Sağlık

Ayaklarda karıncalanma, ayaklarda yanma hissi neden olur?

Ayaklarda karıncalanma ve yanma nedenleri

Ayaklarda karıncalanma neden olur? Ayaklarda yanma hissi neden oluşur?

Ayak yanması ve karıncalanma hissi enfeksiyonlar ve hastalıklardan dolayı sinirlerin tahriş olması ile kendini gösterir. Oluşan bu hasar preferik nöropati ismi ile anılır ve iğne batışı gibi huzursuzluk vererek yürüme güçlüğü çektirir. Sebepleri arasında ise; ayak ülseri, kas zayıflamaları ve felç olarak da olası sebepler görülebilir.

Ayak karıncalanmasına ve yanmasına neden olan hastalıklar

Ayakların yanması neyin belirtisidir? Ayaklardaki karıncalanma neden oluşur?

Ayak yanması metabolik hastalık

Metabolik hastalıklar ile birlikte ayaklarda karıncalanma ve yanmalar olabilmektedir. En yaygın olan hastalık ise diyabettir. Periferik nöropati ile diyabet olan kişilerin ayak yaralanması sonucunda ülser ve enfeksiyon riski daha fazladır. Çok dikkat edilmelidir aksi halde kangrene bile çevirme ihtimali bulunur.

Kronik böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer kaynaklı hastalarda ayaklarda YANMA/KARINCALANMA oluşabilir. Troid bezlerinde sorunlar ayak yanması ve karıncalanmalarına sebep olabilmektedir. Ayak krampları gelişiyorsa belirtiler arasındadır.

Ayaklarda yanma ve karıncalanma enfeksiyon

Çoğu enfeksiyonlarda bacak ve ayak sinirleri iltihaplanmalarına karşılaşılır. Virüslerin ve hastalıklardan dolayı ayağın karıncalanma/yanma hisleri ise;

  • Sitomegalovirüs,
  • immün yetmezlik virüsü
  • hepatit B
  • hepatit C virüsleri ayaklarda fazla yanma oluşmasına ve karıncalanma hissine neden olurlar.

Otoimmmün -inflamatuar

Az rastlanıyor olsa bile vücut, enfeksiyona tepki olarak daha zararlı olan sinirleri kendisi tahrip edebilir. Guillain-Barre sendromu ile güçsüzlük ve karıncalanma meydana gelir. Bu sendrom, vücudun bakteriyel ve viral enfeksiyon sebebi yüzünden sinir dokusuna saldırı sonucunu doğurur. Tedavi edilmediği zamanlarda hayati sonuçlar doğurabilir.

Ayaklarda karıncalanma ve yanma tümör

Tümörler, periferik nöropati oluşumu sonunda sinir dokusuna yoğunlaşabilir.  Ekstremitelerde üzerinde veya yakınındaki sinirlerin üzerinde bulunan tümörler sonucunda ayak yanması/ayak karıncalanması görülebilir. Kanserin doğrudan sinirleri etkilemediği durumlarda vardır.

Ayak karıncalanması ve yanmasına ilaçlar sebep olur mu?

Toksinler ve ilaçlar sinirlere verdiği zarar sonucunda ayak karıncalaması ve yanması olarak kendini gösterir. Kronik olarak çok miktarda alkol tüketiliyor olması sinirlerde tahrip olmasına neden olur. Uzun süreli alkol alımlarında B12, vitamin eksikliği, folot eksikliği meydana getirecek olan ayaklarda şiddetli ağrı ve ayaklarda yanmalar yapabilir.

Ayaklar için faydalı bağlantılar

  1. Ayak mantarı ve tırnak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
  2. Ayak parmak arası kaşıntısı neden olur?
  3. Ayakta oluşan siyah, kırmızı ve kahverengi lekeler neden olur, lekeler için çözümler
  4. Ayak üşümesi için bitkisel tedavi yöntemleri
  5. Ayak yanması neden olur, ayak tabanı yanması nasıl geçer?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu