Doğal TedavilerSağlıkTedaviler (Tıp)

Ayak tabanı ağrıları neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Ayak tabanı ağrıları ve tedavi yöntemleri

Ayak tabanı ağrıları (ayak altı ağrısı): Sabah kalkınca ayak tabanı ağrısı, ayak topuk ağrısı, ayak tabanı yanması gibi çeşitli şikayetler ile karşılaşabilirsiniz. Ayaktaki tabanda oluşan rahatsızlıklar ve tedavi şekilleri detaylı olarak bu yazımızda barındırılmıştır.

Ayak tabanında ağrı noktaları, ayak tabanı neden ağrır?

Ayak tabanı ağrıları neden olur?

Düztaban veya pes planus yüzünden ayak altı taban ağrıları

Ark olarak isimlendirilen ve normal kişilerde ayakların altında olması gereken kavisli halin olmaması, kaybolması veya çökmesi olarak tanımlanır. Herediterdir veya kaslar ve sinirleri etkisi altına alanınan hastalıklar sonucunda gerçekleşir. Normal olarakta çökme meydana gelebilir. Uzun süreli topuklu ayakkabı giyen kadınlarda daha fazla risk oluşturur. Bu durumdaki kişilerin  aşil sendromu zaman ilerledikçe kısalır, topuk bölgesi ve arkı saran kas ile ligamentlerde meydana gelen değişimler ve kopma ile ark çöker.

Gençlikten başlayarak uygunsuz ayakkabı kullananlarda daha fazla olur. Düztaban olanlarda diz, kalça ile bel sorunları görülebilir. Dizde kireçlenme, belde ağrı ve hatta pelvik tabanın stresin çoğalmasıyla ilişkili olarak idrar kaçırma gibi sorunlar yaşatma ihtimali bulunur.

Pençe ayak ve arkın fazla yüksekliği

Yüksek pençe parmak ve ark yapısı ile uzun parmaklar ile karakterize bir deformitedir. Genetik yapıdır ancak ayak kaslarında kasılma yapabilecek kas veye sinir hastalıkları sonucu meydana gelebilir. Bu kişiler alt ekstremite sorunlarına karşı daha fazla risk altındadır.

Ayak tabanı ağrısında gut ve romatolojik hastalıklar

Ayak tutulumu görülen hastalıklar arasında;

  • Romatoid artrit,
  • sedef hastalığı,
  • reiter hastalığı,
  • ankilozan spondilit,
  • romatolojik hastalıklarda görülebilir.

Gut ve psödogut hastalıkları başparmak ile ayak bileklerinde akut ağrıya sebep olur.

Diyabetik ayak

Diyabetik ayak, diyabetin yüksek seviyede organ kaybı, iç gücü ile ekonomik kayıp yaşatan önemli komplikasyonudur. Erkek bireylerin 60 yaşın üzerine çıktığından diyabetik ayak oluşma sıklığı fazladır. Ayak sorunları diyabet olan kişilerin kısıtlığı ve hastaneye yatmada en önemli sebepleridir. Sinirlerde, bağışık sistemi, kan dolaşımında bozulmalar olmasına bağlı olarak tedavisi zor yalar, kızarma ve iltihaplar oluşur.

Ayak tabanı ağrıları tedavisi

İlaç tedavisi

Kullanılması tavsiye edilecek olan ilaçlar: Aspirin, diklofenak (voltaren, dikloran, cataflam), naproksen (apranax, naprosyn, advil), ibuprofen gibi non-steroid anti inflamatuar (NSAİ) ilaçlar, kortizon, antibiyotikler, antifungal ilaçlar, antiviral ilaçlar, eğer sistemik bir hastalık varsa ona yönelik ilaçlar, hastalık modifiye edici ilaçlar, lokal kremler kullanılabilir

Doğal tedaviler

Tabanlıklar, topukluklar, destekler, kaplar, pedler, yastıklar, tamponlar, splintler, atel, ortotikler, flasterler, bandajlar, makaralar, kapşonlar çeşitli durumlar için hekim kontrolünde kullanılabilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri

Lazer, ultrason gibi derin ısıtıcılar dolaşımı artırarak, bağ ve kasları gevşeterek, iltihaplanmanın azalmasını sağlayarak özellikle uzun süreli problemleri olan kronik vakalarda hekim kontrolünde yararlı olabilir. Akut vakalarda soğuk tedavisi kullanılmalıdır. Egzersiz, elektroterapi, manipülatif terapiler hekim kontrolünde kullanılabilir.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

  1. Ayak ağrısı nedir?
  2. Ayak ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir?
  3. Ayak ağrısına çözüm, ayak ağrısı nasıl geçer?
  4. Topuk ağrısı nasıl tedavi edilir?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu