Hastalıklar

Ayak Mantarı Belirtileri ve Korunma Yolları

Ayak Mantarı Belirtileri ve Korunma Yolları

Ayak mantarı, ayaklarda şiddetli kaşıntı, parlak kırmızı leke ve döküntülere neden olan bir cilt enfeksiyonudur. Bulaşıcı olan bu hastalık, ayaklarda soyulmalara, kızarıklık ve kaşıntılara, ileri durumlarda su toplanmasına ve yaralara neden olmaktadır.

Ayak mantarı özellikle genç ve erişkin erkeklerde daha sıkça görülmektedir. Elbette kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda da görülebilmektedir.

Ayak mantarını tetikleyen faktörler arasında, duştan sonra ayakların kurulanmaması, nemli ve sıcak ortamlar, hava almayan ayakkabılar kullanmak, havuzlarda ve soyunma odalarında koruyucu ayakkabı kullanılmaması, kuaför salonlarında pedikür setlerinin ortak kullanılması, düşük bağışıklık ve diyabet hastalığı yer almaktadır.

Ayak Mantarı Belirtileri ve Korunma Yolları

Ayaktaki enfeksiyonlarının en önemli sebepleri, hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Ayak mantarı tipleri, makosen, parmak arası mantarı ve kabarcıklı mantar olmak üzere üç farklı tiptedir. En yaygın görülen ayak mantarı tipi parmak arası mantarı olup özellikle küçük parmaklar arasında meydana gelmektedir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

En yaygın ayak mantarı belirtileri, ayaklarda kırmızı döküntüler, yanma hissi ve kaşıntı, ayak derisinin pullu bir doku halini alması, ayaklarda kötü koku, ayakta su toplamış yaralar oluşması ve ayak tabanlarındaki kepeklenmeler olarak sıralanabilmektedir.

Bu belirtiler ayağın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmekle birlikte genel olarak parmak aralarında veya parmaklarda meydana gelmektedir. Ayak mantarı tedavisinde erken tanı konulup bir an önce tedaviye başlanması oldukça önemli olmaktadır.

Erken tedavi sayesinde ayak mantarının tırnaklara sıçraması engellenmelidir. Aksi halde tırnaklara sıçrayan mantar, sebebiyle cilt dokusunun bütünlüğü bozulduğundan cilt farklı bakterilere karşı korunmasız ve açık hale gelecektir.

Ayak mantarı enfeksiyonu ileri durumlarda lenf damarı enfeksiyonu gibi ikincil enfeksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir.

Ayak Mantarından Korunma Yolları Nelerdir?

Ayak mantarından korunma yolları arasında, hijyen kurallarına dikkat etmek uyulması gereken en önemli noktalardan biri olarak bulunmaktadır.

Günlük ayak bakımı, havluların ortak olarak kullanılmaması, terliklerin ortak kullanılmaması, pamuklu ve teri çeken çorapların giyilmesi, çorapların günlük olarak değiştirilmesi, kişiye özel pedikür seti kullanımı, mantar önleyici pudra spreylerin kullanımı dikkat edilmesi gereken konular olmaktadır.

Ayak mantarı tedavisi ilaçla yapılmakta olup, uzun süreli ilaç kullanımı söz konusu olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu