Tedaviler (Tıp)

Ayak bileği ağrısı için hangi tedavi yöntemleri kullanılır?

Ayak bileği ağrılarında tedavi

Ayak bileği ağrıları için en yagın olanlarda, burkulma, sıkışma ve kilo kaynaklı problemler olarak ilk sıralara alınabilir. Eğe kilolu bir yapınız varsa, gün boyu yükün bileklere verilmesi sonucu mesai bitimlerinde yani akşamları bileklerde ağrılar olasıdır.

Ayak bileği ağrısı ve şişmesi, ayak bileği ağrısına ne iyi gelir

Ayak bileğinde ağrı ve yanmaayak bileğinin arkasında ağrı oluşumunda en büyük faktörler ise şunlardır;

Burkulma (sprain)

Bu durumlarda ilk uygulama RİCE olmalıdır. Bununla beraber doktora gidilmelidir. Hasarın oluştuğu bölge ve hasar derecesine bağlı olara NSAİ ilaçları kullanmak, lokal steroid enjeksiyon, atel-splint uygulaması tedavi olarak tercih edilebilir. Durumun oluşmasının ardından eklem hareketlerinin devamı için egzersiz yapılmalıdır. Bu egzersizler denge ile proprisep hissinde gelişim sağlayacak egzersizler olmalıdır. Ağrı ve şişlik oluşmasında fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bunların dışında kırık, osteokondral lezyon ile çok fazla yırtılma oluşması durumunda ameliyat yapılabilir.

Ayak bileği sıkışması

Sıkışmalarda (ippingement) NSAİ ilaçlar ve bölgesel enjeksiyonlar tedavi sürecinde faydalı olacaktır. Fizik tedavisi uygulamasını kronik şikayeti olanlarda yapılması daha faydalıdır. Çok fazla olmasa da ilerlemiş durumların bazılarında ameliyat gerekebilir.

Posterior tibial tendon

Oluşumunda neden olan faktörler incelenerek tedavi yapılmalıdır. NSAİ ilaçları oral veya bölgesel olarak kullanılabilir. Bölgeyi güçlendirmek adına egzersiz, tabnlık tercihi yapılarak kullanılabilir. Fizik tedavisi iltihap ve ağrı durumlarında faydalı olacaktır. Uygulamalara yanıt verilmezse ameliyat gerekebilir.

Osteokondral lezyon

Teşhis konulmuşsa dinlenilmelidir. İstirahat çok önem arzeder. NSAİ ilaç ve fizik tedavi yöntemleri konservatif tedavi için kullanılabilir. Konservatif yöntemine cevap alınamaz veya ileri derecede lezyonu mevcut hastalar için ameliyat uygulanır.

STS (sinüs tarsi sendromu)

Meydana gelen hasar bölgesi ve derecesine bağlı olarak NSAİ ilaç, lokal steroid enjeksiyonları, atel-splint uygulamaları tedavi amaçlı kullanılabilir. İlk oluşumlarda eklem hareketlerini korumaya almak için egzersiz yapılmalı. Ağrı ve şişme durumları değerlendirilerek fizik tedavi uygulanabilir.

Ağrılardan korunma

Bilek hasarları için kilolu olmanın önemi büyüktür ve uygunsuz ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır. Çok defa bu durumlar ile karşılaşıyorsanız mevcut alışkanlıklarınızı ve hareket durumlarınızı tekrar gözden geçirerek değişikliğe gitmelisiniz.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

  1. Diyabetik ayak bakımı ve ayak sağlığı için bakım nasıl yapılır?
  2. Ayak ağrısı için bitkisel tedavi yöntemleri
  3. Burkulan ayağa ne sarılır, ayak burkulmasına evde doğal tedavi nasıl yapılır?
  4. Ayak kasılmasına ne iyi gelir, Ayak kasılması nasıl geçer?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu