemleri
 5. Ayak yanması neden olur, ayak tabanı yanması nasıl geçer?

Kaynaklar

 • The Society of Chiropodists and Podiatrists
 • WebMD and Medical
 • Braun-Falco’s Dermatology

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu