Doğal Tedaviler

Ayakta nasır nasıl oluşur, Nasıl tedavi edilir?

Ayak nasırı nedir? Ayakta nasır nasıl oluşur?

Nasır ve siğil: Bir çeşit deri kalınlaşmasıdır. Kallus olarak isimlendirilien, ölü deri hücrelerinden meydana gelen bir çeşit protein ve keratin zengin, derinin mekanik baskıya maruz kalarak kalınlaşmasına nasır denir.

Ayakların altındaki deri kalınlığı normal cilt dokusu ile kıyaslandığında neredeyse 40 kat daha fazla kalındır. Nasırın kalınlığı ise 80 kat denilebilir. Normal şartlarda nasırlar yaşlanan kişilerde koruyucu yağ dokusundaki kayıplar nedeni ile cildin kenini koruma mekanizması sonucu olarak koruyucu tabaka halini alarak basıncın yoğun olduğu bölgelerde kendini gösterir. Yani vücudun kendini baskılardan korumak için izlediğini yöntemlerden biride bögeyi deri kalınlığı ile sağlama almaktır.

Nasırların çok büyümesinde veya setleşmesinde alttaki deri zarar görür ve çatlamalar ile yırtılmalar oluşabilir. Ortalamaya bakıldığında ise % 6,5 oranında kişilerde yani yüz kişiden neredeyse 7’sinde nasır oluşur.

Ayak nasır oluşma nedenleri

Genel olarak nasırın oluşmasında hep temas söz konusudur ve oluşum sebeplerine bakıldığında;

  • Sürtünmeler,
  • Ayakkabı sorunları,
  • Bunyonlar,
  • Yapısak deformiteler

başlıca nedenler arasındadır. Uzun süreli ayakkabı giyiyor ve bu ayakkabı ayağınızı sıkıyorsa yani ayak, ayakkabı içerisinde rahat değilse parmaklarda daha çok nasır oluşabilir. (Baş parmak, serçe parmak ve metatars altları) en fazla nasır görülen bölgelerdir. Derideki kalınlaşmalar nasırın artmasına neden olur. Geneşde parmak eklemlerinde özellikle serçe parmağın üzerinde görülür.

Ayakkabıdan kaynaklanan sorunlar arasında; parmakların birbirine fazla sürtünmesine ve ayakları sıkıştıran ayakkabılar sürtünmeye yardım ederek kemikler veya tabanda (ayak tabanı) sürtünmeleri ile nasır oluşur. Uygunsuz ayakkabı nasırın (kallus) uzun süreli ve sert zeminlerde fazlaca yürümeye bağlı olarak meydana gelir.

Diyabet hastaları ve düztaban olanlarda risk daha fazladır. Ayakta siğil ise; viral bir hastalıkla meydana gelen ve nasıra benzemekte olan bir yapı ile lezyonlardır.

Ayak nasır nasıl tedavi edilir – Nasır tedavisi

Nasır tedavisi evde kolayca yapılabilir. Bu işlem için nasırın öncelikle yumuşatılması gerekecektir. Ilık bir su le ayaktaki nasır yumuşatılarak temizlenir. Temizliğe başlamadan önce bazı tedavi şekilleri gerekebilir. Nasırın olduğu bölgeleri pedler yardımı ile koruma altında tutabilirsiniz. Küçük ve yumuşak yapıdaki nasırları pedler ile gidermek mümkündür. Özel ilaç salgılayan flasterler tedavi işi görür ancak bu tedaviyi yapacaksnız diyabet hastalarında irirtasyon ve bölgenin kızarması oluşabilir.

Nasır tedavisini yaptıktan sonra, nasırı oluşturan eğer ayakkabı ise bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Yoksa yine nasır oluşacaktır. Nasır çok ilerlemişse tıpkı kaya gibi hal almışsa hekime girmeniz gereklidir.

Not: Ayaktaki nasırları kesici aletlerle kesmeye çalışmayın. Yaralanma ve alttaki ince deriyi zedeleyebilirsiniz. Nasır ılık veya bıraz sıcak suyun içerisinde tutulduğunda kendiliğinden yumuşayarak soyulabilir. Bir leğen içerisine sıcak su koyarak yumuşatabilirsiniz.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

  1. Ayak ağrısı nedir?
  2. Ayak ağrısına çözüm, ayak ağrısı nasıl geçer?
  3. Ayak tabanı ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir
  4. Topuk ağrısı nasıl tedavi edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu