Doğal Tedaviler

Ayak üşümesi için çözümler (Doğal bitkisel tedavi) ne iyi gelir?

Ayak üşümesi için neler yapılabilir, Ayaklar neden üşür?

Ayak üşümesini dikkat alın, size önemli bir hastalığı haber veriyor olabilir. Vücut kendini hissedilir belirtiler göstererek ifade eder. Bu belirtlerden biri de ayak üşümesidir. Özellikle diyabet hastalarının kan dolaşımı yüzünden karşılaştıkları ayaklarda üşüme daha önemlidir. Diyabetli bir hastaysanız üşüyen ayaklarınızı soba veya elektrikli ısıtıcılar ile ısıtmayın. Önce his kayıplarını kontrol edin ardından çorapla doğal olarak ısınmalarını sağlayın.

Sadece diybetli olanlarda değil, anemi, huzursuz bacak sendromu, sinir hasarı, damar hastalıkları, hiporoidi gibi çeştli rahatsızlıkları bulunanların yçne ayak üşümesi yaşadıkları bilinir.

Ayakların soğuması, soğuk ayaklar yani üşüyen ayaklarda genelde kan dolaşımının zayıflığı teşhisi konulur ve yaygın bir problemdir. Bitkisel ve gayet doğal yöntemler kullanarak bu üşümelerinizi azaltabilir hatta giderebilirsiniz. Yetersiz oksijen sonucu oluşan kan akımının zayıflaması ayaklarda üşüme meydana getirir. Eğe bu dolaşımı düzene koyarsanız üşüme sorunu giderilir.

Ayağınızda üşüme ile birlikre, renk değişimi, uyuşma, karıncalanma, sertleşme ve su toplamaları gibi ayrıca sorunlarda bulunuyorsa doktora gitmelisiniz.

Ayak üşümesi için bitkisel çözüm

Ayak üşümesi yeşil çay

Doğal tedavi yöntemleri arasında yeşil çay bitkisel bir ayak üşümesine çözümdür ve iki şekilde bir çare arayabilirsiniz. Neye fayda sağlayacak diye soruyorsanız; yeşil çay içildiğinde kan dolaşımı için damar fonksiyonlarını arttırır. Günlük iki üç bardk yeşil çay içilebilir.

Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız şunları uygulayın;

  1. Cezveye 1 su bardağı su doldurup kaynatın ve içine yarım kaşık yeşil çay atarak 5 dakika demleyip süzerek içebilirsiniz. Bal atarak tatlandırın şeker kullanmayın.
  2. Ayak uygulaması (2 litre sıcak su içine 3 çorba kaşığı yeşil çay atın ve 10 dakika demlenmesini sağlayın. Suyun ılımasını bekleyin ve bir leğene veya kovaya alarak ayakları içinde 10 dakika durdurun.

Ayak üşümesine masaj nasıl yapılır?

Buradaki uygulanacak masaj, hem ayak hem de el üşümelerinde yapılabilir. Masajın amacı bölgedeki kan akışını hızlandırmaktır ve sonuç olarak üşümesinin geçeceğidir. Doğru masaj yaparsanız kan akışı hızlanır ve üşüme geçer. Gayet doğal ve sağlıklı yöntemdir. Sadece üşüme zamanlarında değil her zaman yapılmalıdır.

Masaj uygulaması için size gerekli olanlar;

  1. Hindistan cevizi yağı,
  2. Susam yağı,
  3. Zeytinyağı

Eşit miktarda kullanacağınız bu yağları bir kab içerisinde ısıtın (kaynatmayın) Ilık olan bu yağları ayak bileklerine kadar masaj yapar gibi ovalayın bıraz baskı yapın. Masajın sonunda ayakları yıkamayın ve pamuklu çorap giyin yemesini bekleyin. Günde 1-2 sefer yapılabilir.

Ayak üşümesine zencefil

Bu bitkinin özelliği kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Doğal olarak üşüme geçecektir. Isımaya yardımcı olan gingerol ve zingeron bileşneleri içerdiğinden el ve ayak üşümelerine faydalı olduğu gibi kan pıhtılaşması gibi oluşabilecek sorunlara da aman vermez.

Zencefili hem içerek hemde uygulama yaparak kullanabilirsiniz bunlar;

Zencefil çayı: Zencefili dilimleyerek 1 kaşık halinde 2 bardak suyu demlikte kaynatın ve içine atın. 10 dakika kaynamasını tamamladıktan sonra içine tatlandırıcı olarak bal koyun ve günde 2 ile 3 sefer belirli aralıklarda için.

Zencefille ayak üşümesine uygulama: 2 litre suyuun içine 1 avuç kadar dilimli zencefil atılarak kaynatılır ve dayanılabilecek seviyede suyun ılıması ile leğen veya kovaya alınarak günde 2 sefer 15 er dakika içerisinde bekletilir.

Ayak üşümesine biber

Kapsaisin bileşeni sayesinde üşüme sorunu yaşayanlar için kan akışını hızlandırarak üşümelerin önüne geçer. Uygulamalar yapıldığında acı biber ile el ve ayak üşümelerinin yanında sıcak tutması içinde faydalıdır. Zaten normalde yediğimizde bile ateşini hissederiz. Hani derizya ateş çıktı diye o etkisinden dolayıdır. Karıncalanma, şişmeler gibi sorunlar içinde ayrıca fayalıdır.

Çoraplı uygulama:  İnce bir çorabin içerisine acı biber serpilir ve ayağa giyilir. Arından üzerine kalın çorap giyilerek üşüme geçirilir.

Acı biberli krem:  Bu yöntem için acı biberli bir krem almanız gerekecektir. Eğer yoksa acı biber ile kreminizi bir kab içerisine alarak iyice karıştırıp kendinize evde acı biberli krem yapabilirsiniz. Masaj yapar gibi ayaklarınıza iyice yedirin ve 10 dakika sonunda ayaklarınızı ıslak mendil ile silin.

Not: Bu yöntemler doktor kontrolünde veya fikir alınarak yapılmalıdır. Tedavi niteliği taşımaz bilgi amaçlıdır.

Ayaklar için faydalı bağlantılar

  1. Ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi neden olur?
  2. Ayak mantarı ve tırnak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
  3. Ayak parmak arası kaşıntısı neden olur?
  4. Ayakta oluşan siyah, kırmızı ve kahverengi lekeler neden olur, lekeler için çözümler
  5. Ayak yanması neden olur, ayak tabanı yanması nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu