Doğal Tedaviler

Ayak terlemesi için çözümler, ayak terlemesine ne iyi gelir?

Ayak terlemeleri için doğal ve bitkisel çözümler ile tedavi yöntemleri

Ayaklarda terleyeme çözüme geçmeden önce, terlemenin ne zaman ve ne kadar miktarda olduğunun teşhisi daha önemlidir. Normal şartlar altında ayakların terliyor olması normaldir. Vücut ısı dengesini bu şekilde korumaktadır. Müdahale etmeniz gereken dönemlerde ise, terlemenin neredeyse ayakkabıyı yağmurdan ıslanmış derecesine getimesi, çorapların sırıl sıklam oluşu gibi durumlarda önemsemelisiniz.

Ayak terlemesine ne iyi gelir?

Ayak terlemeleri için basit önlemler alarak bu şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Gayet doğal olan bu tedavi yöntemlerinizi alışkanlıklarınızı değiştirerekte yapabilirsiniz.

İşte çözüm olan olabilecek ayak terlemelerine karşı öneriler:

  1. Ayakkabı seçimi nefes alabilen, dışarıdan hava alacak ayakkabılar olmalıdır. Deri ve plastik ayakkabıları özellikle yaz aylarında giymeyin. Çok ısınır, ayakları havasız bırakır, koku ve terleme meydana getirir.
  2. Günlük 2 çift ayakkabı değişimi ayaklarda rahatlama yapar. Mümkünse işyerinde terlik, sandalet gibi rahat tarz kullanın.
  3. Ayakkabı astarınız değiştirilebilir olsun ve değiştirin.
  4. Yaz aylarında bilek boyutundaki çoraplar tercih edin. Boğazlı çoraplar ayak bunalması ve stresi yaparak ayakta bile terleme yapar.
  5. Yün ve akrilik çorap kullanın. Naylın ve pamuklular terleme yapar.
  6. Mümkünse öğle arası ayaklarınızı 1 defa yıkayın.
  7. Ter emen parmak arası bezler kullanın.

Ayak terlemesi için bitkisel çözümler

İki yöntemi evde kullanarak ayaklarınıza yardımcı olabilirsiniz bunlar;

  1. Ayaklar için evdeki çay demini kullanın ve 10 gün süre ile 30 dakika ayakları günlük olarak suda bekletin. Çay suyu, asit ve bakterileri öldürmek için temizlik sağlar ve böylece koku azalır.

Ayak terlemesi için sirke suyu

2. yöntem sirki sudur. Ayaklarınızı sirkeli su karışımı yaparak ılık su içerisinde 30 dakika bekletin.

Ayak terlemesi tedavisi

Çeşitli tedavi yöntemlerinden birini tercih ederek ayaklardaki terlemelerin önüne geçebilirsiniz.

Botoks

Terleme sinyallerini önleyen bu yöntem ile ter bezleri kontrol edilir. 1 yıla kadar etkisi sürebilir ve deri altına enjekte yapılır. Avuç içi terlemesi ile koltuk altı terlemeleri için tercih edilen bu yöntem ayaklar için doktor tavsiyesi ile uygulanabilir.

İlaç, hap

Diltropan ve Robinül antikolinerjik ilaçlar ile tedaviler uygulanabilmektedir. Ayak terlemeleri için özel olarak üretilen hap, şurup antibiyotik yoktur. Doktor tavsiyesi ile verilerek kuruluk, kabızlık gibi yan etkiler yapabilir.

İyontoforez

Ağrısız olarak karıncalanma gibi bir his yaratarak hafif elektrik akımı geçirilen bu yöntem ile tedavi şekli uygulanır ancak kesin sonuç hakkında garantisi yoktur.

Ameliyat

Tedavilere yanıt vermeyen terleme sorunu olan kişilerde sempatektomi yapılabilir. Ayak ter bezi tesbir edilerek yakılması sonucu yapılan cerrahi müdahaledir. Tedavinin son aşamasıdır ve faydasından çok ısı dengesinde sorunlar çıkararak başka bölgelerde sorunlar yaşatabilir.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu