Hastalıklar

Ayak ağrısı, ayakta ağrılar

Ayak ağrısı ve ağrılara neden olanlar

Ayak ağrısı: Ayaklar aslında en önemli yükü çeken bölgemizdir. Tüm bakımlarının ihmal edilmeden günlük olarak yapılması gerekmektedir. Çoğu kişi ayakları gece yıkamanın haricinde başka bir bakım yapma ihtiyacı duymaz ve ta ki ayaklarda bir sorun meydana gelene kadar.

Ayak ağrısı için inceleme yapıldığında 4 bölge esas alınır bunlar;

 • ön ayak,
 • orta ayak,
 • topuk-arka ayak,
 • ayak bileği.

Çeşitli sebeplerden dolayı ayaklarda sorunla yaşanabilir. Tırnaklar, parmak araları terlemeleri, mantar gibi çeşitli enfeksiyonlar ayakların ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Ayaklarda sorun oluşması kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Aşağıda ayaklara genel olarak nelerin sebep olduğu ve yaşadığınız sorunların kaynağına ulaşmak için yeterince bilgi sahibi olabileceğiniz ve çeştli sorularınıza yanıt alabiceğiniz yazımız mevcuttur.

Ayak ağrısı neden olur?

Sıkça ayaklarda ağrıya sebep olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nasır, siğil,
 • Tendon, Bağ, kemik (zedelenme),
 • Artrit (kireçlenme),
 • Periferal Nöropati,
 • Düztaban olmak,
 • Topuklu ayakkabı giymek,
 • İçe büyüyen tırnak,
 • Bunyon,
 • Halluks rijidus, Halluks varus,
 • Çekiç parmaklar ve diğer parmak bozuklukları,
 • Nöromalar,
 • Stres, yorgunluk,
 • Sesamoiditler,
 • Metatarsalji,

Ayak ağrısı nasır

Vücudun uzun süren baskı veya sürtünme oluşundan dolayı koruma mekanizması gelişir ve kendini korumaya sokar. Savunmak için bölgede sertleşme meydana gelir ve oluşan bu tabaka nasır olarak isimlendirilir. Topuk nasırı, ayak ve ellerin yanında parmaklarda da olabilir. Hareket halinde olan bu bölgeler çok etki altında kalır ve özellikle “ayaklarında baş parmak çıkıntısı” olan kişilerin devamlı ayakkabıya sürtünmesi ile nasıl oluşur. Yeni bir ayakkabı aldığınızda ayakkabınızın ayağınıza vurması sonunda ağrılar oluşur. Nasır sürtünmenden veya ayakkabının sıkması ile oluşuyorsa rahat bir ayakkabı alarak çözüme gidebilirsiniz.

Ayak ağrıları tendon, Bağ, kemik (zedelenme)

Aşil tendon hasarı (Aşil tendiniti), bursit, topuk dikeni ve stres kırıkları en sçok rastlanan ayak ağrısı sebeplerindendir. Bunlara neden olarak, hatalı egzersizler, yüksek darbeli sporlar (tenis, bale, basketbol), kilolu olmak ve hatalı ayakkabı almak neden olur. Aşil tendiniti, bursit ve topuk dikeni, bunlar iltihabi hastalıklardır.

Örneklemek gerekirse;

Bursit, eklemleri koruyan ve bursa isimli yastıkçıkların iltihaplanmasıdır. Ayak ağrılarınızın sebeplerinin hangisi olduğunda kesin teşhis konulması adına doktora gidilmelidir.

Stres kırığı nedir nasıl olur?

Yüklenme sebebi ile ortaya çıkan ayaktaki kemik çatlaklarına ayakta stres kırığı adı verilir. Stres kırıklarının oluşma nedeni ise ayağın fazlaca kullanıldığı ve yük almasını sağlayan spor dallarında daha fazla görülür. Antremansız olarak çalışan kesimlerin bu sporlarda birden bire başlaması sonunda oluşabilir. Bu acemiliklerde en fazla stres kırıkları ellerde meydana gelir.

Stres kırığı tedavi şekli

Stres kırıkları ayaklarda oluştuysa ayakkabı rahat seçim omalıdır ve ayağa fazla yüklenmemek gerekmektedir. Zedelenmeye sebep olan bu sporlardan bir süre uzak durulmalıdır ve önce alışma aşamaları yapılmalıdır. Kendiliğinden zamanla iyileşecek olan bu durumun tekrarı olmaması için hazırlıksız ani yük bindiren spora girişilmemelidir.

Ayak ağrısı kireçlenme (artrit)

Ayak kireçlenmesi ayakta ağrı yapar mı diye merak ediyorsanız, sorunun yanıtı evettir. Kireçlenme ayakta ağrılar oluşturur. Kireçlenmeye en çok Osteoartrit, romatizmal artrit ve guthastalığı sebep olur. Meydana gelişi ise; osteoartritte kemikler arasındaki kıkırdak aşınır. Romatizmal artrit ayakta deformasyonda oluşturabilecek, eklemlere yönelik otoimmün bir hastalıktır. Gut hastalığı ise ürik asidin vücutta kristal şeklinde birikmesi ile meydana gelir. Guttan en fazla ayak başparmağı etkiler. Kireçlenmenin bu üç türünün de, durumun şekline göre uygulanan tedavi şekilleri bulunur.

Periferal Nöropati

Ayaktaki sinirlerde tahrip meydana geldiğinde şişme, güçsüzlük, ağrılar karıncalar ve uyuşma gibi durumlar görülerbilir. Periferal Nöropati ile sakatlanma, diyabet, kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, düzensiz ve yetersiz gıda alımı, kireçlenmeye bağlı olarak görülebilir. Periferal Nöropati tedavisi için ilaç veya fizyoterapist desteği alınır.

Ayak ağrısı düztaban

Şeker hastalıkları ve aşırı kilolularda olabileceği gibi romatizma düztabanlık meydana getirebilir. Yapılan işler gereği farkında olmadan böyle bir duruma düşülebilir. Sadece çocuklarda meydana gelebileceği düşünülmemelidir.

Düztaban olduğunuzda, ayak altı kavisi düz hale gelerek ayak çukurunun çökmesi oluşur. İlerlemesi ile ayakta deforme görülür. Yaşanan bu süreçte ayak ağrıları görülür. Tabanlık kullanılarak ağrılar hafifleyebilir ama düztaban tedavisi yapmaz. Tedavisi için erken teşhis yapılmadıysa ameliyat gerekmektedir.

Ayak ağrısı topuklu ayakkabı

Boyu uzattığı ve şık durduğu düşünülür olsada aslında ayaklar için tam bir işkencedir. Sivri ve dar burunlu topuklular sorunların çoğalmasında daha etkilidir. Eğer topuk 5cm üzerinde ise ayağa ekstra yük bindirir. Ayaklarla birlikte baldır kaslarında kasılmalar, ayakta şekil bozukluğu, nasırlar, ayak ağrısı bunların yanında diz ve bel ağrılarına da sebep olabilir.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

 1. Ayak ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir?
 2. Ayak ağrısına çözüm, ayak ağrısı nasıl geçer?
 3. Ayak tabanı ağrısı neden olur, nasıl tedavi edilir
 4. Topuk ağrısı nasıl tedavi edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu