Sağlık

Ayak parmak araları kaşıntısı (Topuk, Bilek Kaşıntıları) neden olur?

Ayaklarda oluşan kaşıntılar, Parmak araları, topuklarda ve bilekte kaşıntı nedenleri

Ayak parmak arası kaşıntılar özellikle çok karşılaştığımız durumlardandır. Bakımların ve hijyenin yeterince sağlanamaması ve çeşitli hasttalıkların habercisi bile olan ayak kaşıntıları, topuk kaşıntıları, bilek kaşıntıları için önlemi baştan almakta fayda var.

Karaciğer hastalıklarından tutunda mantar, enfeksiyonlar, uyuz, diyabet gibi çeşitli hastalarıklara bir sinyal veriyor olabilir. Sağ ayak kaşıntıları veya sol ayak kaşıntılarında tedavi sürecinde kaşıntının ne şekilde ve hangi sebeplerin oluşturduğunun bilinmesinde fayda olacaktır.

Kaşıntıların nedenleri ve tedavi yöntemleri

Ayak kaşıntısı tedavisi için evde şunları yapabilirsiniz.

Ayak kaşıntısı mantar

Ayak parmakları arasından başlayarak topuk ve ayak bilekleri ve ayak altı kaşıntısı için mantar, sık rastlanan enfeksiyonlardandır. Atlet ayağı olarak isimlendirilen bu durum daha çok spor dalı olarak atletizm ile uğraşanlarda yaygındır. Bulaşıcı olduğundan eşyaları, ayakkabıları, çorapları gibi kişiye özel şeyler asla başkaları tarafından kullanılmamalı yoksa mantar kullanan kişiye bulaşabilir.

Tedavisi: Tuzlu suda veya sirkeli suda ayakları bir süre bekletmektir.

Sedef hastalığı ayak tabanı ve ayakta kaşıntı

Bulaşıcı olmayan bir bir hastalıktır. Ayak altı kaşıntısı, parmak araları kaşıntısı, ayak bileği kaşıntısı ve topuk kaşıntısı olarak kendini gösterebilir. Hızlı çoğalan cilt hücreleri ile soyulma ve deride döküntü yapmaktadır. En fazla sedef hastalığı görülen yaş grubu 13-35 arasıdır. Kesin nedeni olarak tanı koyulmamış olan bu hastalığa genelde kalıtsal ve bağışık sistemi kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Kuruyan bir cilt ile pullaşarak deri döküntüsü yapar. Tedavisi bulunmayan bu hastalık için belirtileri azaltabilirsiniz. Hastalığa karşı alınabilecek önlem olmadığı için dermatologlar şunları öneriyor;  nemlendirici, salistik asit, d vitamini gibi tedavi şekilleri hücre bölünme ve yavaşlaması yapacağından tedaviye yardımcıdır.

Kontakt dermatit

Ciltte iltihaplanma olarak belirtilir ve alerji kaynaklı kaşıntı olarak kendini belli eder. Kontakt dermatit oluşumuna, kozmetikler, sabunlari deterjanlar gibi ürünlerin verdiği alerjik durumlardır. Bilmediğiniz bir ürün ile ayak bakımı yapmaya kalktığınızda alerjik durumla karşılaşarak, parmak araları ve ayak bölgesinde kaşıntı yaşayabilirsiniz. Tedavisinde; Antihistaminikler, kortizonlu ilaçlar kullanılmaktadır.

Ayak bölgesinde uyuz

Tüm bölgelerde kaşıntı yapan uyuz böceği, parmak araları, topuk, ayak gibi bölgelerde de kaşıntıya neden olur. Bu böcek ile oluşan uyuz, bulaşıcıdır ve yakın temasta kolayca geçebilir. Uyuz böceğinin yaşam alanı ise insan derisidir. Tedavisi; uyuz kremi ve losyondur. Sürülerek 8 saat sonunda yıkanır. Hastalığın durumuna göre başka ilaçlarda verilebilir.

Cilt kuruması

Cilt kuruluğu sadece görünen bölgelerde bulunmaz ve ayaklarda kaşıntıya çok sebep olanlardan biridir. Kuru ciltlerde ayaklarda da aynı durumlar görülür ve pütür pütür olan ayak tabanları ile karşılaşırsınız. Kışın ayak altı kaşınması daha fazla artar. Çözümü ise; çok su içmek, nemlendirici kremler ve nemlendirici losyonlardır.

Ayakta egzama

Egzamalar sonucunda ayak bölgesinde kaşıntılar meydana gelir. Ayak altı ve ayak bileği kaşıntısı sebepleri arasındadır. Doktorun vereceği kremler kullanılmalıdır.

Liken planus

Bu hastalık iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Derinin tüm bölgelerinde görülebileceği gibi ayaklarda da görülebilir ve kaşıntı yapar. Orta yaş insanları hedef alan bu hastalık, deri döküntüsü ve kaşıntı ile kendini gösterir. Genelde hafiftir ve kendiliğinden geçerken, ağrı durumlarda doktorlar, kortikosteroidler, antihistaminikler, antistinoid kremler ve retinoidler verebilir.

Ayak bölgesinde kaşıntı yapan hastalıklar

Ayak, ayak bileği, parmak araları, ayak topuğu ve ayak altı kaşıntısına yol açan bazı hastalıklar ise;

 • Diyabet (şeker hastalığı),
 • karaciğer hastalığı,
 • polisitemi vera,
 • böbrek yetmezliği,
 • lenfoma, troid hastalıkları,
 • AİDS,
 • Crohn hastalığı

Yine aynı şekilde vitamin eksikliğinden kaynaklanan kaşıntılar görülebilir.

Ayaklar için faydalı bağlantılar

 1. Ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi neden olur?
 2. Ayak mantarı ve tırnak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
 3. Ayakta oluşan siyah, kırmızı ve kahverengi lekeler neden olur, lekeler için çözümler
 4. Ayak üşümesi için bitkisel tedavi yöntemleri
 5. Ayak yanması neden olur, ayak tabanı yanması nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu