Doğal Tedaviler

Ayak ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri – En çok tercih edilenler doğal uygulamalar

Ayak ağrısı bitkisel tedavi için en fazla tercih edilen yöntemler

Ayaklarda ağrıya neden olabilecek bir çok nedenin bilinmesi halinde ayak ağrısı için doğal tedavi yöntemleri kullanılarak bu ağrıların hafiflemesi sağlanabilir. Küçücük bir çocukta bile ayak ağrısı görülebilirken ileri yaş yetişkinlerde bile meydana gelmesi doğaldır. Kırıklar, minarel eksikliği, ayakta batma, topuklar, bilekler gibi hemen her bölgede durumun çeşitliliğine göre farklı ağrılar oluşabilir. Bu ağrıları dindirmek ve gidermek adına aşağıda en fazla tercih edilen doğal uygulamaları yapabilirsiniz.

Ayak ağrısı soğuk su, ayak ağrısı sıcak su

İltihap azaltma ve kan akışını düzenlemek adına su en fazla tercih edilenler arasındadır. Sıcak su ile kan akışını düzenleyebilir, soğuk su ile iltihap azaltma tedavisinde kullanılabilirsiniz. Leğen yardımı yoksa kova ile dayanılabilecek seviyede sıca doldurularak sandalye veya koltuk üzerine oturup 3 dakika sıcak suda bekletin ve ardından 30 saniye kadar soğuk suya sokun. Bu şok etkisi yaratan yöntemi uyguladığınızda 3 sefer tekar edin.

Ayak ağrısı sirkeli su

Sirkeli su ayak tedavilerinde kullanılan doğal yöntemler arasındadırç İltihaplar için azalmaya yardım eder. Bir leğene veya kovaya sıcak su doldurup içine 1 kaşık sirke dökün. Eğer varsa deniz tuzu koymak taha fazla faydalıdır. Yoksa normal tuzu kullanabilirsiniz ve uygulama ayaklar bu suyun içerisinde 20-25 dakika bekletilerek tamamlanır.

Ayak ağrısına buz tedavisi, buzlu tedavi

Ayaklarda şişme ve ağrılar oluştuysa buzlu su size oldukça fazla fayda sağlayacaktır. Buzlu su veya buz ile tedavi yapabilirsiniz.

Buz tedavisinde;

Plastik bir poşet içine buzları doldurun ve ağzını bağlayın. Ağrıların olduğu bölgelerde bu buzu gezdirin. Soğuk olan bu buz kütleleri sinir uçlarında uyuşturma ve rahatlatıcı etki yaratacaktır. Uzun süre yapmayın 10 dakikayı geçirmeyin.

Buzlu su;

Buz ile soğuk suyu karıştırın ve ayaklara şok etkisi yaratacak bu yöntem ile sinirlere müdahale edebilirsiniz. Leğene veya kovaya koyacağınız bu uygulamayı 30 saniye süreyi geçirmeden 2 sefer yapın.

Ayak ağrısı karanfil yağı

Karanfil yağı kullanarak kan dolaşımını arttırabilir ve ayak ağrıları için fayda görebilirsiniz. Ağrılarda kullanıldığı gibi aynı zamanda tırnak mantarları için de tercih edilebilir. Karanfil yağı masaj yaparak uygulanır ve ağrıyan bölge nazik şekilde masaja maruz bırakılır. Kaslar gevşer ve kan akışı hız kazanır. Günlük 1-2 sefer topuklar ve ayaklara ayrıca masaj yapılabilir.

Ağrıya acı biber

Acı biber çorap içerisine konularak işlem yapılır. Bu işlemde ayaklarda oluşan ağrılara acının içindeki kapsaisin maddesi yardımcı olacaktır. Ayaklar sıcak tutulur.

Diğer yöntem: Sıcak leğendeki suyun içerisine 2 kaşık acı biber tozu atılır ve ayak 4-5 dakika kadar suda bekletilir.

Ayak ağrısına bitkisel çözüm adaçayı

Burkulma ve gerginlikere iyi geldiği gibi yorgun ayakların rahatlatılmsı için etkilidir. Masaj yaparak uygulanır ve aynı zamanda adaçayına sirke eklenir. Bu yöntemi;

Adaçayı yaprakları elle ezilir ve tecereye atılarak 1 fincan elma sirkesi koyulur. Karışım kaynatılır ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra biraz daha kaynatılır. Ilıklaşmasının ardından pamuk yardımı ile ağrıyan bölgeye hafif hafif bastırılarak masaj yapılır.

Ayak ödemleri için bitkisel tedavi

İltihap ve ödem oluşması durumunda kuşkonmaz kullanabilirsiniz. Bu sebeplerden oldayı oluşan ağrılara bitkisel çözümdür. Buharda 2-3 tane kuşkonmaz pişirilip yenir. Doğal yolla iltihap ve ödemlerin giderilmesi için çok faydalıdır.

Ayak ağrısı için bitkisel karışım

Doğal bir karışım hazırlayarak ayaklardaki ağrılardan kurtulabilirsiniz. Gerekli malzemeler ve hazırlanışı ise şu şekildedir;

  • Okaliptüs yağı,
  • nane yağı,
  • biberiye yağı,

Sıcak bir leğendeki veya kovadaki suyun içerisine okaliptüs yağını 4 damla damlatın, 2 şer damla beriye ve nane yağını atarak suyun içerisinde 10 dakika ayaklarınızı durdurun.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

  1. Ayak bileği ağrısı için hangi tedaviler uygulanır?
  2. Diyabetik ayak bakımı ve ayak sağlığı için bakım nasıl yapılır?
  3. Burkulan ayağa ne sarılır, ayak burkulmasına evde doğal tedavi nasıl yapılır?
  4. Ayak kasılmasına ne iyi gelir, Ayak kasılması nasıl geçer?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu