Vücut Ağırlığı

Ayakta durarak kaç kalori yakılır, kaç kilo verilebilir?

Ayakta durmak kaç kalori yaktırır, ayakta durularak kaç kilo verilebilir

Ayakta durunca kalori yakarmıyız yoksa bu bir efsane mi?

Ayakta durmayı, özellikle masa başında iş yapanlara daha çok tavsiye ediyorlar! Uzmanlar bu konuda günlük kalori yakımı konusunda rakamlarda artış olması için oturmak yerine ayakta durun diyor. Eğer 76 kiloluk bir hacme sahipseniz 1 saatte 115 kalori kadar yakabiliyor. Yani 8 saat ayakta durulduğunda 920 kalori yakılabiliyor.

Eğer ayakta durarak fiziksel aktivite yerine getiriyorsanız kalorinizde 34 kalori daha fazla artış meydana geliyor. Sadece ayakta duranlara göre hem ayakta olup hem de çalışanlar daha fazla kalori harcamış oluyor.

Örnek tablo:

  • Kişinin kilosu = 75 (1 saat ayakta kalıyor) yakılan kalori = 115 kalori
  • Kişinin kilosu = 75 (1 saat ayakta kalıyor hem de çalışıyor) yakılan kalori = 149 kalori

Bu fark ise yaklaşık olarak 8 saatte 272 kalori fark ettiriyor. Yani toplamda ayakta çalışan bir kişi 1.192 kalori harcarken, sadece ayakta duran 920 kalori harcamış oluyor.

Oturmak yerine ayakta durmayı tercih ettiğinizde kilolara bağlı olarak 21 ile 52 kalori arasında fazla yakılması sağlanıyor. İlk bakışta oran az gibi durabilir ama oturmak yerine ayakta durup işlem yaptığınızda günlük 1990 kalorilik ihtiyacı olan kişinin günde 90 ile 250 kalori arasında yakımı sağlanmış oluyor. Yıllık kilo vermeye bakıldığında ise aylık ortalama 0,65gr ortalaması ekstra kilo verilmiş gibi oluyor.

60-65 kilo ortalaması olan bir kadın ise, 1 saatte hiç işlem yapmadan oturduğunda 80 kalori kadar yakar ve 8 saate vurulduğunda 640 kalori yapar. 8 saatlik sürede böylece duran kişinin yaktığı kalori miktarı ise 1 öğün yemekte alınandan çok daha azdır.

Durum kilo artışına göre rakamlarda yükselme gösterir. Oturarak çalışmak yerine ayakta durarak biraz daha fazlaca rakamlar olabiliyor. Zayıf olanlarda ise bu kalori yakımı daha da azalmaktadır.

Ayakta durarak kalori yakımını özetleyecek olursak;

Ayakta duran kişi oturan kişiden 3 kat daha fazla kalori harcar. Bu sadece kalori yakmakla değil aynı zamanda vücudun kan akışınada daha fazla etki eder. Örneğin; bacak bacak üzerine atarak oturan bir kişinin baskı yüzünden bacaklardaki kan akışında zayıflama olur. Ayakta durduğunuzda kan akışı sayesinde beyinde seratonin artışı olur ve bu sayede daha çevik düşünce ve bitkinlik-sıkıntı gibi durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer ayakta çalışamıyorsanız 30 dakikalik zaman dilimlerinde ayağa kalkın ve biraz hareket edin. Sadece masanızın etrafında dolaşmanız bile kan akışına etki edecek, uyuşukluğu atacaktır.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu