Doğal Tedaviler

Ayak ağrısına çözümler, ayak ağrısı nasıl geçer?

Ayak ağrısına çözümler, ayak ağrısı nasıl geçer?

Ayak ağrısına bitkisel çözüm, ayak bileği ağrısı için ne yapılmalı, ayak ağrısına ne iyi gelir bitkisel yardım!

Gün boyunca tüm yükümüzü taşıyan ayaklarda, ayakkabılardan, hastalıklarda, nasırlardan, besinler veya spor nedeni ile bazı ağrılar oluşabilir ve bu ağrıları tıbbi yönden tedavi edebileceğiniz gibi bitkisel doğal ürünler kullanarakta ağrıları geçirebilirsiniz.

Tedaviye geçmeden önce ayağınızdaki ağrının kaynağı belirlenmelidir. Örneğin; artrit, düztaban, kireçlenme, çıbanlar, topuk dikenleri gibi problemler için sorun yaşıyosanız doktor tarafından uygulanacak olan tedavi daha sağlıklı olacaktır.

Ayak bileği ağrısı evde tedavi, ayak ağrısına ne iyi gelir?

Doğal su ayakları rahatlatmak için en iyi yöntemdir. Ağrıyan ayağınızı işyerinde bile soğuk suyun altında 1-2 dakika tutarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayak ağrısı için önerilerimiz;

 1. Ayakları ılık su dolu bir leğen veya kabun içerisinde dinlendirebilirsiniz. Ilık su ile müdahale yaptıktan sonra ayakları soğuk su dolu bir leğene sokmak ayakta şok yapar ve rahatlatır.
 2. Bir koltuk veya çekyata yatarak ayaklarınızı kalp seviyesi üzerinde tutun. Bunu ayakları duvara dayayarak yatakta daha rahat yapabilirsiniz. Kan dolaşımı için fayda sağlayacak ve rahatlacaktır.
 3. Gün içerisinde mümkünse ayakkabılarınızı değiştirin ve 2 çeşit rahat ayakkabı tercih edin. Örneğin topuklu giyiyorsanız, işyerine özel topuksuz rahat bir ayakkabı bulundurabilirsiniz. Topuklu ayakkabılar ayak bileklerinde ağrılar yapabilir. Özellikle 5 santim üzeri topuklular.
 4. Rahat bir ayakkabı ile uzunca bir yürüyüş ayak ağrılarını giderir.

Ayak ağrısı tedavisi evde

Ayak ağrısı için nane

Nane ile ayaklarınıza hem serinleten hem de rahatlatan bir bakım yapabilirsiniz. Kan akışına da etksisi olan nanenin hazırlanması için size gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir;

2 LT soğuk su,

4 katı buz,

2 yemek kaşığı kuru nane,

Hazırlanışı:

Buzlar ve su leğen içerisine dökülür. Suyun soğuk yani buz gibi olması önemlidir. İçerisine naneyi dökün. 15 dakika soğuk suda bekleyerek ellerinizle ayaklarınızı ovun. İşlem sonunda varsa nemlendirici krem kullanın. Ayak ağrısı olduğu her zaman kullanabilirsiniz.

Ayak ağrısı için özel karışım

Ayak ağrısı için karışım 15 günde bir yapılabilir. Ayak ağrılarını gidermek için oldukça etkilidir. Evde hazırlayacağınız bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 15 dakika kadar dinlendirmelisiniz.

Şu malzemeleri temin edin;

 • Deniz tuzu,
 • Kafur,
 • Susam suyu,
 • Limon suyu,

Karışımları 1 fincan deniz suyu, 1 kaşık kafur, 4 kaşık susam suyu, 1 adet tüm limonun suyu ve 2 litre soğuk su ile karıştırarak uygulayın.

Ayak ağrısına tuzlu su

Ayak ağrısına çözümler, ayak ağrısı nasıl geçer? Doğal Tedaviler
Ayak ağrısı için tuzlu su

Epsom tuzu temin edebiliyorsanız bir ingiliz tuzu alın. Temin edemiyorsanız kalın tuz kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken suyun içerisinde ayaklarınızı çok fazla bekletmemenizdir.

Hazırlanışı;

Bir leğen içerisine 3 yemek kaşığı kadar epsom tuzu (ingiliz tuzu) ilave edin. Üzerine ılık su ilave ederek yetecek kadar su koyun. Tuzu el ile karıştırarak suya yayılmasını sağlayın ve ayaklarınızı 10 dakika kadar leğenin içerisinde dinlendirin. İşlem sonunda ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın ve kurumayı önlemek için nemlendirici krem kullanın.

Ayak ağrısına sirkeli su

Ayak ağrısına çözümler, ayak ağrısı nasıl geçer? Doğal Tedaviler
Ayak ağrısı için sirkeli su tarifi

İltihapları azaltma etkisi olan sirke ile ayaklarınızda burkulma gibi nedenlerden dolayı ağrılar oluşuyorsa deneyebilirsiniz.

Burada hatırlatalım; ağrıları geçirmek için bu uygulamadan fayda göremeyebilirsinizde. Kullananların yarısı faydalı olduğunu söylüyor olsa bile kalan yarısı fayda göremediğini belirtmektedir.

Hazırlanışı;

-Leğen içerisine dayanabileceğiniz kadar sıcak su koyun.

-2 yemek kaşığı kadar sirke ilavesi yapın.

-Deniz veya epsom tuzu konulabilir. Yoksa normal tuz atın.

-Karışımda 20 dakika ayakları tutun.

Alternatif: Bir kab içerisinde sirke ve suyu eşit oranda karıştırıp sıcak veya soğuk uygulama şeklinde havluyu suya sokun ve çıkarıp sıkın. Ağrıyan bölgeye sararak 5 dakika bekletin. Bu işlemi 4 sefer kadar yapın.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

 1. Ayak ağrısı nedir?
 2. Ayak ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir?
 3. Ayak tabanı ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir
 4. Topuk ağrısı nasıl tedavi edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu