Doğal Tedaviler

Ayak yanması neden olur, ayak tabanı yanması nasıl geçer

Ayak altı neden yanar, bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri

Ayak altı yanması toplumlar arasında çok sık rastlanan bir ayak sorunudur. Ayak tabanında oluşan bu yangılar hafif hafi başlayarak şiddetini artarabilir kronki olabilir. Gece uykudan bile uyandırabilen bu durum sadece normal yaşantısını sürdüren kişilerin yanında hamilelerde de olabilmektedir. Sonuç veren tedavi yöntemleri vardır ve yangıya neden olan rahatsızlığın teşhisine göre tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

Ayakların yanması neyin belirtisidir

Ayak altı ve ayak yanmaları çoğu sebeb dayalıdır. Bunlara alkol ve sigra dahil olmak üzere önceden geçirilmiş bir kaza sonrasında oluşan hasarlar da etkilidir. Toksinlere maruz kalan bir yapının sonucu ile bile olarak kişilerde yanma hissi görülebilir.

Başlıca belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Travmalar (kaza, zedelenme sonrası hasar),
 • Sinir sıkışması,
 • Ayak mantarı,
 • Alerjik,
 • Diyabet,
 • B12 ve B15 vitamin eksikliği,
 • Seker hastalığı

Ayak yanması için hangi doktora gidilmeliayak altı yanması hangi bölüm bakarayaklarda yanma hangi bölüm bakar

Rahatsız edici bu hastalık için gidilmesi gereken doktor yardımı ile tedavisi yapılabilecek bu sorunlarda, nöroloji veya Endokrinoloji (metabolizma hastalıkları uzmanı) bölümüne giderek ayak yanmaları sorununuza tıbbi olarak yardım alabilirsiniz.

Ayak yanmasına ne iyi gelir

Aşağıda ayak yanması için en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemlerine yer verilmiştir. Bu yöntemler için doktor onayı alarak bitkisel tedaviye geçmelisiniz.

Ayak yanmasına elma sirkeli doğal tedavi

Sirke ile ayak yanmalarında vücut pH dengesini sağlayarak ayak yanma hissi hafifletilmek üzere kullanılır. İçilerek elmas sirkesi ile yardım alabileceğiniz gibi aynı zamanda ayakları sirkeli suda tutarak yanmaların önüne geçebilirsiniz.

Yöntem 1: 

1 bardak ılık su içerisine 1 kaşık sirke atarak içebilirsiniz. Her gün sirkeli suyu için.

Yöntem 2:

Sirke ve tuz karışımı yaparak ılık suyu leğene alın ve sabah ve akşam olarak günlük 20 şer dakika suda ayaklarınızı tutun. Hamileyseniz gebelikte aynı yöntemi yaparken sirke ve suya epsom tuzu kullanın yangılar geçecektir.

Ayak yanması için kekik

Kekik en iyi ayak yanması için çözüm diyebiliriz. Kan dolaşımına yarım ederek daralmış damarları rahatlatıp kan akışınıza iyi gelecektir.

Uyulama:

Bu işlem ayak şoklaması ile yapılacağından size iki farklı leğen veya kova gerecektir. Leğenin birine ılık diğerine soğuk su doldurun yaklaşık 2 şer litre kadar. 2 ayrı bardakda birer avuç kekiği ıslayın ve ılık ve sğuk suyun içine dökün. İlk olarak ılık suya ardından soğuk suya 3 ile 5 dakika aralıklarla geçiş yapın ve bu işlemi 4 sefer tekrar edin. Günlük olarak akşamları yapabilirsiniz.

Ayak yanmalarına zencefil

Kan dolaşımını hızlandırması ile bilinen zencefili hindistan ve zeytinyağı ile karıştırarak günlük 15 dakika olarak masaj yapın veya her gün aksatmadan 2 bardak zencefil çayı için.

Ayak yanması su

Ayaklarınızda hem yanma hem de uyuşuklu oluşuyorsa soğuk su ile ayakları leğende 5 dakika bekletmek şişlikleri de alacak ve rahatlama sağlayacaktır. Soğuk suda 1 dakika tutup dışarı alın ve 1 dakika sonra tekrar suda 1 dakika durdurun.

Hatırlatalım: 1-2 dakika üzerinde soğuk suda ayaklarınızı tutarsanız durumu daha kötü hale getirebilirsiniz. Buzu veya buz torbasını doğrudan ayaklara temas ettirmeyin.

Ayaklar için faydalı bağlantılar

 1. Ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi neden olur?
 2. Ayak mantarı ve tırnak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
 3. Ayak parmak arası kaşıntısı neden olur?
 4. Ayakta oluşan siyah, kırmızı ve kahverengi lekeler neden olur, lekeler için çözümler
 5. Ayak üşümesi için bitkisel tedavi yöntemleri

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu